Wpław dookoła świata | Rafał Ziobro gościem Kolosowych Spotkań w Dworku | sobota, 19 maja 2018

Ilość wyświetleń: 3717 - Dodano: poniedziałek, 30 kwietnia 2018 21:51

Fot. Borys Makary

Pływanie jako sposób na zwiedzanie świata? I to nie jachtem, łodzią ani kajakiem, tylko... wpław! Rafał Ziobro ma w tym doświadczenie. Szczególnie upodobał sobie cieśniny (Gibraltarską, Magellana, Beringa), ale na podróżowanie patrzy szeroko. Będzie ciekawie i oryginalnie. Przyjdźcie koniecznie w sobotę, 19 maja do Dworku Białoprądnickiego.


Rafał Ziobro to pływak-amator z Krakowa (reprezentuje Uniwersytet Ekonomiczny), który specjalizuje się w pływaniu oceanicznym w niskich temperaturach. Ma na swoim koncie m.in. pierwsze polskie przepłynięcia z Europy do Afryki przez Cieśninę Gibraltarską (23 km) oraz trawers Cieśniny Magellana, a także udział w bezprecedensowej sztafecie przez Cieśninę Beringa z Rosji do Ameryki Północnej.

Oprócz tego m.in. pływał (motylkiem!) u wybrzeży Przylądka Horn, "uciekał" z Alcatraz do San Francisco i wpław przedostał się z Sycylii do Włoch przez Cieśninę Messyńską.

Żeby było ciekawiej, pływać nauczył go wujek. Rafał miał wtedy "zaledwie"... 17 lat!

W wywiadzie, który w grudniu przeprowadził z nim Krzysztof Story (laureat Nagrody Dziennikarzy ostatnich Kolosów i zarazem kwietniowy gość Kolosowych Spotkań w Dworku), Rafał Ziobro mówił:

(...) Woda w ogóle jest prosta. Nie da się oszukiwać. Nikt cię nie dotknie, nikt cię nie pociągnie. Ile wypracujesz, tyle twoje. To trzeba po prostu lubić, kochać wodę. Popatrz na mnie. Przeziębiam się równie często, co 10 lat temu. Miałem słabe stawy – ciągle mam. Zimny prysznic ciągle jest fatalny. Ale gdy widzę wodę, to nadal mam ochotę do niej wskoczyć. (...) Za moją pracą jeżdżę po całym kraju, musiałem wypracować sobie system. Jadę, powiedzmy, do Gdańska. Na mapie widzę jezioro. Podjeżdżam, zatrzymuję się i po prostu wchodzę do wody. Kluczyki da się bezpiecznie schować w kąpielówkach. Po chwili jestem na środku jeziora. Pływam tak długo, żeby nie spóźnić się na spotkanie.

[Gibraltar, Horn i ucieczka z Alcatraz. Wyczyny pływaka Rafała Ziobro, Krzysztof Story, 29 grudnia 2017 | http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22835097,gibraltar-horn-i-ucieczka-z-alcatraz-wyczyny-plywaka-rafala.html]

 

Rafał Ziobro| Wpław dookoła świata
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 19 maja 2018 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Zapraszamy!

ziobro1 fot.Borys Makary