winieta 2020 m

Kolosy 2012 – krótkie podsumowanie

Ilość wyświetleń: 7310 - Dodano: czwartek, 14 marca 2013 13:49

Kolosy 2012 – krótkie podsumowanie

Serdecznie dziękujemy: publiczności, prelegentom, Kapitule, sponsorom, wystawcom, wolontariuszom i wszystkim, którzy pomagali w organizacji. To dzięki wam znowu było tak niesamowicie. 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni to już historia, ale zawsze będzie miło do niej wracać

Od piątku do niedzieli (8-10 marca 2013) przez Halę Sportowo-Widowiskową „Gdynia” przewinęło się około dwadzieścia tysięcy zwiedzających. W tym czasie na dwóch salach – głównej i seminaryjnej – odbyło się dziewięćdziesiąt pięć prelekcji z wypraw we wszystkie zakątki świata. Zaproszeni podróżnicy opowiadali o ekspedycjach zrealizowanych najrozmaitszymi środkami lokomocji – był i longboard, i wehikuł gąsienicowy, i traktorowa dętka (bardziej tradycyjne pojazdy rzecz jasna również).

 

Na stosikach znajdujących się w Hali swoją ofertę zaprezentowało dwudziestu sześciu wystawców, w tym wydawnictwa, m.in. (po raz pierwszy na Kolosach) Czarne, Zysk i S-ka, Bernardinum, Bezdroża, Sklep Podróżnika czy „Góry”. Dzięki ich obecności kilku prelegentów stało się przyszłymi autorami.

 

Dopisali też goście specjalni. Kolejka do Ryszarda Pawłowskiego podpisującego swoje książki (wywiad-rzeka „Czterdzieści lat w górach”), była długa, bardzo długa, nawet w niedzielę wieczorem. Z kolei Andrzej Piętowski (również podpisywał swoją książkę – o historii słynnej kajakowej grupy Canoandes) na Kolosy przyleciał aż z Nigerii, gdzie ostatnio pracuje jako nauczyciel angielskiego.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko National Geographic, na którym Camilla Hansen z NG Global Exploration Fund ze Sztokholmu oraz Rebecca Martin z NG Expeditions Council Young Explorer Grants z Waszyngtonu instruowały podróżników, jak starać się o granty fundowane przez te instytucje.

 

Imprezę relacjonowały m.in. Telewizja Polska, TVN, TVN 24 i Polsat News. Działo się naprawdę dużo, a komentarze i opinie, które do nas napływają, jednoznacznie wskazują, że nie tylko my jesteśmy zadowoleni.

 

Organizatorami  15. Ogólnopolskich Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni byli: Agencja MART i Miasto Gdynia, które było także sponsorem strategicznym imprezy. Wyłącznym organizatorem nagrody Kolosy jest krakowski MART.

 

Pełna lista laureatów => TUTAJ
Galerie zdjęć: PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA (finał)

 

Przypominamy też o konkursie na Waszą relację z Kolosów 2012. Najlepszy tekst zostanie opublikowany na naszej stronie. Wszyscy autorzy otrzymają książki Wydawnictwa Bezdroża, zwycięzca zaś cały komplet. Prace można nadsyłać do niedzieli włącznie na adres: .