SALA SEMINARYJNA (Gdynia Arena) | Kolosy (za rok) 2018 | Program

Ilość wyświetleń: 7559 - Dodano: czwartek, 28 lutego 2019 08:49

SALA SEMINARYJNA (Gdynia Arena) | Kolosy (za rok) 2018 | Program

XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak


 

Piątek, 8 marca 2019 roku

15.00–16.00

Warsztaty

Marcin Jank

Jak zorganizować wyprawę z udziałem młodzieży szkolnej

Smartfony, iPady, gry, wirtualna rzeczywistość - czy tzw. dzisiejsza młodzież jest skazana wyłącznie na taką rozrywkę? Nie! Marcin Jank, podróżnik, organizator imprez outdoorowych (zkompasem.pl) i geograf z Liceum nr 2 w Gdyni zna sposoby na to, jak sprawić, by przyroda, przygoda i wyprawa stały się dla nastolatków atrakcyjniejsze niż komputer.

 

16.10-18.00

Warsztaty fotograficzne

Łukasz Bożycki

Anatomia porażki w fotografii podróżniczej i przyrodniczej

Biolog, doktorant Polskiej Akademii Nauk, dziennikarz, współautor książki Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować, a przede wszystkim znakomity fotograf, specjalizujący się w fotografii przyrodniczej, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach, opowie o tym, co robić, a czego pod żadnym pozorem nie, gdy wychodzimy z aparatem w teren.

 

18.10–18.50

Gilberto Merlante

Wszystko co po drodze. Z miłości do lodospadów

Młody włoski wspinacz z Turynu uwielbia wielkie ściany i zmagania z lodem. W Gdyni zaprezentuje zdjęcia i filmy ze swoich najciekawszych dokonań na lodospadach Alp Francuskich i Włoskich, opowie także o wyprawie do Anatolii, gdzie sprawdzał, czy lód twardy jest również w Turcji.

 

19.00–19.40

Piotr Opacian

Morskie potwory

Czy tzw. maelstromy, czyli wiry wciągające statki w czeluść mórz i oceanów, o których pisał Edgar Allan Poe,

to tylko literacka fikcja czy jednak prawda? Coś na ten temat wie Piotr Opacian, bo… na co dzień musi się z nimi borykać! Znakomity kajakarz morski nie tylko o nich opowie, ale też pokaże unikatowe filmy. Obowiązkowa pozycja programu dla wszystkich, których interesuje morze.

 

19.50–20.30

Jerzy Adamuszek

Mons Pax

Mieszkający na stałe w Kanadzie podróżnik, odkrywca, geograf i autor książek, którego osiągnięcia zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa (m.in. słynny samochodowy rajd przez obie Ameryki używanym cadillakiem w roku 1986), przypomni w Gdyni swoje najciekawsze dokonania. Zdradzi też, na czym polega jego nowy, zupełnie wyjątkowy projekt Mons Pax, czyli Góra Pokój.

 

 

Sobota, 9 marca 2019 roku

11.00–11.50

Spotkanie autorskie

Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik

Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa

On opisał ich podróże po polsku, ona przetłumaczyła to na hiszpański. W ten sposób powstała dwujęzyczna, bogato ilustrowana książka-album, która w poetycki sposób opowiada o podróżach tytułowego „pewnego małżeństwa” po Wenezueli, Kubie, Boliwii, Meksyku, Gwatemali, Argentynie, Chile, Peru, Hiszpanii i Portugalii. Oprócz wspomnień zawiera też mnóstwo praktycznych porad.

 

12.00– 12.50

Marcin Błeński

Bezpieczny Kazbek

Wolontariacki projekt zapewnienia w sezonie letnim (czerwiec-wrzesień) dyżuru polskich ratowników górskich i medycznych w bazie Meteo (Bethlemi Hut) na wysokości 3650 m. Efekt? Sezon 2018 był pierwszym od wielu

lat, w czasie którego nikt po Kazbekiem nie zginął. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem PZA i Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki przy współpracy z ambasadą RP w Tbilisi, ale niemal w całości finansowane jest ze środków własnych ratowników.

 

13.00–13.50

Jerzy Płonka

Nie widzę przeszkód. Podróże i sport osób niewidomych

- Nie widzę przeszkód – mówi o sobie Jerzy Płonka. Od dziecka postępuje u niego genetyczna wada siatkówki oka. Dziś ma 29 lat i jest praktycznie niewidomy. Nie przeszkadza mu to jednak w konsekwentnej realizacji marzenia o zdobyciu Korony Europy, czyli wejściu na 47 najwyższych gór wszystkich państw Starego Kontynentu. Większość ma już za sobą. Podobnie jak kilkanaście maratonów (w tym nowojorski), liczne skoki ze spadochronem czy udział w canyoningu.

 

14.00–14.50

Bogusław Kowalski, Hubert Sobczyński

Zanim wyruszysz w góry. Bezpieczeństwo na ściance wspinaczkowej

Seminarium Polskiego Związku Alpinizmu i PZU. O zasadach odpowiedzialnego wspinania i wszystkim, czego chcielibyście się dowiedzieć o możliwości ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas wspinaczki na sztucznych obiektach opowiedzą Hubert Sobczyński oraz Bogusław Kowalski, członek Rady Kolosów, instruktor alpinizmu oraz wspinaczki sportowej i wysokogórskiej PZA.

 

15.00–15.50

Michał Pyka

Efekt motyla, czyli kwestia kompilacji prognoz pogody w planowaniu wypraw wysokogórskich

Nie przez przypadek przylgnął do niego pseudonim „Jet stream manager”. Tej zimy, analizując setki dostępnych w sieci danych, prognoz pogody i prawidłowości w zjawiskach atmosferycznych, które regulują pogodę w górach najwyższych, Michał Pyka był jednym z najważniejszych kontaktów dla uczestników narodowej wyprawy na K2. Jak to możliwe, że jego rekomendacje i prognozy wysyłane z „bazy” w Katowicach były tak trafne? W Gdyni opowie o tym na przykładach.

 

17.40–18.30

Spotkanie autorskie

Dominik Szczepański

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Historia o miłości i samotności, uzależnieniu i wyzwoleniu, poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Tomka Mackiewicza i ludzi wokół niego. Przede wszystkim zaś o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca. O znakomitej biografii tragicznie zmarłego w ubiegłym roku laureata Kolosa 2008 i zimowego zdobywcy Nanga Parbat opowie jej autor, Dominik Szczepański. Spotkanie poprowadzi Piotr Tomza.

 

18.40–19.30

Spotkanie autorskie

Joanna Szyndler

Kuba – Miami. Ucieczki i powroty

90 mil. Tylko i aż tyle oddziela Kubę od Florydy. Joanna Szyndler w swojej reporterskiej książce pisze o ludziach, których Fidel Castro nazywał robactwem, które nie kocha własnego kraju. O imigrantach, którzy z narażeniem życia, zdecydowali się na ucieczkę ze swojej wyspy. To historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń. A także rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.

 

19.40–20.30

Spotkanie autorskie

Monika Witkowska

Góry z duszą 3. Szczyty marzeń

Propozycja zarówno dla tych, którzy lubią trekingi i wspinaczkę, jak i dla tych co wolą poprzestać na czytaniu o górskich ciekawostkach,. W kolejnym, trzecim już tomie serii wydanej przez Burdę/National Geographic, Monika Witkowska zaprasza nas na dwa szczyty Korony Ziemi (Mount Vinson na Antarktydzie i Piramida Carstensza), a także na bardziej dostępne, bliższe góry - gruzińskiego Kazbeka i wulkan Teide na Teneryfie. Zrobimy też wspólnie trek pod Annapurnę, pokonamy via ferraty w Dolomitach i przemierzymy rodzime Bieszczady.

 

 

Niedziela, 10 marca 2019 roku

11.00–11.30

Spotkanie autorskie

Wojciech Hankiewicz

Zielona herbata, czyli dziwne przypadki z życia Polaka na Sri Lance

Na Sri Lankę pierwszy raz pojechał w roku 2014. Spodobało mu się na tyle, że... został. Wynajął niewielki domek w Trikunamalaji i zaczął udostepniać pokoje turystom. Z czasem zajął się też organizowaniem wycieczek objazdowych. Dwukrotnie przejechał wyspę wzdłuż i wszerz na motocyklu, a w zeszłym roku o tych wszystkich doświadczeniach napisał książkę. Spotkanie poprowadzi Dominik Szmajda.

 

11.40–15.25 | WSPOMNIENIA NIE DO ZAPOMNIENIA

Co innego moglibyśmy zaproponować kolosowej publiczności z okazji jubileuszu, jeśli nie... podróż? Będzie więc podróż – sentymentalna. Przez pięć prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły. Ich wyboru dokonali internauci, głosując w plebiscycie na profilu facebookowym Kolosów: https://www.facebook.com/kolosy.org

 

11.40-12.10

Tomek Kowalski

O jeden szczyt do zwycięstwa | KOLOSY 2011

Zdobywca Nagrody im. Andrzeja Zawady towarzyszący jej grant przeznaczył na próbę wejścia na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w jednym sezonie i uzyskanie w ten sposób tytułu „Śnieżnej Pantery” w rekordowym czasie. Do tego, by poprawić rezultat Denisa Urubki i Siergieja Mołotowa (42 dni w 1999 r.), brakło mu naprawdę niewiele. W ciągu 28 dni, na przełomie lipca i sierpnia, wspiął się kolejno na Pik Lenina (7134 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Komunizma (7495 m) oraz Chan-Tengri (7010 m). Na koniec zostawił sobie Pik Pobiedy, czyli Szczyt Zwycięstwa (7439 m). Niestety – ze względu na pogodę (opady śniegu powyżej 5000 m) oraz stan lodowca Zwiedoczka po wyjątkowo ciepłym lecie, Kowalski uznał, że ryzyko samotnego ataku na wierzchołek jest zbyt duże.

Tomek Kowalski zginął w Karakorum marcu 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku, tuż po pierwszym w historii zimowym wejściu na ten ośmiotysięcznik.

 

12.20-12.50

Piotr Strzeżysz

Rowerem przez Kordyliery | KOLOSY 2011

„Niczego specjalnego nie odkryłem, umordowałem się tylko, by po raz kolejny stwierdzić, że żaden wyjazd nie zaspokoi potrzeby ciągłego bycia w ruchu” - podsumował tę podróż późniejszy zdobywca Kolosa i prawdziwa legenda tej imprezy. Wtedy faktycznie było bez rewelacji. Raptem 6,5 tys. km rowerem przez Kordyliery w scenerii jesienno-zimowej. Z Anchorage na Alasce do Las Vegas. Po drodze jakieś niedźwiedzie w Jukonie, noclegi na opuszczonych stacjach benzynowych, śnieg, oblodzone drogi, ciężarówki, strzelby na przywitanie strudzonego wędrowca i przebrana za św. Mikołaja kobieta, pozdrawiająca kierowców, kręcąc przy drodze hula hop.

 

13.00-13.45

Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy 

Wyspa Szczęśliwych Dzieci | KOLOS 2013 (Podróże)

W tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą zbudował katamaran żaglowy - „Wyspę szczęśliwych dzieci”. Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa” kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata. Lecz to nie wszystko: w rejs, który – jak się potem okazało – miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

 

13.55-14.25

Artur Kozłowski

Riders on the Storm | KOLOS 2011 (Eksploracja jaskiń)

Artur Kozłowski był jednym z najwybitniejszych nurków jaskiniowych początku XXI wieku. Zasłynął niezwykle ambitnymi i odważnymi przejściami podwodnych korytarzy w Irlandii i Irlandii Północnej. Za eksplorację podziemnego przepływu rzeki Coole od ponoru Polltoophill do wywierzyska Polldeelin na Nizinie Gort w hrabstwie Galway otrzymał Kolosa 2010 w kategorii „Eksploracja jaskiń”. W 2008 roku, schodząc sto trzy metry pod powierzchnię wody w Pollatoomary, uczynił z niej najgłębszą znaną jaskinię Wysp Brytyjskich, zaś dwa lata później, eksplorując jaskinie Marble Arch, sprawił, że stały się najdłuższym znanym podziemnym systemem Irlandii Północnej.

Zginął 5 września 2011 roku, nurkując w jaskini Pollonora, nieopodal Kiltartan w Irlandii.

 

14.35-15.25

Rafał Fronia

K2 | KOLOSY 2017

Ta góra jest jak połączenie syreny i rosiczki. Najpierw słyszy się o jej śpiewie. Magia zaczyna działać, góra mami, wabi, ściąga ku sobie jak magnes. I ani się obejrzymy, już wbijamy czekan w jej lód, a obok... leżą wystające z lodu fragmenty ludzkich szczątków, pożartych kiedyś, a dziś wyplutych na szkło lodowca. 

Zimą 2018 roku jej zachłanność przerosła wszystko. Góra omamiła cały naród. Wszyscy chcieli o niej słuchać, patrzeć na nią, być z nią i na niej. Rafał Fronia, kronikarz Narodowej Wyprawy na K2, którego doskonałymi relacjami spod ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika zaczytywaliśmy się w długie zimowe wieczory, opowiedział w Gdyni o tym, jak góra go odtrąciła. Crème de la crème ubiegłorocznych Kolosów.

 

*****

W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen.

 *****

ZOBACZ: Program pokazów w sali głównej hali Gdynia Arena

ZOBACZ: Program Fotoplastykonu w PPNT

 

TOMEK KOWALSKI | O JEDEN SZCZYT DO ZWYCIĘSTWA | KOLOSY 2011 Zdobywca Nagrody im. Andrzeja Zawady towarzyszący jej grant przeznaczył na próbę wejścia na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w jednym sezonie i uzyskanie w ten sposób tytułu „Śnieżnej Pantery” w rekordowym czasie. Do tego, by poprawić rezultat Denisa Urubki i Siergieja Mołotowa (42 dni w 1999 r.), brakło mu naprawdę niewiele. W ciągu 28 dni, na przełomie lipca i sierpnia, wspiął się kolejno na Pik Lenina (7134 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Komunizma (7495 m) oraz Chan-Tengri (7010 m). Na koniec zostawił sobie Pik Pobiedy, czyli Szczyt Zwycięstwa (7439 m). Niestety – ze względu na pogodę (opady śniegu powyżej 5000 m) oraz stan lodowca Zwiedoczka po wyjątkowo ciepłym lecie, Kowalski uznał, że ryzyko samotnego ataku na wierzchołek jest zbyt duże. Tomek Kowalski zginął w Karakorum marcu 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku, tuż po pierwszym w historii zimowym wejściu na ten ośmiotysięcznik.