Zmarł Witalij Gorelik. Wyprawa na K2 przerwana

Ilość wyświetleń: 4719 - Dodano: poniedziałek, 06 lutego 2012 14:25

Zmarł Witalij Gorelik. Wyprawa na K2 przerwana

Dziś o godzinie 11.30 w bazie rosyjskiej wyprawy narodowej pod K2 zmarł jeden z jej uczestników, Witalij Gorelik. Rosjanie postanowili przerwać ekspedycję

    

Jak informuje komunikat na oficjalnej stronie wyprawy, ekstremalne warunki pogodowe utrzymują się pod K2 już czwarty dzień z rzędu. Burze śnieżne, bardzo słaba widoczność i huraganowy wiatr uniemozliwiły dotarcie do bazy helikoptera, który Rosjanie wezwali 2 lutego po tym jak Witalij Gorelik doznał poważnych odmrożeń palców obu dłoni. W tej chwili himalaiści wciąż czekają na helikopter, by przetransportować nim w dół ciało Gorelika, i przygotowują się do likwidacji bazy.

         

Tragicznie zakończonej wyprawie udało się osiągnąć na drodze Česena wysokość 7200 m. Dotarli do niej 2 lutego Ilias Tuchwatulin, Andriej Mariew i Wadim Popowicz.

    

Witalij Gorelik miał 45 lat, mieszkał w Nowosybirsku. Z wykształcenia fizyk i matematyk, był specjalistą w dziedzinie tomografii, pracownikiem Międzynarodowego Centrum Tomograficznego Rosyjskiej Akademii Nauk. W swojej karierze wspinacza zdobył m.in. szczyty Chan-Tengri, Pik Lenina, Pik Pobiedy i w sierpniu 2007 r. K2 (zachodnią ścianą podczas rosyjskiej wyprawy narodowej).

   

[pt]

| źródła: k2-winterclimb.ru/eng, tomo.nsc.ru,  academ.info

ins d