Anatomia góry, czyli jak zdobywaliśmy K2, dlaczego się nie udało i czy to w ogóle możliwe | Spotkanie z Rafałem Fronią w Krakowie | sobota, 2 lutego 2019 roku, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 2535 - Dodano: środa, 23 stycznia 2019 16:09

Takie warunki panowały na K2 zimą 2018. Namiot obozu I na Drodze Basków | Fot. Rafał Fronia

Na styczniowym spotkaniu z Moniką Witkowską sala pękała w szwach. Jesteśmy pewni, że nie inaczej będzie i teraz, bo już 2 lutego w Dworku Białoprądnickim w Krakowie naszym gościem będzie Rafał Fronia. Jego relacjami z Narodowej Wyprawy na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik rok temu zaczytywała się cała Polska (a przynajmniej ta jej część, która lubi spoglądać w górę). Na żywo opowiada równie pasjonująco.


Rok 2018 był dla Rafała Fronii intensywny. Wziął udział w zimowej Narodowej Wyprawie na K2, przeżył tam lawinę i złamał rękę, przez chwilę cytowano go we wszystkich serwisach informacyjnych, po powrocie z Karakorum napisał książkę – Anatomia góry – a teraz szykuje się do wydania kolejnej. Jakby tego było mało, jesienią zdążył jeszcze pokierować wyprawą na Manaslu.

O K2 pisał w taki sposób:

Ta Góra jest jak połączenie syreny i rosiczki. Najpierw słyszy się o jej śpiewie. Magia zaczyna działać, góra mami, wabi, ściąga ku sobie jak magnes. I ani się obejrzymy, już wbijamy czekan w jej lód, a obok... leżą wystające z lodu fragmenty ludzkich szczątków, pożartych kiedyś, a dziś wyplutych na szkło lodowca. W tym roku jej zachłanność przerosła wszystko. Góra omamiła cały naród. Wszyscy chcą o niej słuchać, patrzeć na nią, być z nią i na niej.

Żeby jednak nie pozwolić K2, by omamiła nas całkowicie, warto wspomnieć, że Rafał Fronia to nie tylko kronikarz, ale przede wszystkim świetny himalaista, który m. in. brał udział w wyprawie PHZ na Broad Peak zimą 2010/2011, a latem stanął na wierzchołkach Lhotse i Gaszerbruma II.

Do zobaczenia w Dworku. Zapraszamy!


Rafał Fronia | Anatomia góry
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 2 lutego 2019 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Na zdjęciu: Takie warunki panowały na K2 zimą 2018. Namiot obozu I na Drodze Basków | Fot. Rafał Fronia