Czekając na Kolosy (za rok) 2015

Ilość wyświetleń: 14620 - Dodano: poniedziałek, 15 lutego 2016 14:26

Finał Kolosów 2011. Kto będzie miał powody do radości w tym roku? | Fot. Adrian Larisz

Wiemy, że nie możecie się już doczekać. Na Kolosy, no pewnie, ale najpierw – na ogłoszenie szczegółowego programu i nazwisk prelegentów. Szczerze? My również. Pracujemy nad tym, by wszystko opublikować możliwie najdokładniej i w najbardziej przejrzysty sposób. Jeszcze chwilę. Na razie garść informacji z przypomnieniem najważniejszych spraw dotyczących nadchodzącej edycji


Zbierając wszystko razem i w jednym miejscu:

Gdzie i kiedy?

18. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zaczynamy w piątek, 11 marca o godz. 11.00, a kończymy w niedzielę, 13 marca, wieczorem. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagród, Kolosów za dokonania roku 2015 (a także Super Kolosa i laureata lub laureatów Nagrody im. Zawady) – w niedzielę o 16.00. Tego dnia warto jednak zarezerwować sobie czas aż do 20.00, bowiem również i po finale przygotowaliśmy kilka niespodzianek (w piątek i sobotę pokazy potrwają tradycyjnie do późnych godzin wieczornych).

Prezentacje (łącznie będzie ich około stu) będą się odbywały w:

- dużej sali hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8 | wyprawy nominowane do Kolosów oraz najciekawsze prelekcje Fotoplastykonu | pojemność: 4000 widzów);

2013DSC 4438

- sali seminaryjnej w hali Gdynia Arena (pojemność: 120 widzów);

- w sali konferencyjnej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98 | Fotoplastykon, większa liczba pokazów niż we wcześniejszych latach | pojemność: 300 widzów).

Pokazy odbywające się w dużej sali hali Gdynia Arena będą ponadto transmitowane „na żywo” do trzech dodatkowych sal znajdujących się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (łączna pojemność: 422 widzów).

ppnt2015

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to nowoczesna przestrzeń, w której debiutowaliśmy rok temu. Chyba nikt nie narzekał – miejsce znajduje się raptem kwadrans drogi piechotą od hali Gdynia Arena.

mapa PPNT

Wstęp na wszystkie wydarzenia (zarówno w PPNT jak i w hali Gdynia Arena) jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. By wyjść naprzeciw Waszemu ogromnemu zainteresowaniu, jak co roku nieco zwiększyliśmy pojemność sal, a w dodatku – o co nie raz prosiliście – przed halą Gdynia Arena stanie telebim, na którym będzie można śledzić transmisję „na żywo” z dużej sali.

Co?

Niby wiadomo – wszystko, co najbardziej interesujące i najważniejsze w polskich podróżach i eksploracji, co wydarzyło się w roku 2015. A konkretnie (to tylko wybrane nazwiska, żeby zarazem – trochę – zaspokoić, ale i podsycić Waszą ciekawość):

* jądro Afryki, czyli pieszo przez lasy równikowe Konga (świetnie znany kolosowej publiczności Dominik Szmajda w wciąż w najwyższej formie);

* antypody widziane z ziemi i z drona, czyli Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz najwyraźniej stęsknieni za podróżami na koniec świata;

* rowerowa wyprawa do jednego z najgorętszych miejsc na Ziemi, czyli 40 dniowy, morderczy trawers Pustyni Danakilskiej (Marcin Korzonek, Magdalena Mokrzan);

* dla odmiany – również rowerem, za to przez Jukon, w dodatku w zimie (Kamila Kielar);

* kilka polskich rejsów na najdalsze południe, w tym przez pak lodowy na Morzu Rossa („Selma” i „Katharsis II”);

* Korona Ziemi w końcu na głowie Moniki Witkowskiej;

* najczęściej nagradzany i wyróżniany w historii Kolosów, bezapelacyjnie jeden z najlepszych na świecie grotołazów, Andrzej Ciszewski, nie składa broni i coraz skuteczniej „drąży” w Chinach;

* nowa polska droga na północnej ścianie Trollveggen, jakby tego było mało – zimą (Marcin Tomaszewski)

* oraz nowy polski sześciotysięcznik: San Lian South East w masywie Minya Konka w chińskiej prowincji Syczuan (Wojciech Ryczer, Marcin Rutkowski)

i wreszcie:

* Super Kolos dla człowieka, który zasłużył sobie na niego jak mało kto - co mu należne, odbierze kpt. Wojciech Jacobson (sylwetka laureata - TUTAJ).

Poza tym, jak zwykle: salon mediów podróżniczych (stoiska wydawców prasy i książek, nowości wydawnicze), salon sprzętu outdoorowego oraz wystawa zdjęć FotoGlob (w tym roku przysłaliście na konkurs rekordową ilość zgłoszeń, naprawdę było z czego wybierać).

Dokładny program imprezy opublikujemy już wkrótce, a zanim to nastąpi, szczegóły będziemy stopniowo ujawniać w internecie (na www.kolosy.pl oraz na naszym oficjalnym profilu na Facebooku).

Kto?

Organizatorami XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Organizatorem Nagrody KOLOSY oraz właścicielem marki Kolosy jest MART.

 

DO ZOBACZENIA W GDYNI! MY TEŻ SIĘ CIESZYMY, ŻE TO JUŻ NIEDŁUGO.