winieta 2020 m

Kolosowe spotkania w Dworku

Ilość wyświetleń: 7969 - Dodano: czwartek, 09 maja 2013 08:39

Kolosowe spotkania w Dworku

Miejsce: Kraków, Dworek Białoprądnicki. Czas: sobotnie popołudnia dwa razy w miesiącu. Powód: spotkania w kolosowym towarzystwie. Goście: Strzeżysz (18/05), Pawłowski (25/05), Muszyński (8/06), Skopek (22/6), Baran (5/10), Wielicki (23/11), Wacławski, Skalmierski (11/1), Cardenas i Bac (8/2)  Opowiedzą o sobie, o swoich podróżach i o emocjach. Pytania: bez ograniczeń

Nowy cykl spotkań z bohaterami Kolosów w Krakowie rozpoczynamy od zaproszenia do Dworku Białoprądniciego Piotra Strzeżysza, wyjątkowego, samotnego rowerzysty i równie znakomitego prelegenta. Pierwsze spotkanie właśnie z nim, to nie przypadek: „Kolosowe spotkania w Dworku” będą bowiem czymś znacznie więcej niż tylko pokazami zdjęć i filmów z wypraw. Podróżników zapraszamy na nie, by mówiąc o miejscach, które odwiedzili i ludziach, których spotkali, opowiedzieli o sobie: swoich motywacjach, wyborach, wahaniach, ważnych decyzjach, strachu i tym jeszcze, na co im starczy odwagi.

Chcemy w utartą formułę prezentacji z wypraw i spotkań z podróżnikami wprowadzić wreszcie trochę fermentu. Przy czym bez obaw: świetne zdjęcia, filmy i muzyka oczywiście też będą.

Zapraszamy do Dworku Białoprądnickiego w Krakowie, soboty, godz. 17.00.18 maja 2013 – spotkanie z Piotrem Strzeżyszem


Dwukrotnie (za lata 2007 i 2008) wyróżniony podczas Kolosów w kategorii „Wyczyn roku” za rowerowe przeprawy przez Andy i Tybet. W Krakowie pokaże zdjęcia i filmy z Islandii, Indii, Tybetu, Sudanu, Zimbabwe, Argentyny, Boliwii, Kanady, USA i Meksyku. Opowie o samotności w trakcie pokonywania ogromnych przestrzeni, zmęczeniu i tym, czego się doświadcza w nieprzyjaznych miejscach.

Promocja książek Piotra: "Campa w sakwach" - o podróży do Tybetu i "Makaron w sakwach" - o Ameryce Północnej i Południowej.

 

 25 maja 2013 – spotkanie z Ryszardem Pawłowskim


Wybitny himalaista, czterokrotny zdobywca Mount Everestu, autor nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów, a także jeden z najbardziej doświadczonych przewodników wysokościowych na świecie.
W Dworku opowie o swojej długiej, barwnej i pełnej emocjonujących momentów wspinaczkowej karierze. Nie zabraknie więc relacji z wejść na najważniejsze szczyty, mrożących krew w żyłach historii, anegdot i osobistych wspomnień.

Promocja książki (wywiadu – rzeki) „Ryszard Pawłowski – Czterdzieści lat w górach”.

 

 

 

 

8 czerwca 2013 - spotkanie z Andrzejem Muszyńskim


Podróżnik, znakomity reporter i poszukiwacz nieprawdopodobnych historii, tegoroczny laureat Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie i wyróżnienia (2008) za wyprawę w trudnodstępną puszczę w Gabonie.


Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki "Południe".

 

 

 

 

22 czerwca 2013 - spotkanie z Magdaleną Skopek


Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania podróżniczka zafascynowana obcymi językami i zapalona fotografka. Najbardziej pociągają ją trudno dostępne miejsca, często daleko od cywilizacji, oraz bezgraniczne przestrzenie. Za odwiedziny u Nieńców na syberyjskim półwyspie Jamał - „końcu świata“ - otrzymała nagrodę Kolos 2010 w kategorii Podróże. Od tej pory regularnie odwiedza swoich przyjaciół z tundry.

Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki  Magdy "Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi".

 

 

 

 

5 października 2013 - spotkanie z Anną Baran


W marcu tego roku podczas Kolosów zdobyła serca publiczności świetną, bezpretensjonalną prezentacją z samotnej rowerowej podróży po Skandynawii. Otrzymała też w Gdyni Nagrodę Dziennikarzy. Minęło kilka tygodni i młoda mieszkanka Szczyrku ruszyła dalej. Tym razem w mocnej grupie pod wezwaniem. Z Teamem Rowerowym Niniwy dotarła aż na Syberię.

 

 

 

 

23 listopada 2013 "Polska zimowa eksploracja Himalajów" - spotkanie z Krzysztofem Wielickim


Jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy i himalaistów. W 1977 roku wszedł północnozachodnim filarem na Kohe Szachaur w Hindukuszu, a dwa lata później przeszedł zachodnią ścianę Annapurny Południowej. 17 lutego 1980 roku dokonał - wraz z Leszkiem Cichym - pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. W kolejnych latach „dołożył” do tego pierwsze zimowe wejścia na Kangczendzongę (1986 r.) oraz na Lhotse (1988 r.). Chociaż nie uważał się nigdy za samotnika, to właśnie indywidualne, świetne stylowo wejścia w najwyższych górach świata stały się jego „znakiem rozpoznawczym”. Oprócz Broad Peak i Lhotse Wielicki zdobył solowo jeszcze cztery inne ośmiotysięczniki: Dhaulagiri (1990 r.), Sziszapangmę (1993 r.), Gaszerbrum II (1995 r.) oraz Nanga Parbat (1996 r.). W 1996 roku skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako drugi Polak i piąty człowiek na świecie. W marcu 2007 roku otrzymał SUPER KOLOSA za całokształt osiągnięć.

 

 

 

 

2014

 


 

 

 

11 stycznia 2014, godz.17.00 - spotkanie z Jackiem Wacławski i Sławkiem Skalmierskim


Pełna przygód i humoru opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na pokładzie jachtu „Stary” opłynęli Amerykę Południową i przez Horn dotarli do Antarktydy, czego dokonali jako najmłodsi Polacy w historii. Kilka lat później jako najmłodsza ekipa na świecie – dodatkowo w rekordowym czasie - przepłynęli legendarne Przejście Północno-Zachodnie z Atlantyku na Pacyfik. To jak żeglarski Everest i K2 w jednym. Mało kto decyduje się na to przed czterdziestką, oni zrobili to, będąc o połowę młodsi.

 

Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki Marcina Jamkowskiego i Jacka Wacławskiego „Stary”, młodzi i morze.


 

 


 

8 lutego 2014, godz.17.00 - spotkanie z Claudią Cardenas i Dominikiem Bacem


 

Wznoszące się na blisko 6000 m ponad poziom Morza Karaibskiego pasmo (najwyższe szczyty, Simón Bolívar i Krzysztof Kolumb, mierzą po 5775 m) zamieszkane jest przez Indian Kogi* i Arhuacos. Określający siebie mianem „Strażników Ziemi” spadkobiercy prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona żyją tam w niezmieniony od wieków sposób i do minimum ograniczają kontakty z cywilizacją. Do ich wiosek można dotrzeć jedynie helikopterem lub po wielodniowym marszu przez las tropikalny.

Claudia i Dominik eksplorują Sierra Nevada od 2006 roku. Odwiedzali te niezwykłe góry wielokrotnie, za każdym razem nawiązując w „Sercu Świata”, jak określają swoją ojczyznę Indianie Kogi, nowe przyjaźnie.

 

 

 

 

 

Miejsce spotkań:

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna

Wstęp wolny

 

 

 

Organizatorzy:
Kolosy.pl i Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

 

Kontakt >>