FOTOPLASTYKON (PPNT) | Kolosy (za rok) 2018 | Program

Ilość wyświetleń: 7259 - Dodano: czwartek, 28 lutego 2019 08:54

FOTOPLASTYKON (PPNT) | Kolosy (za rok) 2018 | Program

XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia,
Centrum Konferencyjne |
al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

wstęp wolny

Prowadząca: Alicja Rapsiewicz


 

Piątek, 8 marca 2019 roku

18.15-21.05 | BLOK I

18.15-18.45

Jola, Jarek, Róża, Berenika i Sara Kania

#10yearschallenge. Po-poślubna podróż dookoła świata

Ponad 10 lat temu, z powodu ciąży, zmienili trasę swojej podróży poślubnej dookoła świata (za opowieść o niej otrzymali na Kolosach 2009 Nagrodę Publiczności). Teraz uznali, że najwyższa pora, by wrócić do ukochanej Ameryki Południowej i wypełnić białe plamy na prywatnej podróżniczej mapie. Wraz z trzema córkami (10, 8 i 2 lata) przemierzyli Kolumbię i Ekwador i spełnili zaległe marzenia: stanęli wspólnie na równiku, dotarli nad Morze Karaibskie i zbierali kawę na plantacjach w kolumbijskiej Zona Cafetera.

 

18.50-19.20

Tamara Kanecka-Brzóska, Ewelina Strużyńska

Kobieca Pamir Highway

Na rowerach przez jedną z najwyżej położonych dróg świata. Dwie dziewczyny, 3 tygodnie, 900 km i prawie 10 tys. m przewyższeń. Niewyobrażalnie piękna droga z Tadżykistanu do Kirgistanu z widokiem na Afganistan. A do tego: zero wcześniejszych rowerowych doświadczeń turystycznych obu uczestniczek wyjazdu i... wesele jednej z nich na tydzień przed jego rozpoczęciem. Brzmi niewiarygodnie? Zapraszamy.

 

19.25-19.55

Martyna Lorbiecka, Mikołaj Gajda

Jedziemy po wolność, czyli Bałkany na cztery łapy

6-osobowa załoga studentów i 33-letni bus Bogdan w pełnej niespodzianek podróży w poszukiwaniu „bałkańskiego raju”. 14 państw, 8000 km i... trzech czworonożnych przyjaciół – Monte, Tetris i Hvala – którzy złapali ich na stopa i przyjechali z nimi do Polski. Nie zabrakło przygód. Po drodze m.in. poznali austriackiego kierowcę rajdowego (z powodu niesprawnej skrzyni biegów), zakopali się busem na plaży i trafili do gangsterskiej "dziupli", szukając noclegu.

 

20.00-20.30

Wojciech Jankowski, Aleksandra Górska

333 dni podróży po Azji

Tuż po studiach, bez planu i z niewielkim budżetem, za to z mocnym postanowieniem doświadczenia przygody życia. Podczas trwającej blisko rok podróży zagrali w bollywoodzkim filmie, pływali z rekinami w Tajlandii, jeździli autostopem w Malezji, a w Wietnamie przesiedli się na rower. Przeżyli trzęsienia ziemi w Indonezji i wypadek na morzu nieopodal wyspy Komodo, gdzie zostali wyłowieni z morza przez miejscowych rybaków. Zdążyli też zaręczyć się u stóp Mount Everestu i pobrać się w Birmie.

 

20.35-21.05

Monika Bronicka, Mariusz Delgas

Przygoda na rafie

Z trójką dzieci w rejs po Pacyfiku? Dla Moniki i Mariusza to sposób na życie. Dom zamienili na jacht (11-metrowa „Talavera”), samochód na dinghy, a ich dzieci, 10-letnia Stasia, 8-letni Jack i 5-letni Toboma plac zabaw na podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej, szkolne ławki zaś na bujający się na falach blat stołu w mesie. Nurkują, biegają po bezludnych wyspach i żyją rytmem wyznaczonym nie planami i terminami, ale pogodą i ciekawością.

 

 

Sobota, 9 marca 2019 roku

11.10-14.10 | BLOK II

11.10-11.40

Michalina Kupper

Wschód warty zachodu. Starożytne tajemnice

Relacja z 2-miesięcznej podróży po Iraku, Palestynie, Izraelu, Jordanii i Iranie. Przez góry, jeziora oraz granice - uznawane i nieuznawane. Michalina Kupper odwiedzała miejsce tętniące historią i skrywające starożytne tajemnice, ale miała czas również na to, by poszwendać się bez celu. Była w Petrze, Shiraz, Persepolis i... na irańsko-kurdyjskim weselu. Trafiła na ślady pisma klinowego, próbowała mówić po aramejsku, dotarła też do świątyni, w której nieprzerwanie od 1500 lat płonie wciąż ten sam ogień.

 

11.45-12.15

Ryszard Teisseyre, Ryszard Grześkowiak

To nie był sezon na misia. Alaska rowerem

„Markiz” i „Diabeł”, wierni towarzysze niejednej rowerowej doli i niedoli, w swojej – której to już? – kolejnej wspólnej wyprawie. Tym razem na Alaskę. Długoletni pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pile i emerytowany fizyk jądrowy z Wrocławia tworzą naprawdę wybuchową mieszankę. W największym stanie USA spędzili równo miesiąc, przejechali prawie 2 tys. km i zgodzili się, że opowieści o Alasce jako magicznej i dzikiej krainie, wcale nie są przesadzone.

 

12.20-12.50

Magdalena Gorzkowska

Najmłodsza Polka na Evereście

Pełna dramatycznych zwrotów akcji wyprawa na najwyższy szczyt świata. Wejście na Mount Everest Magdalena Gorzkowska okupiła chwilami grozy i zmiażdżonym mięśniem. Do bazy dotarła jednak szczęśliwa. Spełniła swoje wielkie marzenie, a przy okazji stała się najmłodszą Polką, która podziwiała świat z wysokości 8848 m.

 

12.55-13.25

Alina Kondrat

Nomadzi Mongolii

Alina Kondrat i Max Muench podczas trzytygodniowej podróży po Mongolii przemierzali bezkresne stepy i bezdroża, by poznać nomadyczne ludy tego kraju. Najwięcej czasu spędzili wśród sokolników zamieszkujących prowincję Bayan-Ulgii (Ajmak bajanolgijski) oraz z przedstawicielami grupy etnicznej Tsaatan, czyli „Ludźmi żyjącymi z reniferami”.

 

13.30-14.10

Miłka Raulin, Marek Wybraniec

Siła marzeń – Korona Ziemi

W maju 2018 roku, wchodząc na Mount Everest, Miłka Raulin zakończyła swój siedmioletni projekt. Została wówczas najmłodszą Polką z Koroną Ziemi oraz pierwszą gdynianką i pierwszą Kaszubką z tym osiągnięciem. Mama 12-letniego Jeremiego, z wykształcenia mgr inż. trakcji elektrycznej, projekt "Siła marzeń – Korona Ziemi" realizowała, pracując na pełnym etacie, wychowując dziecko i zdobywając fundusze na organizację kolejnych wypraw.

 

14.10-14.30 | PRZERWA

 

14.30-16.55 | BLOK III

14.30-15.10

Monika Szławieniec-Reczuch

Niezdobyte szczyty Karakorum

Kiedy okazało się, że z powodu ogromnych ilości świeżego śniegu nie są w stanie zdobyć dziewiczego sześciotysięcznika Yawash Sar II w Karakorum… w ogóle się tym nie przejęli. Zmienili plany i uznali, że stulecie niepodległości Polski równie dobrze można upamiętnić wejściem na dwa niezdobyte wcześniej pięciotysięczniki. Dzięki temu uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Alpejskiego kierowanej przez Bogusława Magrela wytyczyli drogi „Hunza Freedom” na górze Two Headed Massif oraz „Polish Independence 1918” na Lal Siran Katethk Sar.

 

15.15-15.45

Marcin Ceglarek

Dobry plan. Dookoła świata

Co można zrobić z dziewięcioma miesiącami wolnego czasu i jednym niespełnionym marzeniem o długiej podróży, np. dookoła świata? Marcin Ceglarek postanowił zamienić je w plan i ruszył przed siebie. Zaczął od Bliskiego Wschodu, potem była Sri Lanka, Australia, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia, Nowa Zelandia i wreszcie Ameryka Południowa. Po drodze odwiedził osiemnaście krajów i w efekcie okrążył kulę ziemską.

 

15.50-16.20

Maria Dubyna

Bangladesz. Zapiski na kolanie

Każdy kraj ma jakąś wizytówkę, którą odwiedzają miliony turystów: Taj Mahal w Indiach, Machu Picchu w Peru czy choćby starożytne Koloseum w Rzymie. A czy jest coś takiego w Bangladeszu? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Mariia Dubyna, zapraszając publiczność Kolosów na krótki foto spacer po tym niezbyt często odwiedzanym przez turystów kraju.

 

16.25-16.55

Bartek Rubik

Mistyczne Andy

Do sanktuarium na zboczach świętej góry Ausangate w Peru co roku pielgrzymują tysiące wiernych. W czerwcu odbywa się tam święto Quyllur Rit'i, jedna z największych w całych Andach uroczystości religijnych, podczas której pielgrzymi m.in. oddają cześć apus, duchom gór zamieszkującym lodowce. W ekwadorskim miasteczku Latacunga u podnóża wulkanu Cotopaxi odbywa się z kolei szalona, synkretyczna fiesta La Mama Negra. W oba te miejsca (oraz na trekking w olśniewających górach Cordillera Huayhuash) zabierze publiczność Bart Rubik.

 

16.55-17.10 | PRZERWA

 

17.10-21.10 | BLOK IV

17.10-17.40

Marek Kramarczyk

Jachtem przez wyspy Pacyfiku

W rejs katamaranem „Ocean View” Marek Kramarczyk i Paweł Jasica wyruszyli w połowie listopada 2017 roku. Przepłynęli Cieśninę Gibraltarską i przez Atlantyk dotarli na Karaiby. Tam przezimowali. Wiosną obrali kurs na Panamę, a po przejściu kanału zatrzymali się na Galapagos. Stamtąd skierowali się ku Markizom, nurkowali z rekinami na atolach Tuamotu, by wreszcie kolejne dwa miesiące spędzić na Wyspach Towarzystwa, które były ostatecznym celem ich podróży.

 

17.45-18.15

Kamil Sobol, Piotr Malczyk

Sztafeta Bałtycka. Łodzią wiosłową w setną rocznicę

Maturzysta, strażak i nauczyciel w niecodziennej próbie uczczenia stulecia niepodległości Polski. Kupili 50-letnią drewnianą łódź, rozpoczęli intensywne treningi i lekcje wioślarstwa, a gdy przyszła pora, w swojej łupinie wypłynęli z Kołobrzegu na pełne morze. Po 30 godzinach nieprzerwanego machania wiosłami przepłynęli 121 km i wylądowali w porcie Nexø na Bornholmie. Po drodze przeżyli dwa piękne wschody słońca i jeden zachód. W przeprawie przez Bałtyk towarzyszył im kolega, skipper Piotr Hapanowicz na mały, ale dzielnym jachcie „Whisky moja żono”.

 

18.20-18.50

Marcin Rydygier

Wolontariat w Dolinie Inków

Organizowany przez Andrzeja Piętowskiego (członek słynnej grupy kajakowej Canoandes’79 nagrodzonej Super Kolosem 2000) wolontariat w miejscowości Chivay na południu Peru polega na uczeniu języka angielskiego dzieci oraz dorosłych w lokalnej szkole. Dodatkowym zadaniem jest popularyzacja wiedzy o Polsce oraz wspieranie szpitala i sierocińca. Podczas pobytu Marcina w Chivay odbyło się też uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską ekspedycję (właśnie Canoandes’79), która 40 lat temu odkryła dla świata region rzeki Colca, rzeźbiącej najgłębszy kanion na Ziemi.

 

18.55-19.25

Jakub Rybicki

Ałtaj – rowery we mgle

Bikepackingowa wyprawa po rosyjskim Ałtaju, uznawanym za nieprzystępny nawet przez samych Rosjan. Dzięki nowatorskiemu podejściu do podróżowania rowerem Katarzyna i Jakub mogli wjechać tam, gdzie byłoby to niemożliwe z tradycyjnymi sakwami. Spotkali szamanów, myśliwych, ludzi pierwotnych i bardzo współczesnych. Niestraszne były im rwące rzeki i wysokie góry. Z dala od utartych szlaków przemierzyli ok. 1000 km przez zniewalająco piękny kawałek świata.

 

19.30-20.00

Natalia Nowak, Dominik Walicki

Światu na głowie

Pięć miesięcy, 15 tys. km i życie wywrócone do góry nogami. Od umownego „środka świata” w Ekwadorze po jego symboliczny „koniec” w argentyńskiej Ushuai. Po drodze Natalia i Dominik wzruszali się przy polskiej fladze na wysokości 4810 m, uczyli angielskiego w ekwadorskiej szkole, odkrywali niechlubną historię „rajskich” wysp Galapagos, przemierzyli Patagonię i nocowali na pustyni. Inaczej mówiąc, robili dokładnie to, o czym marzyli.

 

20.05-20.35

Zbigniew Szwoch

Ze wschodu na zachód północnej Norwegii

Samotny triathlon ze wschodu na zachód najsłabiej zaludnionego kraju Europy. W ciągu trzech tygodni Zbigniew Szwoch spłynął dmuchanym kajakiem ponad 160 km rzekami Karasjohką i Taną, dotarł na najbardziej wysunięty na północ punkt kontynentu, Nordkinn, z niemałymi problemami pokonał słynny Alta Canyon, od pierwszego wejrzenia zakochał się w Vardo, a na koniec przejechał 310 km rowerem wzdłuż wybrzeża z Tromso do Svolvaer.

 

20.40-21.10

Joanna Kaszewiak

Za siedmioma zakrętami. Rowerem na kraniec Azji

Jeszcze nie tak dawno sądziła, że rowerem można dojechać co najwyżej do sklepu za rogiem. Po dwóch latach rowerowej włóczęgi z Polski na kraniec Azji zmieniła zdanie. Przejechała 26 tys. km, z czego 23 tys. km samotnie. Wbrew pozorom najtrudniejsze okazało się nie przejechanie irańskiej pustyni czy wysokich przełęczy Pamiru, ale zdobycie się na odwagę, żeby powiedzieć sobie: „Tak, jadę.”

 

 

Niedziela, 10 marca 2019 roku

11.00-13.50 | BLOK V

11.00-11.30

Zbigniew Czajka, Jan Kostuch

Rowerami przez USA na 100-lecie Niepodległej

Zachęceni tym, jak publiczność Kolosów przyjęła w ubiegłym roku ich relację z wyprawy z Fatimy do Gdańska, podnieśli sobie poprzeczkę i wyruszyli do Ameryki. W trakcie dwóch miesięcy podróży przejechali na rowerach aż 7450 km przez piętnaście stanów USA i pięć stref czasowych, doświadczając po drodze niesamowitej różnorodności przyrodniczej i kulturowej kontynentu amerykańskiego. Na Święto Dziękczynienia wpadli do Dallas, a to, jak ugościła ich tam Polonia, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.

 

11.35-12.05

Marta Zajchowska

Look Around the Globe

Para motocyklistów rozglądająca się po świecie i docierająca wspólnie w najciekawsze jego zakamarki na jednym motocyklu. Wracają właśnie z podróży dookoła Afryki, która jest drugim etapem ich podróży dookoła świata. Przejechali tam 52 tys. km. Za nimi już obie Ameryki i 60 tys. km od Argentyny do Alaski oraz wojaże po Europie i Azji Centralnej. Odwiedzili 85 krajów i w niecałe 2,5 roku pokonali dystans ponad 165 tys. km. Latem rozpoczną trzecią część wyprawy - tym razem chcą dotrzeć z Polski do Australii.

 

12.10-12.40

Wojciech Dziewulski

Kurs na Oslo

Po udanych rejsach morskich po Bałtyku grupa przyjaciół, a zarazem zapalonych żeglarzy, zapragnęła czegoś więcej. Tak powstał pomysł, by w 2018 roku w letni rejs ruszyć z Gdańska do Oslo. I z powrotem. W 40 dni na jachcie „BZJ Jacksonville NC” przepłynęli 1600 mil morskich, zażywając po drodze ciepłych kąpieli w Morzu Północnym i plażując na nabrzeżach Kopenhagi obok pałacu królowej Małgorzaty. Podziwiali też mroczne skały w Fjällbace i łodzie Wikingów w Tønsbergu. 4-osobowej załodze wiernie towarzyszyła na pokładzie Sendi, czyli „pies płci żeńskiej”.

 

12.45-13.15

Marcin Lipiński, Maciej Piński

Leśnicy na urlopach, czyli off-roadowy „dach świata”

Gdy pracuje się na etacie, każdy dzień urlopu warto „wycisnąć” do maksimum. Zakochani w dzikiej naturze i motocyklach wielkopolscy leśnicy coś o tym wiedzą. Swoją wyprawę do Mongolii, Rosji i azjatyckich „Stanów” zaplanowali bardzo starannie, ale, jak to zwykle bywa, po drodze pojawiło się mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. W ciągu siedmiu tygodni podróży m.in. stanęli na dnie Morza Aralskiego, wdrapali się na najwyższą przełęcz Pamiru i zgubili się na zatłoczonym targu.

 

13.20-13.50

Michał Miziarski

Plemię marzycieli, czyli młodzi artyści z Tanzanii

Tuż po studiach Michał postanowił zorganizować warsztaty dla małych artystów z ubogiej tanzańskiej wioski Buturu. Planował, że weźmie w nich udział setka dzieci, ale przyszło trzy raz więcej. Wspólnie fotografowali, malowali, tworzyli origami, a on także uczył angielskiego i pomagał przy budowie przedszkola. Odbył też podróż autostopem po Tanzanii w miejsca, gdzie nie sięgają prąd oraz asfalt i przyglądał się z bliska pracy polskich misjonarzy. Podróż do Buturu stała się dla niego początkiem dłuższej współpracy z tanzańskimi misjami.

*****

Przez cały czas trwania XXI OSPŻiA w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie można oglądać również wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy.

Ponadto w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 410 miejsc) przeprowadzimy w PPNT bezpośrednią transmisję pokazów z Dużej Sali (Gdynia Arena) - w piątek od 18.00 do 21.40, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).

 *****

ZOBACZ: Program pokazów w sali głównej hali Gdynia Arena

ZOBACZ: Program pokazów w Sali seminaryjnej w hali Gdynia Arena