Pożegnanie Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki

Ilość wyświetleń: 7215 - Dodano: środa, 13 marca 2013 11:49

Pożegnanie Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki

W najbliższą sobotę, 16 marca, w rodzinnych miejscowościach zaginionych w ubiegłym tygodniu alpinistów – Dąbrowie Górniczej i Zakopanem – odbędą się pożegnalne msze święte w ich intencji

Rodzina i przyjaciele Tomka pożegnają go o godz. 16.00 w Kościele Zesłania Ducha Świętego przy ul. Sikorskiego 55 w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach.

          

Pożegnanie Macieja Berbeki odbędzie się w południe, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

                  

Ponadto msze święte w intencji obu zaginionych himalaistów zostaną w najbliższych dniach odprawione w Warszawie (w sobotę 16 marca o godz. 18.00 w kościele Jerozolimskich Wspólnot Monastycznych przy ul. Łazienkowskiej 14), w Zakopanem (w sobotę 16 marca o godz. 19.00 w kościele parafialnym Świętej Rodziny, Krupówki 1) oraz w Poznaniu (w poniedziałek 18 marca w kaplicy św. Michała Archanioła w domu parafialnym parafii św. Stanisława Kostki na Winiarach, ul. Rejtana 8).

                

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zaginęli w Krakorum 6 marca 2013 roku podczas schodzenia ze szczytu Broad Peak, który (wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem) zdobyli zimą jako pierwsi w historii.

             

Maciej Berbeka miał 58 lat. Był ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim, członkiem Klubu Wysokogórskiego Zakopane i nauczycielem. Zdobył pięć ośmiotysięczników. Na trzy z nich - Manaslu, Cho Oyu i Broad Peak - dokonał pierwszych wejść zimą.

           

Tomek Kowalski w kwietniu skończyłby 28 lat. Mimo młodego wieku miał za sobą mnóstwo wspaniałych osiągnięć w górach. Zdobył sześć szczytów należących do Korony Ziemi, przeszedł stukilometrowy trawers Mount McKinley, a w 2011 roku wspiął się na cztery z pięciu siedmiotysięczników b. ZSRR. Był laureatem Nagrody im. Andrzeja Zawady w roku 2011, otrzymał też wyróżnienie w kategorii Alpinizm podczas ubiegłorocznych Kolosów. W latach 2009-2010 odbył podróż dookoła świata. Był ultramaratończykiem. Mieszkał w Poznaniu, gdzie prowadził założony przez siebie hostel Poco Loco.

            

Rozmowa z Tomkiem Kowalskim zarejestrowana podczas ubiegłorocznych Kolosów:

http://www.youtube.com/watch?v=dJqIh4vXvqM

            

Rozmowa z Tomkiem Kowalskim z marca 2011:

http://www.youtube.com/watch?v=kI2wWdcGcfM