Yukon bICEcle Quest: spotkanie z Kamilą Kielar | Kraków, sobota, 18 lutego, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 4235 - Dodano: piątek, 27 stycznia 2017 14:05

fot. Kamila Kielar

Dobrze się składa. W samym środku zimy gościem Kolosowych Spotkań w Dworku będzie Kamila Kielar, wyróżniona przed dwoma laty w Gdyni miłośniczka Północy, samotnych podróży rowerowych i niedźwiedzi. Eksploruje, robi znakomite zdjęcia, a do tego mistrzowsko opowiada. Przyjdźcie, a będziecie się śmiać i płakać. Gdyby komuś było mało rekomendacji - Kamila na Kolosach 2015 otrzymała też Nagrodę Publiczności za najlepszą prezentację. Właśnie za tę prezentację. O Jukonie


Rower, samotność, góry, pustka, zwierzęta (znacznie więcej wilków niż ludzi) i prawdziwa zima, taka z mrozem poniżej 40° C. W trakcie samodzielnej wyprawy rowerowej przez północne terytoria Kanady Kamila Kielar radziła sobie z brakiem infrastruktury, trudnościami z zaopatrzeniem, arktycznymi wiatrami i drogami całkowicie skutymi lodem. A do tego, żeby nie było zbyt monotonnie, raz na czas odstawiała jednoślad na bok i robiła sobie wielodniowe wycieczki na nartach przez tundrę oraz wędrowała po alaskańskich górach. Najbardziej spektakularny, najtrudniejszy i zarazem najpiękniejszy odcinek jej zimowej podróży przez Jukon to 800 km nieutwardzaną Dempster Highway, jedyną niezamykaną na zimę drogą w Kanadzie prowadzącą aż nad Ocean Arktyczny.

- Od września do grudnia udało mi się przejechać rowerem praktycznie wszystkie drogi na Jukonie – opowiada Kamila. I dodaje: - Nie, żeby było ich tam znowu tak dużo. Po drodze bawiłam się w to, co zwykle: w mordercze podjazdy nagradzane tabliczką czekolady każdy, w udowadnianie, że niedźwiedzie jednak nie śpią, w płukanie złota nocą w szemranej kopalni oraz w podejrzane kontakty z szalenie zarośniętymi mężczyznami.

Co było potem?

- Potem przyszła zima. I zaczęły się inne zabawy: spotkania z wilkami, zakopywanie namiotu w śniegu, żeby było cieplej, jeszcze podlejsze, bo oblodzone i dłuższe podjazdy - takie, za które trzeba się było nagradzać już dwoma tabliczkami czekolady, nie jedną - tygodniowe uwięzienie na kole podbiegunowym w oczekiwaniu na wyciszenie burzy śnieżnej oraz wściekle rozświetlone zorzą niebo. Czyli, jak to na Północy zimą.

Trasa: Whitehorse – Teslin – Watson Lake – Fort Nelson – Whitehorse – Destruction Bay – Beaver Creek – Border City (Alaska) – Whitehorse – Carmacks – Dawson City – Eagle Plains – Inuvik – Dawson City – Whitehorse.

Kamila Kielar | Yukon bICEcle Quest
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 18 lutego 2017 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Zapraszamy!

Kamila Dworek3

Fot. Kamila Kielar


Pomysł i realizacja cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku: kolosy.pl
Gości zaprasza Janusz Janowski.