Laureaci Kolosów (za rok) 2018 - Alpinizm, Eksploracja jaskiń i Żeglarstwo

Ilość wyświetleń: 6410 - Dodano: sobota, 09 marca 2019 15:55

Laureaci Kolosów (za rok) 2018 - Alpinizm, Eksploracja jaskiń i Żeglarstwo

W tym roku wcześniej niż zwykle poznaliśmy nazwiska laureatów i wyróżnionych w trzech kategoriach - ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ i ŻEGLARSTWO. Kolosy otrzymali Andrzej Bargiel, Szymon Kuczyński oraz zespół speleologów w składzie: Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik. GRATULUJEMY!


 

EKSPLORACJA JASKIŃ

Kolos

Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski, Ewa Wójcik

za połączenie systemu Lamprechtsofen z jaskinią CL-3, co zwiększyło deniwelację najgłębszego trawersu jaskiniowego świata i najgłębszej jaskini Europy do 1735 m. Nagrodzeni Kolosem alpiniści mieli największy wkład w uzyskanie rekordowego wyniku.

 

Wyróżnienie

Mirosław Kopertowski

za najgłębsze nurkowanie w jaskiniach tatrzańskich – na głębokość 74,5 m podczas eksploracji Syfonu Drzemiącego, co powiększyło deniwelację Śnieżnej Studni do 805 m.

 

ALPINIZM

Kolos

Andrzej Bargiel

za pierwszy, kompletny zjazd na nartach z wierzchołka K2 do bazy oraz podejmowanie wyzwań rozpoczynających się w miejscu, które dla innych stanowi cel.

 

Wyróżnienia

Dawid Sysak i Patryk Różecki

za wierność klasycznym ideałom wspinaczki podczas wytyczenia nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii.

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach.

 

ŻEGLARSTWO

Kolos

Szymon Kuczyński

za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.

 

Wyróżnienie

Mariusz Koper

za opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym „Katharsis II” z ośmioosobową załogą w rejsie prowadzonym na południe od 62. równoleżnika.