na stronę2 kopia 1

PROGRAM Kolosów (za rok) 2020 | SALA SEMINARYJNA (Gdynia Arena)

Ilość wyświetleń: 10165 - Dodano: wtorek, 21 września 2021 19:37

Fot. Adrian Larisz

23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

KOLOSY (za rok) 2020

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

 

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

 

Piątek, 1 października 2021 roku

 

17:00–18:00

Warsztaty

Marcin Tomaszewski

Jak zacząć się wspinać? To wcale nie takie trudne!

Spotkanie poprowadzi jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych na świecie, członek Rady Kolosów i dwukrotny laureat Kolosa w kategorii Alpinizm, Marcin Tomaszewski.

 

18:10–19:00

Warsztaty

Marcin Jakub Korzonek

GlobRower. Jak zorganizować rowerową wycieczkę i wyprawę

Podróżowanie rowerem to taki sposób poznawania świata, który pozwala zarówno na powolne kontemplowanie odwiedzanych miejsc, jak i na sprawne i tanie przemieszczanie się. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak, samemu zorganizować rowerową podróż – począwszy od kilkudniowych wycieczek po Polsce, aż po wielomiesięczne wyprawy w daleki świat. Marcin Korzonek przedstawi najciekawsze jego zdaniem trasy, omówi aspekty sprzętowe (jaki rower, jakie sakwy, jakie narzędzia), podpowie też, w jaki sposób transportować rower, jak szukać noclegów i co jeść podczas podróży.

 

19:10–20:10

Maciej Moskwa

Gujana. O poszukiwaniach endemicznych roślin mięsożernych

Fotograf Maciej Moskwa, ambasador marki FujiFilm, współzałożyciel kolektywu dokumentalnego Testigo, autor zdjęcia roku 2015 w konkursie Grand Press Photo, towarzyszył ekspedycji pasjonata botaniki, Mateusza Wrazidło, na północne stoki góry Roraima w Gujanie. Wspólnie z przedstawicielami grupy etnicznej Akawaio poszukiwali rzadkiego gatunku heliamfory, czyli mięsożernej rośliny, występującej w bliskości gór stołowych Ameryki Południowej.

 

 

Sobota, 2 października 2021 roku

 

12:00–12:50

Spotkanie autorskie

Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Kamil Całus

Mołdawia. Państwo niekonieczne

Jak tworzyć państwo, gdy jedna czwarta obywateli opowiada się za jego likwidacją, a co trzeci posiada więcej niż jeden paszport? Jak znaleźć ideę jednoczącą naród, gdy jego przedstawiciele nie potrafią dojść do porozumienia nawet w sprawie nazwy używanego na co dzień języka? Jak przekonać ludzi, że warto poświęcić coś dla kraju, który jest młodszy od połowy jego mieszkańców i który nie potrafi zagwarantować swoim obywatelom zaspokojenia podstawowych potrzeb? Książka Kamila Całusa opowiada o kraju zrodzonym z niespełnionych marzeń i o ludziach, którzy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co to znaczy „być Mołdawianinem”.

 

13:00–13:50

Spotkanie autorskie

Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Rafał Wierzbicki

Subarctica

Latem 2020 roku Rafał Wierzbicki wyruszył w miesięczną podróż do szwedzkiej Laponii. Korzystając wyłącznie ze sprzętu, jaki mieli do dyspozycji traperzy ponad sto lat temu, starodawna płócienną łódką przemierzał dzięki ostępy, mierząc się z żywiołami i samotnością. Książka, która podsumowuje tę wyprawę, to również album fotograficzny - niezwykła wędrówka przez krainę skalnych urwisk i arktycznych jezior, ale też przez meandry myśli oczadziałego od dymu i strachu podróżnika.

 

14:00–14:50

Spotkanie autorskie

Tomasz Owsiany

Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej

Gujana Francuska to dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Dziś – skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany, laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady, spędził w tym tyglu kilka miesięcy i po reportersku podglądał życie jego mieszkańców. Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają na codzienność Gujańczyków? Na ile mieszkańcy Gujany akceptują swoją formalną przynależność do Europy? Co na niej zyskują, a co tracą? Podróż, której efektem jest m.in. ta książka, została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii Podróż na Kolosach 2019.

 

15:00–15:50

Spotkanie autorskie

Monika Witkowska

Lhotse. Lodowa siostra Everestu

Lhotse (8516 m) to czwarta góra świata i trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską, członkinię Kapituły Kolosów. Monika stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Jej książka stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach. Sporo wątków dotyczy Mount Everestu – wszak obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku i żeby wejść na ich szczyty, trzeba pokonać drogę, która w trzech czwartych, łącznie z obozami, jest wspólna.

 

16:00–16:50

Warsztaty

Marcin Tomaszewski, Bogusław Kowalski

Wyruszyć, by wrócić: postawieni pod ścianą

O bezpieczeństwie w górach nie tylko najwyższych i o tym, jak unikać niepotrzebnego ryzyka, porozmawiają podczas warsztatów dla publiczności dwaj świetni wspinacze: Bogusław Kowalski, wieloletni instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej PZA i były szef Komisji Szkolenia PZA, oraz Marcin „Yeti” Tomaszewski. Opowiedzą o doświadczeniach, jakie wyciągnęli z najtrudniejszych sytuacji, z którymi musieli się mierzyć, o tym, jak wychodzić z opresji, i wreszcie w jaki sposób sobie radzić, gdy jest się „postawionym pod ścianą”.

 

18:10–19:00

Seminarium

Agnieszka Wroczyńska

Podróże w czasie pandemii. Czy mogą być bezpieczne?

Doświadczona lekarka, aktualnie związana z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, odpowie na pytania, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zadawali sobie i zadają wszyscy, którzy planują bliższe i dalsze podróże. Co wiadomo o bezpieczeństwie zdrowotnym zagranicznych wojaży podczas pandemii COVID-19? Czy szczepienia – nie tylko przeciwko koronawirusowi! – są przydatne przed podróżą i skąd czerpać wiarygodne informacje na ten temat? Jak najlepiej przygotować się do wyjazdu?

 

 

Niedziela, 3 października 2021 roku

 

10:00–10:50

Spotkanie autorskie

Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Daniel Kocuj

Bike'owa podróż. Z Sidney do Szczecina

Brawurowa opowieść o pełnej zaskakujących zdarzeń i nieoczekiwanych spotkań rowerowej podróży przez Australię i Azję Południowo-Wschodnią, będącej częścią wyprawy, której celem było przejechanie – jak w tytule książki – z Sydney do Szczecina. Daniel Kocuj nie ma kompleksów, nikogo nie udaje i nie aspiruje. Po prostu cieszy się podróżą, jest „tu i teraz”, a jego proza to urzekająca afirmacja codzienności, przygody i wyjątkowo udany zapis tego trudnego do uchwycenia stanu, którego doświadczyć można wyłącznie w pozbawionej zobowiązań podróży przed siebie.

 

 

11:00–11:50

Prelekcja wspomnieniowa

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021)

Samotny rejs dookoła świata

Pokaz zarejestrowany w marcu 2009 roku podczas 11. OSPŻiA, niedługo po trzydziestej rocznicy rejsu, który na stałe zapisał się w historii polskiego i światowego żeglarstwa i nawet dziś, gdy kobiece żeglarstwo wyczynowe staje się coraz bardziej popularne, wciąż robi ogromne wrażenie. Zmarła w czerwcu 2021 roku kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, laureatka Super Kolosa i wieloletnia członkini Kapituły Kolosów, w latach 1976-1978 jako pierwsza na świecie kobieta samotnie opłynęła kulę ziemską. Żeglując na jachcie Mazurek, pokonała blisko 30 tys. mil morskich.

 

12:00–12:40

Prelekcja wspomnieniowa

Aleksander Doba (1946-2021)

On znów to zrobił! Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa

Pokaz zarejestrowany w marcu 2018 roku podczas 20. OSPŻiA. To było zaledwie cztery lata temu – zmarły w lutym 2021 roku Olek Doba, w maju 2017 roku wyruszył spod latarni morskiej w Barnegat Light w New Jersey w swoją Trzecią Transatlantycką Wyprawę Kajakową, czyli samotną podróż kajakiem na wschód przez ocean. Za cel obrał Lizbonę, gdzie zamierzał dotrzeć na swoje 71. urodziny, ale trudności, na jakie napotkał na trasie, zmusiły go do zmiany kursu – ostatecznie do brzegów Europy przybił w Bretanii. W 110 dni przemierzył ponad 8000 km! Trzeci samotny trawers Atlantyku kajakiem – pierwszy z zachodu na wschód, po zimnych, północnych wodach – był zarazem najtrudniejszy. Olek przetrwał m.in. pięć sztormów o sile powyżej 8 stopni w skali Beauforta i zbliżył się do granicy swoich możliwości.

 

13:40–14:30

Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik, Gabi Wójcik

Czy leci z nami Królik, czyli dzieciństwo w podróży

Gratka dla rodziców, którzy chcieliby podróżować z dziećmi, ale nie wiedzą jak lub wciąż są pełni obaw, czy dadzą radę. Autorzy pokazu, którzy przez ostatnie pięć lat wędrowali po świecie ze swoją córką Gabi, pokażą, jak się do tego zabrać. Doradzą, jak zaplanować i przeprowadzić rodzinną wyprawę, a także zaprezentują inspirujące trasy i pomysły na wspólne aktywności. Dla tych, którym wciąż będzie mało, rodzinni podróżnicy przygotowali książkę.

 

*******

Przez cały czas trwania 23. OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać wystawę fotograficzną Dzieci | Children. Jej autorem jest 67-letni Wojciech Prażuch, który dziecięce marzenia o poznawaniu świata zaczął realizować po swoich pięćdziesiątych urodzinach. Od tego czasu z aparatem w dłoni odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.

Tegorocznym Kolosom towarzyszy również wystawa upamiętniająca dwoje wybitnych, zmarłych w 2021 roku osób – kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i Aleksandra Dobę. Oboje byli nie tylko wybitnymi w skali światowej podróżnikami, laureatami Super Kolosów, ale także przez lata współtworzyli gdyńską imprezę i mieli ogromny wpływ na jej charakter.

ins d