Spotkanie z Januszem Gołąbem | sobota, 15 listopada

Ilość wyświetleń: 6685 - Dodano: piątek, 31 października 2014 10:40

Spotkanie z Januszem Gołąbem | sobota, 15 listopada


Listopadowym gościem Kolosowych Spotkań w Dworku będzie jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich himalaistów, Janusz Gołąb. Dwukrotny laureat Kolosa w kategorii „Alpinizm” (1999 i 2012) i pierwszy człowiek, który stanął zimą na wierzchołku Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim) opowie o swojej tegorocznej wyprawie w Karakorum, zakończonej zdobyciem drugiego najwyższego szczytu świata – K2

 Urodzony w 1967 roku Janusz Gołąb wspina się od szesnastego roku życia. Jako wybitny alpinista dał się poznać już we wczesnych latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przede wszystkim za sprawą znakomitych przejść w zespole z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem (potem także z Grzegorzem Skorkiem). W 1994 r. światowe uznanie przyniosło im zimowe przejście ściany Trollväggen w Norwegii. W tym samym roku Gołąb po raz pierwszy wyjechał też w Himalaje. W kolejnych latach wspinał się m.in. w Alpach i w Patagonii (brał udział w wyprawie zakończonej pierwszym polskim wejściem na legendarny szczyt Cerro Torre), a w roku 1999 dokonał jednego z najwybitniejszych przejść w historii wspinaczki wielkościanowej, prowadząc – wspólnie z Fluderem i Piecuchem – nową drogę na wschodniej ścianie Kedar Dome w Himalajach Garhwalu. By pokonać 1400 metrów niemal gładkiej i pionowej powierzchni, spędzili w ścianie dwa tygodnie.


W uznaniu tego niezwykłego wyczynu to właśnie ich Kapituła nagrodziła statuetką w kategorii „Alpinizm” podczas pierwszej edycji Kolosów.Rok później zespół Gołąb, Piecuch i Fluder, wzmocniony młodym Marcinem Tomaszewskim, dokonał kolejnego znaczącego przejścia, tym razem uhonorowanego przez Kapitułę Kolosów wyróżnieniem, wytyczając 900-metrową drogę na ścianie góry Nalumassortoq w południowej Grenlandii. Wyróżnienie na Kolosach Gołąb (wspólnie z Piecuchem i Skorkiem) otrzymał także za rok 2003 i wytyczenie częściowo nowej zimowej drogi na słynnej Petit Dru w masywie Mont Blanc. Ponadto, osiągając znakomite rezultaty w Tatrach, Janusz Gołąb przez dwa lata z rzędu był nagradzany przez Polski Związek Alpinizmu za najlepsze zimowe przejścia wspinaczkowe w sezonach 2001/2002 i 2002/2003.


W roku 2004 miało miejsce tragiczne zdarzenie, po którym Gołąb na wiele lat wycofał się z wyczynowego wspinania. Podczas próby poprowadzenia nowej drogi na północnej ścianie Chan Tengri w Tienszanie śmiertelnemu wypadkowi w trakcie załamania pogody uległ jego partner, Grzegorz Skorek. Gołąb, choć poturbowany przez lawiny i mimo kontuzji nogi, szczęśliwie, w ciągu dziewięciu zjazdów, dotarł do podstawy ściany, a następnego dnia osiągnął bazę.


Do wspinania w górach wysokich Gołąb wrócił dopiero na początku następnej dekady i wziął udział w organizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy wyprawie na Gaszerbrum I (8068 m) w sezonie 2011/2012. 9 marca 2012 r., wspólnie z Adamem Bieleckim, zdobył szczyt, stając się pierwszym polskim zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika w Karakorum.


Kilka miesięcy temu Janusz Gołąb osiągnął kolejny ogromny sukces i to właśnie o nim, czyli o wyprawie zakończonej wejściem na drugi najwyższy szczyt Ziemi – K2, w dodatku dokładnie (31 lipca) w 60. rocznicę pierwszego w historii zdobycia tej góry, opowie podczas najbliższego spotkania w Dworku.


Zapraszamy!

 Kolosowe Spotkania w Dworku

Janusz Gołąb: K2. Sześćdziesiąt lat później

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Kraków, ul. Papiernicza 2

sobota, 15 listopada 2014 r., godz. 17.00

Wstęp wolny