Laureaci Super Kolosów

Ilość wyświetleń: 6829 - Dodano: niedziela, 08 grudnia 2019 16:43

Laureaci Super Kolosów

 

 

SUPER KOLOSY
Honorowe nagrody przyznawane za całokształt osiągnięć lub za wybitne dokonanie zespołowe o światowej skali.

 

SUPER KOLOS 1999

Andrzej Zawada z wyprawą narodową - za zdobycie Mt Everestu zimą, 17 lutego 1980 roku, w 20. rocznicę tego przełomowego wydarzenia.

 

SUPER KOLOS 2000

Grupa kajakowa Canoandes ’79 - za zdobycie dziewiczego kanionu rzeki Colca w Peru, najgłębszego kanionu świata, w 20. rocznicę wydarzenia. W wyprawie uczestniczyli: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jerzy Majcherczyk.

 

SUPER KOLOS 2001

kpt. Ludomir Mączka - za całokształt dokonań żeglarskich, w tym rejsy „Marią”. W sumie 30 lat na jachtach, 160 tys. mil morskich żeglugi.

 

SUPER KOLOS 2002

prof. Ryszard Wiktor Schramm - za wybitne osiągnięcia w górach wysokich i na Spitsbergenie.
Imponujący dorobek eksploracyjny: 34 pierwsze wejścia na szczyty (zapewne rekord Polski), w tym 27 na Spitsbergenie, 6 w afgańskim Darwazie i 1 w Ruwenzori. W Tatrach pierwsze przejście całości grani głównej (1955) i zimowe tzw. Grani Tatr Polskich (1957).

 

SUPER KOLOS 2003

Stanisław Szwarc-Bronikowski - za wędrowanie ku źródłom, ku poznaniu całości, ku syntezie.
Wybitny podróżnik, reżyser i operator filmowy, dziennikarz. Jego filmy to pełne głębokich refleksji relacje z wędrówek tropami niezwykłych zjawisk, ginących kultur, cywilizacji, które już nie istnieją.

 

SUPER KOLOS 2004

Marek Kamiński i Wojciech Moskal - za największy w historii polskiej polarystyki wyczyn sportowy, jakim było dotarcie, dnia 23 maja 1995 r. do Bieguna Północnego, dokonane po 770 kilometrowym, 72 dniowym marszu z wyspy Ward Hunt, bez wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez nich w 1993 r. pierwszym polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii. Przyznany w 10. rocznicę wydarzenia.

 

SUPER KOLOS 2005

prof. Kazimierz Kowalski - za całokształt pionierskich dokonań, jako współtwórca taternictwa jaskiniowego, odkrywca i zdobywca w 1956 r. światowego rekordu głębokości -1122 m, w jaskini Gouffre Berger w Alpach Francuskich.

 

SUPER KOLOS 2006

Krzysztof Wielicki - za całokształt osiągnięć wspinaczkowych
i eksploracyjnych w górach wysokich, a szczególnie:
• za odegranie pionierskiej roli w himalaizmie zimowym, poprzez
pierwsze wejścia zimowe na Mt Everest, Kangchendzongę i Lhotse
• za liczne inne, świetne stylowo wejścia na szczyty siedmio- i ośmiotysięczne, często nowymi drogami, samotne lub najszybsze
• za zdobycie Korony Himalajów jako piąty człowiek w historii.

 

SUPER KOLOS 2007

kpt. Krzysztof Baranowski - za całokształt żeglarskich dokonań, a szczególnie:
• za dwa samotne rejsy dookoła świata
• za inicjatywę budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, których rejsy na stale weszły do historii żeglarstwa polskiego
• za wykreowanie idei rejsów „Szkoły pod żaglami” i prowadzenie ich z młodzieżą polską, a także międzynarodową
• za liczne inne ambitne rejsy, inicjatywy i osiągnięcia, w tym za działalność publicystyczną i popularyzatorską.

 

SUPER KOLOS 2008

kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - za całokształt osiągnięć a szczególnie za samotne opłynięcie kuli ziemskiej w latach 1976-1978, czego dokonała jako pierwsza kobieta na świecie. Żeglując na jachcie „Mazurek”, w kierunku zachodnim przez Kanał Panamski, pokonała ponad 31 tys. mil morskich.

 

SUPER KOLOS 2009

Andrzej Ciszewski - za wieloletnią, konsekwentną realizację najwyższych celów eksploracyjnych i sportowych w jaskiniach świata.

 

SUPER KOLOS 2010

Piotr Pustelnik - za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. Przez 20 lat wytrwale dążył do wytyczonego sobie celu, zachowując przy tym przykładną postawą etyczną.

 

SUPER KOLOS 2011

Aleksander Doba - za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych.

 

SUPER KOLOS 2012

Henryk Jaskuła - za samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów zrealizowany w latach 1979–1980 na jachcie „Dar Przemyśla”, którego dokonał jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, a także za liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

 

SUPER KOLOS 2013

prof. Krzysztof Birkenmajer - za całokształt osiągnięć eksploracyjnych dla jednego z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych.

 

SUPER KOLOS 2014

Janusz Kurczab - za całokształt osiągnięć: wytyczenie nowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach oraz wybitny wkład w popularyzację polskiego alpinizmu.



SUPER KOLOS 2015

kpt. Wojciech Jacobson - za całokształt dokonań i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa.



SUPER KOLOS 2016

Janusz i Joëlle Kurbielowie - za całokształt dokonań żeglarskich, w szczególności za wiele znaczących rejsów na wody dalekiej północy połączonych z badaniami naukowymi.

 

SUPER KOLOS 2017

Anna Czerwińska - za całokształt dokonań dla wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi.

 

SUPER KOLOS 2018

kpt. Richard Konkolski - za całokształt dokonań żeglarskich, w tym trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej w samotnych rejsach.

 

SUPER KOLOS 2019

Ryszard Pawłowski za całokształt dokonań górskich, w szczególności za zdobycie jedenastu ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everestu, oraz poprowadzenie nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów.

 

SUPER KOLOS 2020

Ryszard Gajewski, Maciej Pawlikowski dla wybitnych zakopiańskich himalaistów za całokształt osiągnięć w górach wysokich.

 

SUPER KOLOS 2021

Joanna Pajkowska - za całokształt dokonań: wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń, promowanie żeglarstwa kobiecego.

 

SUPER KOLOS 2022

Janusz Majer - za wybitny wkład w rozwój polskiego himalaizmu.