Henryk Żeglarz | Nagroda Specjalna Kolosów dla Henryka Widery

Ilość wyświetleń: 2526 - Dodano: wtorek, 13 marca 2018 14:57

Fot. Anna Kaźmierczak

Jak wielu znacie wciąż czynnych 88-letnich żeglarzy? My przynajmniej jednego. Nazywa się Henryk Widera! Za „niezależność, umiłowanie wolności oraz odwagę, by, nie bacząc na upływ lat, żyć w zgodzie z samym sobą” otrzymał w niedzielę Nagrodę Specjalną Kolosów


Urodzony w roku 1930, wychowany na Śląsku, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, muzyk szczecińskiej filharmonii, a następnie koncertmistrz w operze i operetce, dopiero po przejściu na emeryturę poświęcił się żeglarstwu, o którym marzył od dziecka. Mimo skromnych środków oraz 60-ki, a potem 70-ki i 80-ki na karku, na maleńkich, śródlądowych jachtach – najpierw „Piano”, a następnie „Gawot” – odbywał stopniowo coraz dłuższe rejsy, aż w końcu (z przerwami i przygodami – m.in. wymieniając korespondencję z Władimirem Putinem) opłynął całą Europę. W trakcie swoich podróży nigdy nie rozstaje się ze skrzypcami.

Za swoje dokonania został dwukrotnie wyróżniony podczas Kolosów w kategorii „Żeglarstwo”: za rok 2004, gdy samotnie dopłynął „Gawotem” na Wyspy Kanaryjskie, oraz cztery lata później za wspomniany, przerwany rejs wokół Starego Kontynentu. Na Kolosach 2008 otrzymał również Nagrodę Dziennikarzy.

Jesienią 2017 roku, podczas kolejnego rejsu po Morzu Śródziemnym, jego ukochany jacht „Gawot” uległ wypadkowi i rozbił się o skały u wybrzeży Prowansji, nieopodal Tulonu. Żeglarz wyszedł z tego wydarzenia bez szwanku, ale „Gawot”, wydobyty z morza i zaholowany do portu, już nie. Dla pana Henryka ta strata była ogromnym ciosem, ale szybko się po niej otrząsnął i zabrał za budowę nowej jednostki – tym razem katamaranu. Bo choć w tym roku kończy 88 lat, nie zamierza odchodzić na drugą emeryturę i wciąż pozostaje czynnym żeglarzem.

Wspaniała osobowość, niezrównany gawędziarz, ujmujący, ciepły oraz po ludzku dobry i mądry człowiek, a przy tym żywa legenda Kolosów: Henryk Widera, prawdziwy Henryk Żeglarz.

*****

Przeczytaj >> Długi rejs koncertmistrza. Historia Henryka Widery
(fragment książki Pokolenie kolosów, Warszawa 2014)