25. OSPŻiA - KOLOSY | PROGRAM - SALA SEMINARYJNA
Ilość wyświetleń: 9611 - Dodano: wtorek, 14 marca 2023 01:57
Pełny program wydarzeń na SALI SEMINARYJNEJ w Polsat Plus Arena Gdynia, podczas jubileuszowych 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosów, które się odbędą w Gdyni (24-26 marca 2023 roku)
25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
KOLOSY (za rok) 2022
SALA SEMINARYJNA
Polsat Plus Arena Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8
wstęp wolny
Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak
Piątek, 24 marca 2023 roku
16:20–16:50
Maciej Borowicz
Lofoty. Szlakiem wysp północy
Podróż przez położone na północy Norwegii wsypy zjawiskowego archipelagu Lofotów. Maciej Borowicz pod koniec lata ubiegłego roku przemierzył ponad 250 kilometrów pieszo oraz 200 kilometrów autostopem i przez 11 dni wędrował w malowniczej scenerii i w znakomitej pogodzie, podziwiając surowe krajobrazy i zapierające dech widoki. Obserwował zorzę polarną, poznał historię mieszkańców wysp, a także… wspiął się na ponad 1600 schodów.
17:00–17:30
Spotkanie promocyjne
Magda Adamczyk
Gran Canaria zaprasza
Ta hiszpańska wyspa leżąca w sercu archipelagu Wysp Kanaryjskich jest swoistym kontynentem w miniaturze. Ciepły klimat przez cały rok – średnia roczna temperatura wynosi 24°C! – i różnorodne krajobrazy wyspy pozwalają cieszyć się naturą i spędzać aktywnie czas na wszelkie możliwe sposoby. Gran Canaria zaprasza na prezentację i… do siebie. Na tę tętniącą życiem wyspę można przyjechać w dowolnym terminie, bo piękna pogoda bardzo rzadko bierze tam urlop.
17:40–18:10
Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik, Gabi Wójcik
Kamperem do Szkocji z 7-latką na pokładzie
Podróżowanie kamperem to wielka przygoda? Owszem, ale i spore wyzwanie. Szczególnie gdy celuje się w dystans – bagatela – 8 tysięcy kilometrów, a jedną z wyprawowiczek jest co prawda zaprawiona w podróżach, odkąd skończyła pół roku, ale jednak 7-latka. W trakcie miesiąca spędzonego w drodze Liliana, Arkadiusz i Gabi m.in. szukali potwora z Loch Ness, podziwiali Kelpies, czyli słynne 30-metrowe rzeźby koni w Falkirk, szlakiem Harrego Pottera przejechali się kolejką z peronu 9 i ¾, ale znaleźli też czas, by poszwendać się po Edynburgu i (choć nie wszyscy!) degustować whisky w szkockich destylarniach Taliskera i Obana.
18:20–19:10
Alek Lwow
Pokorny alpinista, niepokorny człowiek
Jeden z najciekawszych reprezentantów złotego pokolenia polskich himalaistów w tym roku będzie świętował 70. urodziny. Wspina się od 1970 roku. W 1979 roku uczestniczył w wyprawie Andrzeja Zawady, która w sezonie 1979/80 zdobyła po raz pierwszy w zimie Mount Everest (w 20. rocznicę tego wydarzenia uczestnicy wyprawy zostali wyróżnieni pierwszym Super Kolosem). Ponadto brał udział w wielu innych ekspedycjach himalajskich, także zimowych. Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu, Lhotse, Czo Oju i Gaszerbum II. Łącznie 22 razy wchodził na szczyty przekraczające 6000 m w Hindukuszu, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Andach i Tienszanie. W 1994 roku stworzył pierwszy w Polsce miesięcznik wspinaczkowy „Góry i Alpinizm”, który redagował i wydawał przez ponad 10 lat. Jest też autorem książek, m.in. Wybrałem góry oraz trzykrotnie wznawianej Zwyciężyć znaczy przeżyć.
19:20–20:00
Jerzy Jaszczuk, Eugeniusz Moczydłowski, Marek Słodownik
Wyprawa „Krzyż Południa” 50 lat później
Rozmowę z uczestnikami legendarnej polskiej wyprawy żeglarskiej sprzed równo pół wieku poprowadzi członek Rady Kolosów Marek Słodownik.
20:10–20:50
Malika, Mandela, Marek i Natalia Wielgusowie
Vanlife 2+2, czyli długa droga do wolności
Marek i Natalia Wielgusowie spędzili pierwszy rok pandemii… w podróży. W kamperze i z dwójką dzieci – po Polsce i na Sardynii. Uciekając przed szumem medialnym i zalewem sprzecznych informacji ku wolności, żyli na zwolnionych obrotach, wyczuleni na naturę i drugiego człowieka. Wędrowali, wspinali się, jeździli na rowerach, a dzieci bynajmniej nie zaniedbywały szkoły, ucząc się w systemie edukacji domowej.
Sobota, 25 marca 2023 roku
11:40–12:10
Roman Ficek (kandydat do Nagrody im. A. Zawady)
Rysy Sky 24 h
Ile razy w ciągu doby można zdobyć Rysy? Przekonamy się. Wyzwanie, które podjął Roman Ficek, było krótkie, ale intensywne. I wymagało świetnego przygotowania. Na liczącej 3 kilometry długości i 1100 metrów przewyższenia trasie od schroniska nad Morskim Okiem na najwyższy szczyt Polski biegacz spędził 22 godziny i 30 minut. A wszystko to… zimą!
12:20–12:50
Michał Kochańczyk (kandydat do Nagrody Wiecznie Młodzi)
Wyprawa do Gran Pajaten. Peru 1983
To była ekspedycja niczym z filmów o Indianie Jonesie. W poszukiwanie ruin Gran Pajaten, zaginionej preinkaskiej osady położonej w wysokogórskiej selwie, Polacy wyruszyli we wrześniu 1983 roku. Przed nimi w ten trudnodostępny rejon w północnym Peru dotarła tylko jedna grupa archeologów – było to jednak aż 20 lat wcześniej i przez ten czas tajemnicze ruiny zarosły gęstą roślinnością. O tym, jak uczestnikom polskiej wyprawy powiodła się misja w Amazonii i co znaleźli w pobliżu ruin, opowie Michał Kochańczyk.
13:00–13:50
Spotkanie autorskie
Krzysztof Baranowski
Moje książki
Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy i popularyzatorów żeglarstwa, laureat Super Kolosa, pomysłodawca Szkoły pod Żaglami i pierwszy Polak, który dwa razy opłynął samotnie Ziemię, w ciągu swojego niezwykle intensywnego życia nie tylko pływał, ale i pisał. Wiele jego książek – również na tematy pozażeglarskie! – stanowi dziś kanon polskiej literatury podróżniczej. Podczas specjalnej prezentacji w Gdyni kpt. Baranowski przypomni m.in. takie swoje tytuły jak Hobo, Droga na Horn czy Kapitan kuk.
14:00–14:50
Warsztaty medyczne
Aleksandra Bialik, Agata Łukasik, Weronika Rymer, Agnieszka Wroczyńska
Wypadek medyczny podczas wyprawy – pierwsza pomoc (cz. I)
Poparzenie przez meduzę, ciało obce w oku na wyprawie polarnej, choroba wysokościowa, gorączka w dżungli – takie „przygody” mogą przytrafić się nawet podczas najlepiej zorganizowanej wyprawy. Co robić w razie wypadku lub zachorowania w podróży? Podczas warsztatów grupa medyczek o różnych specjalizacjach – od medycyny tropikalnej po anestezjologię – omówi najczęstsze problemy zdrowotne pojawiające się na wyprawach trekkingowych, w podróżach tropikalnych i wysokogórskich. Praktycznie, na przykładach konkretnych sytuacji i ze wskazówkami, jak sobie radzić w podróży. Główne tematy pierwszej części warsztatów to: podróże tropikalne, niebezpieczne zwierzęta morskie oraz apteczka podróżnika.
15:00–15:50
Warsztaty medyczne
Aleksandra Bialik, Agata Łukasik, Weronika Rymer, Agnieszka Wroczyńska
Wypadek medyczny podczas wyprawy – pierwsza pomoc (cz. II)
Druga część warsztatów przygotowanych przez specjalistki z zakresu medycyny podróży. Główne tematy to: wyprawy polarne i wysokogórskie oraz telemedycyna dla podróżnika.
Uwaga: podział tematyczny obu części warsztatów ma charakter orientacyjny.
16:00–16:50
Spotkanie autorskie
Paulina Reiter
Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo
Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu Mazurek. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę zostać pierwszą kobietą, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”. Paulina Reiter w reporterskiej biografii laureatki Super Kolosa opowiada o życiu Pani Kapitan i jej morskich przygodach, na czele z tą najważniejszą – 30 tysiącami mil morskich samotności zwieńczonych historycznym osiągnięciem. Samotne oceany to historia o odwadze, żeglarstwie bez GPS-a, kobietach na morzu i o miłości.
16:50–18:10 | PRZERWA
18:10–19:00
Warsztaty fotograficzne
Maciej Moskwa
Spotkanie z podróżą i fotografią – Cyfrowe.pl / Fujifilm Polska
Jordan Trail łączy północną i południową część Królestwa Haszemidów. Od leżącego przy granicy z Syrią Umm Qais do Akaby nad Morzem Czerwonym prowadzi szlak liczący prawie 700 km. Jego arabska nazwa to Darb Ordon. Fotografować czy maszerować? Refleksje o szlaku, symbiozie plecaka, aparatu i fotografa, o spotkaniach, słabościach i lęku oraz o sposobach ich przezwyciężania.
19:10–19:40
Maciej Krzeptowski
Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2022
Ubiegłoroczny laureat Nagrody Wiecznie Młodzi zgodnie z zapowiedzią zorganizował latem wyjątkowy rejs. Przez 11 dni po Zalewie Szczecińskim żeglowała 30-osobowa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy. Pływali na 8 jachtach, zawinęli do 7 portów, śpiewali szanty i cieszyli się z wakacji życia. „Mieliśmy szczytne założenia, czyli uwolnienie tych dzieciaków od wojennej traumy. To są wielkie słowa, ale udało się je przełożyć na zwykłe życie” – podsumował realizację projektu Maciej Krzeptowski. Komandorem rejsu był Jerzy Szwoch.
19:50–20:20
Wojciech Dąbrowski
Pingwiny na Morzu Weddella
Wieloletni popularyzator podróżowania, który w trakcie swoich wypraw na wszystkie kontynenty odwiedził ponad 200 państw i terytoriów, tym razem opowie o przedsięwzięciu, na realizację którego otrzymał w październiku 2021 roku Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby ufundowaną przez prezydenta Gdyni. A była to podróż aż na Antarktydę, dokąd Wojciech Dąbrowski udał się w poszukiwaniu siedlisk pingwinów cesarskich.
Niedziela, 26 marca 2023 roku
11:50–12:30
Spotkanie autorskie
Ewa Chwałko (nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego)
Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki
Ewa Chwałko – prywatnie mama dwóch nastoletnich córek, filolożka i historyczka z wykształcenia pracująca na etacie – jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie przeszła samotnie Łuk Karpat. Szlakiem przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, głównie szczytami gór, w 84 dni przemierzyła 2367 km – trasą, którą sama ułożyła, nie korzystając z depozytów i suportu. Początkiem i końcem jej wędrówki były przełomy Dunaju – pierwszy przy Żelaznych Wrotach w Rumunii, drugi przy Bramie Devińskiej u ujścia Morawy na Słowacji, zwanej też Bramą Hainburską. Efektem tej wyjątkowej podróży, wyróżnionej podczas ubiegłorocznych Kolosów w kategorii Wyczyn, jest książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
12:40–13:20
Spotkanie autorskie
Mateusz Styrczula (nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego)
Pogranicza. Krótki kurs budowania granic
Zbiór reportaży z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej. Miejsca i historie, które opisuje autor – z wykształcenia politolog, z powołania pasjonat języków słowiańskich – łączy motyw granicy i życia toczącego się wokół, czy raczej wobec niej. Niekiedy istnieje ona wyłącznie w głowach ludzi, gdzie indziej jest bezwzględnie realna – tam każdy niewłaściwy ruch może się skończyć śmiercią. Styrczula podejmuje wątek przekraczania granicy, ale bardziej ciekawi go obserwowanie ludzkich uczuć, które wiążą się z jej istnieniem. Bohaterom książki towarzyszy cały wachlarz emocji: strach, niepewność, nienawiść, bezsilność, poczucie przegranej ale także, będące na przeciwnym biegunie, pogodzenie się z rzeczywistością, wyparcie lub obojętność. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Paśny Buriat.
13:30–14:20
Anna Czerwińska (1949-2023)
GórFanka
Przypomnienie prezentacji z marca 2018 roku, poprzedzającej przyznanie Super Kolosa Annie Czerwińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich himalaistek, zmarłej na początku 2023 roku.
Czerwińska byłą zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników i pierwszą Polką, która osiągnęła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, a także drugą po Wandzie Rutkiewicz polską himalaistką, która stanęła na szczycie Mount Everestu (za to osiągnięcie otrzymała na Kolosach 2000 wyróżnienie w kategorii „Alpinizm”). Do ścisłej czołówki polskich alpinistów i himalaistów należała od lat 70. XX wieku. Na swoim koncie miała również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, w czteroosobowym zespole). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku.
*******
W czasie 25. OSPŻiA w Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać wystawy:
Parter
Wystawa zdjęć zakwalifikowanych do 20. finału konkursu FotoGlob
Mini wystawa zdjęć z realizacji żeglarskiego projektu Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2023
Zabytkowy samochód z wyprawy Jerzego Jelińskiego 1926-1928
Piętro
Wystawa fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowana Oni – trzecia część portretowego tryptyku autora, który od kilkunastu lat realizuje swoje marzenia o poznawaniu świata. Z aparatem w dłoni odwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.
*******
Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.