Z miłości do Kolumbii

Ilość wyświetleń: 5081 - Dodano: niedziela, 02 lutego 2014 16:47

Z miłości do Kolumbii

W najbliższą sobotę, 8 lutego, zapraszamy na kolejne Kolosowe Spotkanie w Dworku Białoprądnickim. Claudia Cardenas i Dominik Bac, polsko-kolumbijskie małżeństwo podróżników, którzy wspólnie brali udział m.in. w nagrodzonym Kolosem 2007 słynnym rejsie jachtem „Stary”, opowiedzą w Krakowie o wyprawie do Sierra Nevada de Santa Marta – w najwyższe nadmorskie góry na świecie.


Wznoszące się na blisko 6000 m ponad poziom Morza Karaibskiego pasmo (najwyższe szczyty, Simón Bolívar i Krzysztof Kolumb, mierzą po 5775 m) zamieszkane jest przez Indian Kogi* i Arhuacos. Określający siebie mianem „Strażników Ziemi” spadkobiercy prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona żyją tam w niezmieniony od wieków sposób i do minimum ograniczają kontakty z cywilizacją. Do ich wiosek można dotrzeć jedynie helikopterem lub po wielodniowym marszu przez las tropikalny.

              

Claudia i Dominik eksplorują Sierra Nevada od 2006 roku. Odwiedzali te niezwykłe góry wielokrotnie, za każdym razem nawiązując w „Sercu Świata”, jak określają swoją ojczyznę Indianie Kogi, nowe przyjaźnie.

         

           

Claudia Cardenas, urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos (południowoamerykańskie sawanny), z zawodu architekt, uczestniczyła w wyprawach żeglarskich „QNT Northwest Passage” (Kolos 2007) i „Cape Horn Antarctica” (Kolos 2003), pisze o Kolumbii na www.takajestkolumbia.com

             

Dominik Bac (ur. 1979), podróżnik i fotograf, jako kapitan i uczestnik spędził kilkanaście miesięcy pod żaglami jachtu „Stary” podczas dwóch wypraw dookoła Ameryki Południowej i Północnej, m.in. opłynął Przylądek Horn i współprowadził jacht przez legendarne Przejście Północno-Zachodnie, laureat Kolosa 2003, Kolosa 2007 i Nagrody im. Andrzeja Zawady (2005), pierwszy raz trafił do Kolumbii idąc za głosem serca i dotarł tam tylnymi drzwiami płynąc Amazonką, na co dzień organizuje rejsy żeglarskie i wyprawy do tego kraju.

             

Czas: 

sobota, 8 lutego 2014 roku, godz. 17.00

            

Miejsce:

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna

           

Wstęp wolny

             

Organizatorzy:

Kolosy.pl i Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki"

           

----------------------------------------------------

            

*A tak o Indianach Kogi pisał inny laureat Kolosa i wcześniejszy gość Kolosowych Spotkań w Dworku, Andrzej Muszyński:

           

(...) Tacy są Kogi. Zupełnie nie przystają do naszych miar, wyobrażeń, pojęć. Mama zawsze podkreślają, że ich cywilizacja i nasza zbudowane są na zupełnie innych pytaniach. My, przystępując do kolejnej fazy rozwoju, sprawdzamy: czy to działa? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, przystępujemy do dzieła. Oni stosują inne kryterium: czy to ma sens?

             

[fragment pochodzi z książki „Południe”, Wołowiec 2013, s. 145]