KOLOSY | OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW, ŻEGLARZY I ALPINISTÓW

Ilość wyświetleń: 20935 - Dodano: wtorek, 21 lutego 2017 01:10

KOLOSY | OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW, ŻEGLARZY I ALPINISTÓW

Odliczanie czas zacząć. Otwarcie 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej imprezy podróżniczej w Europie, już w piątek 10 marca w Gdyni. Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Wśród gości m.in. Krzysztof Starnawski, Olek Doba, Wojciech Dąbrowski, Marek Kamiński, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski i Małgorzata Wojtaczka. Finał i wręczenie Kolosów za najważniejsze dokonania eksploracyjne roku 2016 w niedzielę 12 marca. Przybywajcie!


Od piątkowego przedpołudnia aż do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Krzysztof Starnawski, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, opowie o tym, jak z niepozornej, zarośniętej studni na Morawach uczynił najgłębszą znaną podwodną jaskinię świata. Małgorzata Wojtaczka – o wyprawie na biegun południowy, który zdobyła samotnie (i nie korzystając ze wsparcia z zewnątrz) jako pierwsza Polka, a Krzysztof Suchowierski o kolejnej swojej podróży na daleką Północ. Tym razem, „w pogoni za zorzą”, wybrał się aż na Kołymę.

Miłośnicy gór nie powinni przegapić prelekcji Adama Bieleckiego (tuż przed Kolosami ukazuje się jego książka), Ryszarda Pawłowskiego, który nie zawiesza czekana na kołku i planuje wejście bez dodatkowego tlenu na Manaslu, oraz znakomitego dokumentu Dariusza Załuskiego o K2. Prawdziwa gratka czeka wszystkich w sobotni wieczór. W benefisie z okazji 25-lecia magazynu „GÓRY” wezmą udział najlepsi polscy alpiniści z kilku pokoleń. Będą wspomnienia, anegdoty i historie zza kulis.

Dla żeglarzy: dwa ciekawe rejsy po zimnych wodach półkuli północnej (w tym do bardzo rzadko odwiedzanych południowo-wschodnich wybrzeży Spitsbergenu) i dwie pętle wokółziemskie (jedna z nich na zaledwie 6,5-metrowym jachcie, kierowanym przez Szymona Kuczyńskiego). Będą też wyprawy dookoła świata lądem (również rowerowe) oraz propozycje podróży jak najdalej od schematów (hulajnogą z Podlasia do Chin albo „na szagę”, czyli w linii prostej z południa na północ Polski).

Będą młodzi (Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Marcin Korzonek, Jacek Rybicki), wciąż młodzi (pielgrzym Marek Kamiński na szlaku do Santiago) i wiecznie młodzi (Wojciech Dąbrowski).

Nie zabraknie też stałych bywalców: Moniki Witkowskiej (rejs wokół Hornu) czy Dominika Szmajdy (znów przedzierał się przez las równikowy, tym razem w Gabonie), a finał imprezy tradycyjnie poprowadzą znakomita himalaistka, Kinga Baranowska, oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomek Michniewicz.

Gościem specjalnym Kolosów będzie Joelle Kurbiel, żona zmarłego w ubiegłym roku Janusza Kurbiela, wspólnie z którym począwszy od l. 70 ubiegłego wieku odbyła wiele znakomitych rejsów arktycznych.

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. prowadzone przez Olka Dobę!) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Tak jak w ostatnich latach Kolosy odbędą się nie tylko w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów – na czas imprezy staje się ona największą salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników 19. OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w dużej sali.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz – po raz pierwszy! – Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Organizatorami 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem strategicznym jest Miasto GDYNIA, a sponsorem głównym ERV Oddział w Polsce, ubezpieczyciel podróży.

Więcej informacji organizacyjnych na www.kolosy.pl i na Facebooku

ins d