Tomasz Owsiany w Krakowie | Wracają Kolosowe Spotkania w Dworku

Ilość wyświetleń: 4528 - Dodano: piątek, 16 września 2016 09:17

fot. Tomasz Owsiany

O Madagaskarze i o Filipinach opowie 15 października w Krakowie laureat tegorocznej Nagrody Dziennikarzy i wyróżnienia w kategorii "Podróże", Tomasz Owsiany. Mówi o sobie, że jak na razie jest tylko "kiełkującym podróżnikiem", ale jak na początkującego ma już imponujący dorobek. Podczas ostatnich Kolosów zaskoczył wszystkich niezwykle dojrzałą relacją ze świetnie przygotowanej, 8-miesięcznej reporterskiej wyprawy na Filipiny. By lepiej poznać życie mieszkańców archipelagu, nauczył się nawet języka tagalskiego. W Dworku Białoprądnickim będzie opowiadał po polsku.


W trakcie podrózy Tomasz Owsiany nie zadowalał się powierzchownymi obserwacjami i z reporterskim zacięciem drążył, szukając prawdy tam, gdzie wcale niełatwo ją znaleźć. Udało mu się zyskać zaufanie przedstawicieli kilku plemion i lokalnych społeczności, dzięki czemu mógł przyglądać się ich codziennym zajęciom naprawdę z bliska, często w nich uczestnicząc. Wspólnie z nimi mieszkał (zdarzyło mu się nawet w kolonii karnej), wyrabiał węgiel, orał ryżowiska, uczestniczył w ceremoniach i celebrował święta. Poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu partyzantów na wyspie Mindanao. Przeprowadził też sporo cennych wywiadów i dziesiątki zwykłych, szczerych rozmów z ludźmi, którzy rzadko mają bliski kontakt z przybyszami z zewnątrz.

Dla urodzonego w 1984 roku w Toruniu absolwenta filologii romańskiej, Filipiny nie były jednak bynajmniej pierwszym reporterskim doświadczeniem. W 2011 roku, znużony korporacyjną rutyną, rzucił pracę i przeniósł się na dziewięć miesięcy na Madagaskar, by na misji w niewielkim miasteczku uczyć języka francuskiego. Pracował, podróżował i poznawał malgaskie realia, by potem napisać o tym książkę - Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie (ukazała się w czerwcu 2015 nakładem wydawnictwa Bernardinum).

Tomek Owsiany jest mądry, skromny i ujmujący. Umie świetnie pisać i opowiadać. W sobotę, 15 października 2016 roku przyjdźcie o godz. 17.00 do Dworku. Jest po co.

Tomasz Owsiany | Tomek na Czerwonej Wyspie i pod ciemną skórą Filipin
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, sala Teatralna

sobota, 15 października 2016 r., godz. 17.00

Pomysł i realizacja cyklu: kolosy.pl
Gości zaprasza: Janusz Janowski

Wstęp wolny

Zapraszamy!