Oczekiwany finał. Oświadczenie Guinness World Records ws. Gienieczki

Ilość wyświetleń: 4231 - Dodano: piątek, 23 lipca 2021 21:39

fot. Screen strony Guinness World Records z grudnia 2016 roku

21 lipca 2021 roku Marcin Gienieczko został ostatecznie wykreślony z listy rekordzistów Guinness World Records. Po trwającym pięć lat procesie weryfikacji międzynarodowa organizacja dokumentująca i certyfikująca światowe dokonania w wielu dziedzinach, w tym eksploracji i podróżach, uznała, że Gienieczko nie przedstawił przekonujących dowodów, by uznać jego przedsięwzięcie z roku 2015 za „najdłuższą solową podróż kajakiem (canoe)”.


Pełna treść komunikatu Guinness World Records jest dostępna tutaj: www.guinnessworldrecords.com

Piszemy o tym, przypominając tym samym o Gienieczce, bez szczególnej satysfakcji. Uznaliśmy jednak, że osobom, które śledziły tę sprawę w połowie poprzedniej dekady, należy się ta informacja. Tym bardziej, że zdyskwalifikowany kętrzynianin przy okazji swojej aktywności w mediach wielokrotnie zaprzeczał, by organizacja Guinnessa miała wobec jego podróży jakiekolwiek wątpliwości, i zarzucał manipulacje w tej kwestii członkom Kapituły Kolosów.

W marcu 2016 roku podczas finału XVIII OSPŻiA Marcin Gienieczko otrzymał wyróżnienie w kategorii Wyczyn roku za „trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku do Atlantyku”. W grudniu tego samego roku w obliczu dowodów, które zostały ujawnione już po ogłoszeniu marcowego werdyktu, jednoznacznie wskazujących na to, że Marcin Gienieczko, zgłaszając swoją wyprawę do Kolosów, świadomie wprowadził Kapitułę w błąd co do istotnych okoliczności jej przebiegu, Kapituła Kolosów odebrała Gienieczce honorowy tytuł wyróżnionego. Gienieczko jest jedyną osobą w ponad dwudziestoletniej historii Kolosów, wobec której zastosowano taką procedurę.

 

fot. (góra strony): Pierwszy komunikat strony Guinness World Records z grudnia 2016 roku
źródło: tierralatina.pl

 


 

 Zobacz także:

Pismo organizatora Nagrody Kolosy do Marcina Gienieczko
kolosy.pl (PDF) | 28 lipca 2021 r.

Pismo do Polskiego Komitetu Olimpijskiego
kolosy.pl (PDF) | 26 lipca 2021 r.

Komunikat Guinness World Records ws. Marcina Gienieczki
kolosy.pl | 23 lipca 2021 r.

Stanowisko organizatora Nagrody Kolosy w sprawie zarzutów Marcina Gienieczki
kolosy.pl | 16 lipca 2021 r.

Marcin Waszkielis wygrał sprawy w Sądach o zniesławienie
info-ketrzyn24.pl | lipiec 2020 r.

Zarówno Sąd Rejonowy w Kętrzynie jak i Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że Marcin Gienieczko dopuścił się w okresie od dnia 26 maja 2018 r. do dnia 1 lutego 2019 r., za pomocą środków masowego przekazu, pomówienia Marcina Waszkielisa.

Marcin Gienieczko w programie Pora Korpola
YouTube | 30 listopada 2017 r.

Jeden z nielicznych wywiadów gdy prowadzący zadaje Marcinowi Gienieczko niewygodne pytania, m.in. o rzekomym bojkocie Kolosów i o Rekordzie Guinnessa.

List otwarty ws. Marcina Gienieczki zaadresowany przez przedstawicieli środowiska podróżniczego do prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Facebook | 9 grudnia 2016 r.

Komunikat Kapituły Kolosów ws. Marcina Gienieczko
kolosy.pl | 6 grudnia 2016 r.

Wyjaśnienie ws. werdyktu Kapituły Kolosów
kolosy.pl | 24 marca 2016 r.