Program Kolosów (za rok) 2015 - SALA SEMINARYJNA (GDYNIA ARENA)

Ilość wyświetleń: 12954 - Dodano: wtorek, 01 marca 2016 12:31

Gdynia Arena, Sala Seminaryjna | fot. Adrian Larisz

kolosy2015

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena

ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

 

Piątek, 11 marca 2016 r.

11.45-13.15

Warsztaty dla dzieci i rodziców

Centrum Nauki EXPERYMENT

Zabawa w podróż

Gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT to niezwykła pracownia doświadczalna dla małych i dużych odkrywców-amatorów. Na Kolosach otworzy swoje gościnne „laboratorium”. Będzie się w nim można dowiedzieć, jak działa kompas, pobawić się w wyznaczanie azymutów, ułożyć dźwiękową mapę świata, a z pomocą mapy nieba, spróbować znaleźć Gwiazdę Polarną.

  

13.30-14.30

Spotkanie z autorką

Anna Czerwińska-Rydel (wyd. Na Szczyt)

Premiera książki Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

14 szczytów, 14 dróg, 14 marzeń i 14 zwycięstw. Jak opowiedzieć o takiej pasji? Zdobyć koronę to adresowana do młodych czytelników książka, która w barwny i atrakcyjny sposób (świetne ilustracje wykonała Marianna Oklejak) przedstawia historię złotej ery polskiego himalaizmu. Podczas spotkania, autorka, Anna Czerwińska-Rydel, opowie o swojej pracy nad tekstem, przybliży postać Jerzego Kukuczki, a także przeczyta fragmenty książki.

  

16.00-16.20

Radio Gdańsk

Odkrywanie Pętli Żuławskiej

Pętla Żuławska to liczący ponad 300 km, niezwykle atrakcyjny przyrodniczo szlak wodny, prowadzący przez deltę Wisły i Zalew Wiślany. Jest piękna, malownicza i zaskakująca, przez wielu jednak wciąż nieodkryta. Dziennikarze Radia Gdańsk od kilku lat próbują to zmienić, popularyzując wśród słuchaczy ten jeden z najbardziej wyjątkowych zakątków północnej Polski. Do odkrycia Pętli Żuławskiej będą się starali zachęcić także publiczność Kolosów.

  

17.00-17.40

Tija Grebieniow, Zbyszek Pawlak

Ej, odbudujmy Nepal!

„Lepiej przeżyć jeden dzień jak tygrys, niż 100 dni jak owca" – mówi nepalskie przysłowie. Tija i Zbyszek, dwoje przyjaciół zakochanych w Nepalu, jego kolorach i krajobrazach, opowiedzą, jak fascynacja tym odległym krajem zamieniła się u nich w pasję i chęć niesienia pomocy jego mieszkańcom, po tym jak w kwietniu 2015 r. Nepal doświadczył tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Od tamtej chwili, każdemu, kogo spotkają, jednym głosem powtarzają: „Ej, odbudujmy Nepal!”.

  

18.00-18.40

Olek Doba

Atlantyk po raz trzeci, czyli pomysł na siedemdziesiątkę

Najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. Ponieważ na Kolosy Olek przyjeżdża od samego początku, nie może go zabraknąć także i teraz. Opowie o tym, co zamierza już niebawem, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje 70. urodziny.

  

19.00-19.50

Spotkanie z autorem

Maciej Krupa (wyd. Czarne)

Kroniki zakopiańskie

Zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości” wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego – subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci.

  

20.00-20.50

Warsztaty

Władysław Labuda

Tanie podróżowanie

Z seminarium prowadzonego przez praktyka mającego za sobą podróż dookoła świata, dowiemy się, dlaczego odwaga jest najważniejsza, a przekraczając granice komfortu, wcale nie musimy przekraczać granicy bezpieczeństwa. A także: od czego i kiedy zacząć planować wyprawę, jak utrzymać odpowiednią mobilizację i motywację, co zrobić, by być skutecznym w działaniu, jak wyjść cało z podróży i wreszcie – po jej zakończeniu – co robić dalej. O tym, jak nie płacić za noclegi, transport, i wyżywienie, oczywiście też będzie mowa. Wszystko na sprawdzonych przykładach.

  

Sobota, 12 marca 2016 r.

14.00-15.40

Leszek Cichy

Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Czy aby na pewno najwyższą górę świata jako pierwsi zdobyli Edmund Hillary i Tenzing Norgay? Na wierzchołku stanęli w roku 1953. To wiemy. Lecz co wydarzyło się na Evereście 29 lat wcześniej? Czy w 1924 roku George Mallory dotarł do szczytu? O tej, jednej z najbardziej fascynujących kontrowersji w historii himalaizmu, opowie człowiek, który na Evereście również był pierwszy, tyle że zimą - Leszek Cichy. Materiał do tej arcyciekawej prezentacji opracował wspólnie z Piotrem „Szalonym” Korczakiem, jednym z najwybitniejszych polskich wspinaczy skałkowych l. 80 i 90. XX w., bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu w reżyserii Marcina Koszałki pt. Deklaracja nieśmiertelności.

  

15.50-16.50

Beata i Łukasz Kaczmarkowie

Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko

Wykład pary fizjoterapeutów, oficjalnych partnerów kadry narodowej we wspinaczce sportowej, autorów wydanej w grudniu 2015 r. książki Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko. W trakcie prezentacji Beata i Łukasz Kaczmarkowie omówią najważniejsze kwestie teoretyczne i pokażą wybrane ćwiczenia. Wyjaśnią, dlaczego uzupełnianie treningu specjalistycznego jest tak istotne, oraz w jaki sposób chroni on przed kontuzjami i przeciążeniami, a także wpływa na poprawę osiąganych wyników sportowych.

 

17.10-18.20

Marcin Dobas

Tajniki fotografii podróżniczej

O tym, jak sprawić, by zdjęcia, które robimy podczas wyjazdów, były jeszcze lepsze, opowie ratownik górski, pilot wycieczek, a przede wszystkim fotograf, wielokrotnie nagradzany za swoje prace (m.in. w konkursie European wildlife photographer of the year), specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Marcin Dobas podzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi zarówno w trakcie swoich licznych samotnych wyjazdów, jak i podczas „fotowypraw”, którymi kierował.

  

18.40-19.25

Bartosz Stróżyński, Paweł Drozd, Jacek Hawrylczak

Zapraszamy do Trójki: Trzy sztuki w Antarktyce

W lutym 2017 roku do Antarktyki wyruszy polski zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzech dziedzin polskiej sztuki i kultury: Olaf Lubaszenko (film), Adam Nowak (muzyka) oraz Bartosz Stróżyński (fotografia). Antarktyczny rejs polskich twórców na pokładzie jachtu żaglowego będzie transmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia. W trakcie wyprawy Adam Nowak zagra premierowo utwór napisany podczas podróży, Olaf Lubaszenko wyreżyseruje film dokumentujący zderzenie sztuki z surową przyrodą Antarktyki, a Bartosz Stróżyński wykona cykl fotografii techniką kolodionową, którą posługiwali się pierwsi zdobywcy Białego Kontynentu. Całość relacjonować będzie reporter Trójki, Paweł Drozd.

19.40-21.00

Warsztaty

Monika Witkowska

Za jeden uśmiech

Czy można spędzić dwa tygodnie w Australii za 50 dolarów? Można. Na warsztatach dowiecie się, jak, podróżując po różnych zakątkach świata, zaoszczędzić na transporcie, gdzie szukać tanich noclegów i jak nie dać się okraść. Prowadząca, autorka książek, m.in. Z plecakiem przez świat, opowie o tym, przeplatając wszystko anegdotami ze swojego życia, w większości spędzonego w drodze.

 

Niedziela, 13 marca 2016 r.

12.00-13.00

Henryk Widera

Niezwykły rejs

Urodzony w 1930 r. Henryk Widera to postać pod każdym względem nietuzinkowa. Niegdyś pierwszy skrzypek szczecińskiej Opery i Operetki, po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżując coraz dalej na maleńkim jachcie „Gawot”, dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę. W ubiegłym roku, choć skończył 85 lat (!) znów wyruszył w rejs. Do Prowansji.

 

13.15-14.00

Spotkanie z autorką

Joanna Różycka-Tran (wyd. Sorus)

Podróże psychologiczne przez kultury świata

W kole życia i śmierci: podróżniczka i psycholog międzykulturowy zaprasza do Indii, Nepalu, Tybetu i Wietnamu. Współautorka książki Podróże psychologiczne przez kultury świata opowie o duchowości i różnorodności wierzeń w Azji, m.in. o tym, jak wygląda codzienne życie mnichów i adeptów sztuk walki ze szkoły Thiên Môn Đo, którzy potrafią zatrzymać akcję własnego serca.

 

Forum dla podróżujących

Kolosowa giełda kontaktów

Szukasz współtowarzyszy na wyprawę? W twojej ekipie właśnie zwolniło się jedno miejsce? A może akurat nie masz z kim jechać? Przyjdź, porozmawiaj, znajdź partnera!

W określonych godzinach w Sali Seminaryjnej hali Gdynia Arena proponujemy Wam otwarte spotkania przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych wymianą kontaktów związanych z wyjazdami w poszczególne części świata. Chcesz dowiedzieć się jak najwięcej i to nie z internetu, ale twarzą w twarz, z pierwszej ręki? Nie może Cię tu zabraknąć!* (* Zaproszenie nie dotyczy organizatorów wyjazdów komercyjnych).

Hala Gdynia Arena, Sala seminaryjna

Piątek, 14.40-15.10: Ameryka Północna

Piątek, 15.20-15.50: Australia i Oceania

Sobota, 13.20-13.50: Azja

Sobota, 21.10-21.40: Ameryka Łacińska

Niedziela, 11.20-11.50: Afryka

Niedziela, 14.10-14.40: Europa

  

W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob oraz ekspozycję zdjęć Tiji Grebieniow i Zbyszka Pawlaka – „Ej, odbudujmy Nepal”.