Simone Moro podejmuje kolejną próbę trawersu Everest-Lhotse

Ilość wyświetleń: 5588 - Dodano: czwartek, 05 kwietnia 2012 23:03

Simone Moro podejmuje kolejną próbę trawersu Everest-Lhotse

Niezrażony zimowym niepowodzeniem na Nanga Parbat włoski himalaista i laureat Kolosa 2010 w tym roku po raz czwarty spróbuje zrealizować swoje największe górskie marzenie: trawers Mount Everestu i Lhotse. Bez tlenu

Moro usiłował dokonać tego wcześniej w roku 1997 (z Anatolijem Bukriejewem), w roku 2000 (z Denisem Urubko) oraz w roku 2001, kiedy to zrezygnował ze wspinaczki na rzecz ratowania angielskiego himalaisty Toma Mooresa.

       

Trawers Everest-Lhotse pozostaje do dziś jednym z wielkich, wciąż niezrealizowanych przez nikogo himalajskich wyzwań.

       

Tym razem Włochowi będę towarzyszyć bracia Helmut i Hans Peter Karbon, którzy wraz z nim spróbują wejść na Mount Everest, będą także realizować film z tego przedsięwzięcia.

              

Wiadomość o planach Simone Moro to nie jedyna ciekawa informacja związana z tegorocznym sezonem w Himalajach. Także na Lhotse wybiera się Kinga Baranowska, w najbliższy poniedziałek do Nepalu wyrusza wyprawa unifikacyjna PZA na Manaslu w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” (w składzie: Jerzy Natkański jako kierownik, Rafał Fronia, Andrzej Bargiel, Grzegorz Borkowski, Jarosław Gawrysiak, Kamil Grudzień i Piotr Snopczyński), a w połowie kwietnia rozpocznie się ekspedycja mająca uczcić 50. rocznicę pierwszego amerykanskiego wejścia na Mount Everest, w której weźmie udział m.in. Cory Richards, również, wraz z Simone More i Denisem Urubko, laureat ubiegłorocznego Kolosa w kategorii "Alpinizm".

                

[pt]

|źródło:  explorersweb.com, montagna.tv,  polskihimalaizmzimowy.pl

         

Zobacz także: rozmowa z Simone More w Gdyni w marcu 2011 r.

         

Rozmawia: Piotr Tomza | Zdjęcia i realizacja: Antoni Sturzbecher | Grafika: Marek Derfla