Super Kolos 2012 dla Henryka Jaskuły!

Ilość wyświetleń: 8598 - Dodano: poniedziałek, 18 lutego 2013 12:55

Super Kolos 2012 dla Henryka Jaskuły!

Tego jeszcze nie było. Po raz pierwszy w swojej historii Kapituła Kolosów odbyła sesję wyjazdową. Dziś w południe w Urzędzie Miasta w Przemyślu honorową statuetkę otrzymał wybitny żeglarz Henryk Jaskuła. Ze względu na wiek laureata (w tym roku kończy 90 lat) nie wchodził w rachubę jego przyjazd do Gdyni

Urodzony w 1923 roku w Radziszowie pod Krakowem Henryk Jaskuła, który młodość spędził na emigracji w Argentynie, w historii żeglarstwa zapisał się jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, który z powodzeniem zrealizował samotny rejs wokółziemski non-stop. Dokonał tego na jachcie „Dar Przemyśla”, startując i kończąc w Gdyni. Płynął z zachodu na wschód trasą przez Horn i jako pierwszy żeglarz realizujący podobne przedsięwzięcie nie korzystał na morzu z pomocy z zewnątrz.

 

W uzasadnieniu werdyktu o przyznaniu Henrykowi Jaskule Super Kolosa za całokształt dokonań żeglarskich, Kapituła – oprócz przypomnienia rejsu z lat 1979-1980 – zwróciła uwagę na podejmowanie przez laureata skrajnie trudnych wyzwań żeglarskich, liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

 

Czytaj więcej: Sylwetka Henryka Jaskuły (autorstwa Marka Słodownika)

 

Himalaista Leszek Cichy, w imieniu Kapituły Kolosów, wręcza Super Kolosa kapitanowi Henrykowi Jaskule podczas uroczystości w Przemyślu (fot. G.Karnas).