Uganda. Krew Aczoli | Spotkanie z Krzysztofem Błażycą w Krakowie | sobota, 9 czerwca, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 2947 - Dodano: wtorek, 22 maja 2018 23:16

Statua pierwszych misjonarzy w Entebbe nad Jeziorem Wiktorii | fot. Krzysztof Błażyca

Reporter, autor świetnych zdjęć i laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą popularno-naukową książkę roku 2017, dziesięć lat po okrutnej i zapomnianej przez świat wojnie wrócił do północnej Ugandy, by zapytać o nią jej świadków i uczestników. Czym była krwawa rebelia rozpętana przez Josepha Kony’ego i jego Armię Oporu Pana? Jaki wpływ wydarzenia sprzed dekady mają na teraźniejszość? Jak dziś żyje się mieszkańcom kraju nie bez powodu nazwanego przez Winstona Churchilla „perłą Afryki”? O tym wszystkim, podczas ostatniego przed wakacjami Kolosowego Spotkania w Dworku, opowie Krzysztof Błażyca.


Dziennikarz i afrykanista, który kolosowej publiczności znany jest m.in. jako autor wystawy fotograficznej prezentowanej w gdyńskiej Arenie podczas 19.OSPŻiA, Ugandę odwiedzał wielokrotnie. Swoje doświadczenia, a przede wszystkim dziesiątki rozmów, jakie odbył z Ugandyjczykami, zebrał w poruszającej i boleśnie prawdziwej książce Krew Aczoli, wydanej w ubiegłym roku.

Za swój reportaż otrzymał nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego (podróżnicza książka roku) oraz nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, które doceniło w nim „przedstawioną słowami świadków opowieść o odległej i zapomnianej wojnie, opowieść o bólu i nieprzemijającym lęku ofiar czasu terroru, ale też o przebaczeniu dającym nadzieję”, a także „sugestywny i bezpośredni język narracji” oraz „relację, dzięki której ludzie dowiadują się, co się wydarzyło w tym zakątku Afryki”.

Krzysztof Błażyca, współtwórca Fundacji Razem dla Afryki, jest również autorem wydanej w 2015 roku książki Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle.

 

Krzysztof Błażyca | Uganda. Krew Aczoli
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 9 czerwca 2018 r., godz. 17.00

Wstęp wolny

Krew Aczoli 1