Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

Ilość wyświetleń: 5675 - Dodano: sobota, 15 lutego 2014 22:44

Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych, otrzymał dzisiaj w Krakowie najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą - Super Kolosa za całokształt dokonańWażącą ponad dziesięć kilogramów statuetkę wręczył laureatowi Leszek Cichy. Laudację wygłosił Maciej Kuczyński, a Kapitułę Kolosów reprezentowali ponadto Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Janusz Janowski. Gospodarzem uroczystości, która odbyła się w krakowskim magistracie, był prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Oprócz złożenia gratulacji, wręczył profesorowi Birkenmajerowi symboliczny klucz do bram miasta.

 

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, wręcza profesorowi Birkenmajerowi symboliczny klucz do bram miasta

 

- Są ludzie, którzy urodzili się i dorośli z przekonaniem, że na świecie wciąż pozostaje nieskończona ilość rzeczy, zjawisk i niepoznanych praw przyrody. Dla nich epoka wielkich odkryć nigdy się nie skończyła. Czują, że duch Kolumba, Magellana, Cooka, jest z nimi, jest wciąż żywy i czują, że wskazuje im drogę. Do nich właśnie należy profesor Krzysztof Birkenmajer - mówił o laureacie Kuczyński, jeden z pionierów taternictwa jaskiniowego, a dziś członek Kapituły Kolosów. W 1956 roku wspólnie z Birkenmajerem wziął udział w pierwszej powojennej polskiej wyprawie na Spitsbergen, podczas której m.in. wybrano miejsce pod budowę przyszłej Polskiej Stacji Naukowej. - Dla niego świat nigdy nie był objaśniony i zawsze pozostawał pełen zagadek i tajemnic czekających na wyjaśnienie. Od czasów szkolnych był przekonany, że jego życiowym powołaniem jest odkrywanie tego, co nieznane.

 

 

Urodzony w 1929 roku w Warszawie Krzysztof Birkenmajer, przez całe życie zawodowe związany był z Krakowem, a ściślej z Instytutem Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W trakcie swojej kariery uczestniczył w aż dwudziestu trzech ekspedycjach do Arktyki i Antarktyki. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw (m.in. nazwiska wybitnych Polaków). Jest autorem około sześciuset oryginalnych publikacji naukowych, w tym kilkunastu map geologicznych Karpat, Alp Wschodnich, Spitsbergenu, Grenlandii i Antarktyki.

 

Więcej o laureacie: prof. Krzysztof Birkenmajer

Galeria zdjęćw OTOFOTOKRONICE MIASTA

Rozmowa z prof. Krzysztofem Birkenmajerem zarejestrowana podczas II Spotkań Podróżników i Eksplorerów w Krakowie (2008 r.) >>>

 

Super Kolos dla prof. Birkenmajera to już piętnasta statuetka tej rangi przyznana przez Kapitułę Kolosów. Po raz pierwszy wręczono ją w marcu 2000 roku w Wieliczce. Do tej pory laureatami nagrody byli: uczestnicy wyprawy narodowej na Mount Everest kierowanej przez Andrzeja Zawadę, kajakarze z grupy Canoandes’79, kpt. Ludomir Mączka, prof. Ryszard Wiktor Schramm, Stanisław Szwarc-Bronikowski, Marek Kamiński i Wojciech Moskal, prof. Kazimierz Kowalski, Krzysztof Wielicki, kpt. Krzysztof Baranowski, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Andrzej Ciszewski, Piotr Pustelnik, Aleksander Doba oraz kpt. Henryk Jaskuła.