Maciej Tarasin | Wyprawa do „Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii”

Ilość wyświetleń: 3409 - Dodano: czwartek, 28 grudnia 2017 13:05

fot. Michał Dzikowski

Rozpoczynamy jedenasty rok obecności Kolosów w Dworku Białoprądnickim. Naszym styczniowym gościem będzie Maciej Tarasin, kajakarz i poszukiwacz przygód, jeden z czwórki uczestników wyprawy do „Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii”


Park Narodowy Chiribiquete leży w południowej Kolumbii i zajmuje terytorium wielkości Belgii. Pokrywają go prekambryjskie góry stołowe - tepui. Rzeki niosą czarne wody przez progi, wodospady i deszczowe lasy z endemicznymi gatunkami roślin. Park jest ostoją jaguara, wydry olbrzymiej i tapira. Jest też największym kompleksem malowideł naskalnych w północnej części Ameryki Południowej. Trwa spór o ich wiek - niektórzy twierdzą, że rysunki mogą mieć nawet 20 tys. lat. Malowidła przedstawiają niezwykle intensywne, obezwładniające ogromem sceny polowania i tańca, ludzi i zwierzęta. Zdaniem naukowców były to święte miejsca Indian Karijonas, do których dostęp mieli tylko szamani.

fot. Michał Dzikowski

W listopadzie 2017 roku, Maciej Tarasin, Michał Dzikowski, Dominik Szczepański i Shane Young wyruszyli do Kolumbii z zamiarem odszukania nowych malowideł. Do źródeł rzeki Rio Ajaju dostali się starą drogą FARC-u, która według miejscowych ciągnie ponad 200 kilometrów na północny zachód aż do byłej stolicy partyzantów - San Vicente del Caguán. W plecakach podróżnicy mieli żywność na trzy tygodnie oraz packcrafty, czyli ultralekkie pontony.
Jak zakończyła się ta wyprawa dowiemy się na spotkaniu w Dworku Białoprądnickim. Zapraszamy!

KOLOSOWE SPOTKANIA W DWORKU
Maciej Tarasin | Wyprawa do „Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii”
sobota, 13 stycznia 2018 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sala Teatralna
Kraków, ul. Papiernicza 2

Pomysł i realizacja cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku: kolosy.pl
Prowadzenie: Janusz Janowski

Sponsorem Kolosowych spotkań jest ERV Oddział w Polsce, ubezpieczyciel podróży.