Kolosy (za rok) 2019 | Znamy laureatów
Ilość wyświetleń: 8295 - Dodano: sobota, 03 października 2020 18:42
W sobotę 3 października w Gdyni odbyły się 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Ich zwieńczeniem był finał Kolosów (za rok) 2019. Impreza, która od lat przyciąga tysiące gości z całej Polski, w tym roku była inna niż zawsze. Ze względu na ograniczenia spowodowane przez pandemię koronawirusa, na miejscu – w nowoczesnej przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego – spotkali się tylko nominowani do nagród podróżnicy, a publiczność w całej Polsce (i na świcie) śledziła ich prezentacje dzięki transmisji online. Zdalne Kolosy zdały egzamin.
Zapis całego sobotniego wydarzenia na Vimeo >>>
Wiadomo, rok 2020 jest inny. Raczej nie taki, jak większość z nas sobie wymarzyła lub choćby zaplanowała. Kolosy też były więc inne. Mimo jesiennego terminu (z powodu pandemii Kolosy nie mogły się odbyć jak zwykle w marcu) i szczególnego trybu, nie zabrakło wzruszeń i ogromnej porcji inspiracji. W prezentacjach, które odbywały się – i były transmitowane – przez całą sobotę, od rana, a przynajmniej wczesnego przedpołudnia, do późnego wieczora, tradycyjnie zobaczyliśmy przegląd najciekawszych polskich wypraw zrealizowanych lub ukończonych w ubiegłym roku.
Wielkie emocje wzbudziła opowieść Adeli Tarkowskiej i Krzysztofa Józefowskiego, którzy jesienią 2019 roku wrócili do Polski po – uwaga! – dziesięcioletniej rowerowej podróży dookoła świata. Skromnością ujęła wszystkich Agnieszka Dziadek, bynajmniej nie obnosząca się z potrójną koroną amerykańskich szlaków dystansowych. Niezwykła energia biła od Joanny Pajkowskiej, która jako pierwsza Polka samotnie opłynęła świat jachtem bez zawijania do portów. I to oni, a właściwie one, bo wśród czworga laureatów Kolosów za rok 2019 dominują kobiety, otrzymali największe statuetki podczas prowadzonego przez Tomka Michniewicza Finału Kolosów.
A tak prezentuje się pełny skład laureatów i wyróżnionych (o przyznaniu Super Kolosa Kapituła zdecydowała jeszcze w lutym, przed przełożeniem pierwotnego terminu imprezy z marca na październik):
SUPER KOLOS
Ryszard Pawłowski
za całokształt dokonań górskich, w szczególności za zdobycie jedenastu ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everestu, oraz poprowadzenie nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów.
PODRÓŻE
Kolos
Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski
za otwartość na inne kultury i ludzi, niezwykłą empatię oraz wytrwałość w pokonywaniu trudności podczas trwającej prawie dziesięć lat rowerowej podróży przez sześć kontynentów - BikeTheWorld.
Wyróżnienia
Rafał Wierzbicki
za oryginalną próbę odbycia podróży w czasie oraz nadzwyczajną staranność w rekonstruowaniu ekwipunku traperskiego i podróżniczego z początków XX wieku.
Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy
za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie kajakowej podróży z dzieckiem w trudnym terenie archipelagu Raja Ampat w Indonezji i przekazywanie wartościowych wzorców młodemu pokoleniu.
WYCZYN ROKU
Kolos
Agnieszka Dziadek
za ukończenie trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – i zdobycie tym samym „potrójnej korony”: The Triple Crown of Hiking.
Wyróżnienia
Uczestnicy wyprawy Bike Jamboree 2017-2019
za realizację pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata – projektu wyjątkowego pod względem logistycznym, podróżniczym i społecznym; w wyprawie wzięło udział 167 osób.
Adam Grzegorzewski, Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Damian Wojciechowski
za kajakową wyprawę Oleniok 2019 śladami XIX-wiecznych ekspedycji Aleksandra Czekanowskiego.
ŻEGLARSTWO
Kolos
Joanna Pajkowska
za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów.
Wyróżnienie
Filip Sułkowski
za rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, sześciometrowym jachcie żaglowym wyposażonym tylko w podstawowe instrumenty nawigacyjne.
ALPINIZM
Kolos
Kolosa nie przyznano.
Wyróżnienie
Łukasz Dudek
za solowe przejście trzystumetrowej drogi „Tortour” w paśmie Hochschwabgebirge w Austrii.
EKSPLORACJA JASKIŃ
Kolos
Kolosa nie przyznano.
Wyróżnienia
Speleoclub Wrocław
za połączenie jaskiń w masywie zachodnim Picos de Europa w Górach Kantabryjskich, w wyniku którego powstał liczący ponad 12 km długości Sistema del Hou de la Canal Parda – Canalon de los Desvios.
Speleoklub Bobry z Żagania
za pogłębienie jaskini Środkowej w Tennengebirge w Alpach Salzburskich do poziomu -907 m.
NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY
Krzysztof Story
na realizację przedsięwzięcia Projekt Tygrys, polegającego na dokumentacji warunków, w jakich żyją dzikie tygrysy syberyjskie i malajskie.
NAGRODA WIECZNIE MŁODZI
Anita Pogorzelska
na realizację projektu wyprawy do Indii, Bhutanu i Nepalu.
NAGRODA IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO
Cezary Borowy
za książkę Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach – najciekawszy podróżniczy debiut książkowy roku.
GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB
Jakub Rybicki
za zdjęcie Człowiek na drzewie.
Na facebookowym profilu Kolosów można obejrzenia obszerną fotorelację z imprezy (w obiektywie Dominika Baca).
Organizatorami 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów były Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA było Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.
fot. Dominik Bac