#TO_BE. Krzysztof Wielicki bohaterem wyjątkowego filmu

Ilość wyświetleń: 3062 - Dodano: niedziela, 12 września 2021 15:52

#TO_BE. Krzysztof Wielicki bohaterem wyjątkowego filmu
 
Na Kolosach jest niemal zawsze, tym bardziej nie może zabraknąć go, gdy obchodzi jubileusz. Krzysztof Wielicki świętuje w tym roku ćwierćwiecze zdobycia Korony Himalajów i Karakorum, a my świętujemy razem z nim. W niedzielę 3 pażdziernika o 17.00 zapraszamy na pokaz autorskiego filmu #TO_BE zrealizowanego przez troje artystów – Maję Pietraszewską-Koper, Grzegorza Lipca i Szymona Felkela – a po niej na rozmowę z Krzysztofem. 

W młodym wieku intensywnie uprawiał turystykę, ale swoje powołanie znalazł dopiero mając dwadzieścia lat. „Po górach zacząłem chodzić stosunkowo późno, ale to coś trafiło mnie momentalnie, za pierwszym razem, gdy tylko przylepiłem się do skały. Poczułem ogromną adrenalinę, emocje i wiedziałem, że to jest to. Bo każdy szuka czegoś w życiu, a ja to wtedy znalazłem – w kwietniowy dzień 1970 roku” – opowiadał potem Krzysztof Wielicki.

Zakochał się więc późno, za to bez pamięci. I na szczęście z wzajemnością.

W 1977 roku wszedł północno-zachodnim filarem na Kohe Szachaur (7116 m) w Hindukuszu, dwa lata później przeszedł zachodnią ścianę Annapurny Południowej (7219 m), a 17 lutego 1980 roku wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, biorąc udział w narodowej wyprawie na najwyższy szczyt Ziemi, kierowanej przez Andrzeja Zawadę.
W swoim dorobku ma także pierwsze zimowe wejścia na Kanczendzongę (8586 m; w roku 1986 razem z Jerzym Kukuczką) i Lhotse (8516 m, dwa lata później). Światową sławę przyniosły mu bardzo szybkie i świetne stylowo samotne wejścia na ośmiotysięczniki – Broad Peak (8047 m; droga z bazy na szczyt i z powrotem zajęła mu niespełna dobę) i właśnie Lhotse. Solowo zdobył także Dhaulagiri (8167 m), Sziszapangmę (8013 m), Gaszerbrum II (8035 m) i Nanga Parbat (8126). Ponadto był kierownikiem wielu polskich wypraw w góry najwyższe.

W roku 1996 jako drugi Polak (po Kukuczce) i piąty człowiek na świecie skompletował Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wejścia na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Akurat mija od tamtego momentu ćwierć wieku.
Krzysztof Wielicki to również laureat Super Kolosa 2006, członek Kapituły Kolosów (2010-2020), członek Honorowej Kapituły Kolosów (od 2021 roku) i – podsumowując wszystko, co wyżej – jeden z najwybitniejszych himalaistów w całej historii tej dyscypliny.

O filmie

Autorskie kino, za którym stoi trójka twórców – Maja Pietraszewska-Koper, Grzegorz Lipiec i Szymon Felkel. Połączenie ich artystycznych wizji, wrażliwości i indywidualnych stylów opowiadania obrazem, muzyką, grafiką oraz animacjami daje zaskakujący efekt. Twórcy konfrontują widza z wielką osobowością, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, Krzysztofem Wielickim, ale robią to, odsłaniając kulisy i przyglądając się człowiekowi gór w momencie, gdy je opuszcza i wraca do domu.
#TO_BE to filozoficzna opowieść o przyjaźni, partnerstwie i naturze, ale też zapierająca dech wirtualna wyprawa na czternaście ośmiotysięczników – bez patosu, z szacunkiem dla ludzi i przyrody. Oglądając film, widz towarzyszy Wielickiemu we wspinaczce na najwyższe góry świata, ale też wspólnie z nim idzie do ogrodu po warzywa. I zaczyna się zastanawiać, co jest ważniejsze.

dof film3

 

 

ins d