SALA SEMINARYJNA (Gdynia Arena) | Kolosy (za rok) 2017 | Program

Ilość wyświetleń: 9493 - Dodano: środa, 28 lutego 2018 12:19

Fot. Adrian Larisz

20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena

ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

 

 

Piątek, 9 marca 2018 roku

15.00-16.00

Ewa Kochańska, Bartek Jerzak

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Interesująca (i pouczająca!) zarówno dla młodszych jak i dla starszych lekcja tego, jak radzą sobie z przystosowaniem się do niskich temperatur rozmaite organizmy żyjące w środowisku polarnym. Ewa Kochańska opowie o tym na przykładzie kilku ciekawych gatunków morskich zamieszkujących zimne wody na północy Norwegii, Bartek Jerzak skupi się zaś na... codziennym życiu na polskiej stacji antarktycznej PAN im. H. Arctowskiego. Zdradzi też, jakie badania tam prowadzi.

16.10-17.00

Spotkanie z autorką

Ewa Kubasiewicz-Houée

Miejsca święte, miejsca przeklęte. Tajemnice południowej Francji

Świetnie znana w Gdyni zasłużona działaczka opozycji z czasów PRL, od wielu lat mieszka we Francji i na emeryturze poznaje jej najbardziej malownicze i zarazem tajemnicze zakątki.  Miejsca święte, miejsca przeklęte to jej druga po Bretanii tajemniczej książka poświęcona tej tematyce. Opowiada w niej o Oksytanii, krainie o niezwykle barwnej historii, położonej pomiędzy Masywem Centralnym, Pirenejami a Morzem Śródziemnym.

17.10-18.00

Spotkanie z autorami

Andrzej Garski, Paweł Garski (Bernardinum)

Skandynawia. Parki narodowe i rezerwaty przyrody (Bernardinum)

Drugie wydanie (uaktualnione i rozszerzone o trzy parki narodowe) popularnego polskiego przewodnika po najpiękniejszych szlakach turystycznych Skandynawii. Jego autorzy, ojciec i syn, podróżują po północy Europy od kilkunastu lat i nie tylko doskonale znają ten rejon, ale też umieją o nim opowiadać. Dużo konkretu, praktycznych informacji i odkłamywania mitów (np. że jest tak strasznie drogo).

18.10-19.00

Spotkanie z autorem

Mateusz Waligóra (Agora)

TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu

Dwukrotnie zdobywał na Kolosach wyróżnienia za wyprawy rowerowe (raz wspólnie z żoną), ale po świecie podróżuje nie tylko w ten sposób. W trakcie wielu wypraw na kilku kontynentach zdobył ogromne i bardzo różnorodne doświadczenie, a teraz dzieli się nim z czytelnikami. Jego Trek to opowieść o tym, jak pasja może się stać sposobem na życie, i praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy też chcieliby tego spróbować.

19.10-20.00

Spotkanie z autorem

Tomasz Owsiany (Muza)

Pod ciemną skórą Filipin

Mieszkał w kolonii karnej i w rezydencji multimilionera. Dotarł do obozu partyzantów na wyspie Mindanao i nocował z uchodźcami. W San Fernando poznawał kulisy i kluczowe postaci słynnej na cały świat krwawej drogi krzyżowej, a w regionie Talalora na wyspie Samar szukał praktyk czarnej magii barang i kulam. Dwa lata temu za swoją znakomicie udokumentowaną wielomiesięczną podróż po Filipinach otrzymał na Kolosach wyróżnienie i Nagrodę Dziennikarzy. W listopadzie premierę miała jego reporterska książka.

20.10-20.30

Andrzej Piętowski

Szkoły językowe w Peru

Jeden z uczestników najsłynniejszej polskiej ekspedycji kajakowej, „Canoandes’79”, która w 1981 r. zdobyła kanion rzeki Colca w Peru, od kilkunastu lat co roku wraca do Peru, by organizować i prowadzić zajęcia z języka angielskiego dla najmłodszego pokolenia Indian Collahua. w Gdyni będzie szukał wolontariuszy. Chętni na przygodę życia nie powinni przegapić tego spotkania.


Sobota, 10 marca 2018 roku

11.00-12.00

Warsztaty

Andrzej Budnik

Z dronem w plecaku

Jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce realizatorów wideo kręconych z dronów, a zarazem świetnie znany kolosowej publiczności podróżnik i bloger (LosWiaheros, czyli 4 lata w podróży wspólnie z Alicją Rapsiewicz) zrobi coś, czego właściwie robić nie powinien: zdradzi sekrety swojej pracy. Czym różni się fotografia lotnicza od tradycyjnej? Jak i gdzie szukać najlepszych kadrów? Jakich narzędzi używać, aby latanie było przyjemne i bezpieczne? O tym wszystkim dowiemy się podczas warsztatów.

12.10-13.00

Warsztaty

Piotr Opacian

Kajakarstwo morskie

Zdradzania tajników ciąg dalszy. Piotr Opacian (laureat Kolosa 2008 za spływ rzeką Xingu w Amazonii) nie rozstaje się z kajakiem, ale od kilku lat wybiera chłodniejsze niż kiedyś wody. Podczas warsztatów, posiłkując się przykładami ze swoich ostatnich wypraw na wody arktycznej Norwegii, opowie o tym, jak radzić sobie w kajaku na morzu. Nie zabraknie nie tylko praktycznych wskazówek, ale i podpowiedzi, gdzie warto się wybrać.

13.10-14.00

Spotkanie z autorką

Kinga Lityńska (Bernardinum)

Rosja poza Rosją

Kulturowe studium obyczajowości obywateli republik byłego Związku Radzieckiego. Autorka, która najpierw przejechała wzdłuż i wszerz Rosję, a następnie odwiedziła państwa, które uzyskały niepodległość po rozpadzie Imperium, zabiera czytelnika w podróż w głąb umysłów Kirgizów i Kazachów. Babuszki w chustkach na głowach, zapchane marszrutki, hotele robotnicze, pirożki, drewniane cerkwie – to przebrzmiałe wspomnienie po dawnych czasach czy – po prawie 30 latach od rozpadu ZSRR – wciąż aktualny opis rzeczywistości Azji  Środkowej?

14.10-15.30

Warsztaty fotograficzne

Jakub Kaźmierczyk

Od „city break” do wielkich podróży

Doświadczony fotograf, bloger i redaktor doradzi, jak przygotować się do wyprawy pod kątem fotograficznym: co ze sobą wziąć, o czym pamiętać i jak dobrać sprzęt, by przywieźć z podróży zdjęcia, z których będziemy zadowoleni.

15.40-16.30

Spotkanie z autorami

Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski (Wydawnictwo Literackie)

Ja, pustelnik. Autobiografia

Wielki himalaista, trzeci Polak z Koroną Himalajów i Karakorum (po Kukuczce i Wielickim), laureat Super Kolosa 2010 po raz pierwszy opowiada swoją historię. Długo trzeba go było namawiać do tej książki, ale gdy w końcu się zgodził, powstała rzecz, którą czyta się jak najlepszą powieść przygodową. Zwroty akcji, przypadkowe - a jak się potem okazuje - przełomowe wydarzenia, radość, smutek, potyczki z przeznaczeniem i balansowanie na granicy życia i śmierci. Dobra literatura.

16.40-17.30

Spotkanie z autorami

Maria i Przemysław Pilichowie (Muza)

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

Zbiór sylwetek ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII w. Benedykta Polaka, uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii, aż po prof. Ryszarda Wiktora Schramma, wybitnego biochemika, polarnika i alpinistę (laureata Super Kolosa 2002). Biografie odkrywców zarówno dobrze znanych, jak i niesłusznie zapomnianych.

17.40-18.30

Seminarium

Bogusław Kowalski, Hubert Sobczyński

Na ratunek w górach

Jak na świecie organizowana jest pomoc dla turystów górskich? Jak zapewnić sobie bezpieczny powrót z wyprawy? Co warto wiedzieć, nawet jeśli wydaje się nam, że na pewno nas to nie dotyczy? O tym wszystkim, podczas seminarium Polskiego Związku Alpinizmu i PZU, opowie Bogusław Kowalski, członek Rady Kolosów, instruktor alpinizmu oraz wspinaczki sportowej i wysokogórskiej PZA.

18.40-19.30

Spotkanie z autorką

Monika Witkowska (Bezdroża)

Horn na trawersie. Opowieści nie tylko żeglarskie

Tej autorki specjalnie przedstawiać nie trzeba. Monika Witkowska, która z Kolosami jest od samego początku, właśnie wydaje nową książkę. Horn na trawersie to pełna historycznych anegdot relacja z rejsu wokół legendarnego przylądka, nazywanego żeglarskim Everestem. Kto chce się dowiedzieć, kim była kobieta, która jako pierwsza opłynęła świat (w XVII w. i w przebraniu mężczyzny!), jak przyrządzać wodorosty, by wspomagały seksualną sprawność, albo jakie mogą byś skutki zderzenia z wielorybem, koniecznie powinien po nią sięgnąć.

19.40-20.30

Spotkanie z autorką

Danuta Piotrowska

In memoriam Tadeusz Piotrowski

Tadeusz Piotrowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia „złotej ery” polskiego himalaizmu. Do historii przeszła jego nieludzka wręcz wytrzymałość i odporność na trudne warunki, doskonale predestynująca go do wspinaczki zimą. Zginął 10 lipca 1986 r., schodząc z K2 z Jerzym Kukuczką po zdobyciu szczytu południową ścianą (drogą, która do dziś nie została powtórzona). Piotrowski jednak nie tylko znakomicie się wspinał, ale również pisał i fotografował. Pamięć o tym stara się dziś przywrócić jego żona, Danuta, w serii bogato ilustrowanych i zawierających unikalne teksty albumów In memoriam Tadeusz Piotrowski. W Gdyni zaprezentuje książki poświęcone wyprawom męża na Lhotse (1974), Nanga Parbat (1982) oraz właśnie K2.


 

Niedziela, 11 marca 2018 roku

11.00-11.30

Henryk Widera

Nagroda Specjalna Kolosów 2017

Henryk Widera to postać pod każdym względem nietuzinkowa. Niegdyś pierwszy skrzypek szczecińskiej Opery i Operetki, po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżując coraz dalej na maleńkim jachcie „Gawot”, dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę (za co dwukrotnie został wyróżniony na Kolosach). W tym roku skończy 88 lat. Kapituła Kolosów postanowiła uhonorować go Nagrodą Specjalną.

11.40-14.55 |RETROSPEKTYWA 20 LAT OSPŻiA

Co innego moglibyśmy zaproponować naszej publiczności z okazji jubileuszu, jeśli nie... podróż? Proponujemy więc - sentymentalną. I zapraszamy na pięć prelekcji, zarejestrowanych przez nas w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły.

11.40-12.10

Jarosław Frąckiewicz, Celina Mróz

Jamuna i Ganges po polsku | Kolosy 2010

Kto ich poznał, nie mógł ich nie zapamiętać. Szczególnie Jarka. Dusza każdego towarzystwa, zawsze roześmiany, dzięki otwartości i pozytywnemu nastawieniu do życia potrafił przełamać niejedną barierę – kulturową, językową, wiekową. Do tego był świetnym, doświadczonym kajakarzem. Tak jak i Celina. 27 maja 2011 r. oboje zginęli, zamordowani na rzece Ukajali w Peru, dzień drogi kajakiem od miejscowości Atalaya, nieopodal osady Aririka. Ta zbrodnia wstrząsnęła środowiskiem podróżniczym w Polsce. My wracamy jednak nie do tamtych tragicznych wydarzeń, ale do jednej z ich najzabawniejszych kolosowych prezentacji: były niespodzianki, liczne „przenoski”, a w końcu nawet trąba powietrzna na Gangesie.

12.20-12.50

Magdalena Skopek

Toroła Jamał, czyli o koczowaniu w tundrze | Kolosy 2012

Z wykształcenia fizyk, z urodzenia gdańszczanka, mieszka w Pradze. To jej jedno oblicze. Drugie: od czasu do czasu koczuje. Chodzi w skórach renifera, zbiera mech na papier toaletowy i trawę na wkładki do butów. Je surowe mięso. I to gdzie! W tundrze północno-zachodniego Jamału, jakieś 500 km na północ od położonego nad Obem Salechardu. Ta wyprawa i poświęcona jej prezentacja nikogo nie pozostawiły obojętnym. Magda Skopek najpierw zgarnęła Kolosa 2012 w kategorii „Podróże”, a potem napisała o swoim pobycie wśród Nieńców znakomitą książkę Dobra krew.

13.00-13.40

Marcin Tomaszewski

„Bushido”. Nowa polska droga na Great Trango Tower | Kolosy 2013

To było bezdyskusyjnie jedno z najważniejszych dokonań alpinistycznych na świecie w 2013 r., nie było więc zaskoczeniem, że Marcin Tomaszewski wspólnie z Markiem Raganowiczem otrzymali za nie Kolosa. Północno-zachodnia ściana słynnej Great Trango Tower (6286 m) w Karakorum to arcytrudne technicznie, 1500-metrowe urwisko o niespotykanym nigdzie indziej nagromadzeniu problemów wspinaczkowych. Doświadczony duet spędził w ścianie ponad 20 dni, pokonując w tym czasie 46 wyciągów, a „Bushido” stała się pierwszą od 25 lat nową polską drogą w rejonie Trango Towers (w 1988 r. na niższej z wież podobnego wyczynu dokonał Wojciech Kurtyka, wspinając się wspólnie z Erhardem Loretanem).

13.50-14.20

Marek Klonowski, Tomek Mackiewicz

Nanga Dream | Kolosy 2012

Co by nie napisać o tym przedsięwzięciu, i tak będzie za mało. Albo za dużo. Było epickie, niepodrabialne, sama esencja. Tak pisaliśmy o nim wtedy: „Od 3 lat dwóch laureatów Kolosa 2008 za wykonany w pionierskim stylu trawers najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan, usiłuje wspiąć się zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8126 m). Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz jeżdżą w Himalaje sami, nie korzystają z żadnego wsparcia instytucjonalnego, polegają tylko na sobie nawzajem. Mierząc się z owianym legendami ośmiotysięcznikiem, przekraczają wszelkie schematy. Co prawda wciąż nie udało im się stanąć na szczycie, ale czy ktokolwiek dokonał tego zimą na Nanga Parbat ? Podczas tegorocznej wyprawy Mackiewicz osiągnął wysokość 7400 m”.

14.25-14.55

Tomek Mackiewicz

Nanga po raz piąty | Kolosy 2014

Dwa lata później Tomek Mackiewicz znów mówił w Gdyni o Nandze. Tym razem sam, po tym jak pierwszy raz pojechał do Pakistanu bez Marka, z Elizabeth Revol. Ich dramatyczną próbę zimowego wejścia na niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat już wtedy śledziły w internecie tysiące sympatyków. Nie tylko himalaizmu. Również, a kto wie, czy nie przede wszystkim, nieszablonowego podejścia do eksploracji. Podczas tamtej prezentacji Czapa opowiadał m.in. o podejściu na 7800 m i o upadku, który o mały włos nie skończył się dla niego tragicznie. Mówił wtedy, że przeżył katharsis.

*****

W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob oraz fotograficzną retrospektywę 20 lat Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.