Znamy finalistów Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Ilość wyświetleń: 2205 - Dodano: wtorek, 21 września 2021 06:37

Znamy finalistów Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Kamil Całus, Daniel Kocuj i Rafał Wierzbicki - to ich książki znalazły się w finale drugiej edycji Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego na podróżniczy debiut roku. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród – 3 października 2021 roku w Gdyni podczas niedzielnego finału Kolosów. Dzień wcześniej nominowani autorzy opowiedzą o swoich książkach podczas spotkań autorskich w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena.


 
Odbywająca się w cieniu pandemii druga edycja Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego spotkała się - podobnie jak pierwsza - z dobrym odzewem autorów i wydawców. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad dwadzieścia tytułów. Jury w składzie: Bartosz Kuczyński (syn Macieja Kuczyńskiego), Tomasz Grzywaczewski (pisarz, reporter, wielokrotny prelegent Kolosów), Andrzej Muszyński (pisarz, reporter, laureat Kolosa 2012), Piotr Strzeżysz (pisarz, podróżnik, laureat Kolosa 2014) oraz Piotr Tomza (autor i redaktor książek) zdecydowało się wyróżnić trzy książki:
 
  • Kamil Całus, Mołdawia. Państwo niekonieczne, Wołowiec 2020 (Czarne)
 
  • Daniel Kocuj, Bike'owa podróż. Z Sidney do Szczecina, Warszawa 2020 (Annapurna)
 
  • Rafał Wierzbicki, Subarctica, Warszawa 2020 (Stary Wspaniały Świat)
 
To spośród nich wybrany zostanie zwycięski tytuł. Jego autor otrzyma nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych. Rozstrzygnięcie 3 października 2021 roku podczas niedzielnego finału Kolosów. Wcześniej w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena kolosowa publiczność będzie mogła poznać nominowanych autorów. Spotkania autorskie z nimi odbędą się w sobotę i niedzielę:
 
sobota, 2 X, godz. 12:00– 12:50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Kamil Całus
Mołdawia. Państwo niekonieczne
 
sobota, 2 X, godz. 13:00–13:50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Rafał Wierzbicki
Subarctica
niedziela, 3 X, godz. 10:00–10:50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Daniel Kocuj
Bike'owa podróż. Z Sidney do Szczecina
 
Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego to nagroda dla autora lub autorki najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku poprzedzającym jej przyznanie. W 2021 roku zostanie wręczona po raz drugi. Pierwszym laureatem, w październiku 2020 roku, został Cezary Borowy, autor książki Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach. 
 
Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły latem 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, organizatorem konkursu Agencja MART, a fundatorem nagrody finansowej Andrzej Ciszewski.