Polski himalaizm zimowy. Wczoraj. Dziś. Jutro?

Ilość wyświetleń: 7848 - Dodano: piątek, 11 października 2013 13:56

Polski himalaizm zimowy. Wczoraj. Dziś. Jutro?

26/10 (sobota), 17.00, Kraków, Dworek Białoprądnicki   |


40 lat temu Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada weszli zimą na Noszak (7492 m), rozpoczynając tym samym nową erę himalaizmu. Sukcesy polskich wypraw zimowych dla większości z nas przez lata były powodem do dumy i satysfakcji. Także ostanie zdarzenia na Broad Peaku przyniosły początkowo radość ze zdobycia szczytu. Ale potem przyćmiła ją tragedia, jaka rozegrała się podczas zejścia


Kilka miesięcy później ukazał się raport sporządzony przez Zespół PZA ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej wyprawy na Broad Peak. Wywołał mnóstwo emocji, wzbudził też szereg wątpliwości. Czy w oparciu o relacje uczestników oraz informacje dostarczone przez wyprawę poszukiwawczą członkom Zespołu udało się stworzyć dokument, który można uznać za obiektywny?

Chcemy jednak zapytać nie tylko o raport, ale i o to, czy polski himalaizm zimowy w ogóle ma nadal sens. Czy warto kontynuować dzieło Andrzeja Zawady, wiedząc, jaką można za to zapłacić cenę? A jeśli tak, jak zminimalizować ryzyko? Wciąż niezdobyte zimą pozostały już tylko dwa ośmiotysięczniki: Nanga Parbat i K2. Z dwunastu pozostałych aż dziesięć jako pierwsi zdobyli Polacy (jeden z nich wspólnie z Włochem).


Do dyskusji o stanie polskiego himalaizmu zimowego zaprosiliśmy trzech ekspertów, reprezentujących różne pokolenia polskich alpinistów. Swoją obecność potwierdzili: Marian Bała (ur. 1931), Leszek Cichy (ur. 1951) i Tomek Mackiewicz (ur. 1975). Wszyscy posiadają ogromne doświadczenie we wspinaczce zimowej, a przy tym nie byli osobiście zaangażowani ani w tragiczną wyprawę na Broad Peak, ani w prace Zespołu przygotowującego raport, dzięki czemu mogą zachować bezstronność (rzecz jasna, jeśli to w ogóle wykonalne w przypadku tak kontrowersyjnych kwestii).

W pierwszej części rozmowy pytania ekspertom będzie zadawał Piotr Tomza z portalu Kolosy.pl. W drugiej eksperci będą odpowiadali na pytania publiczności.
Dyskusja odbędzie się w sobotę 26 października w Centrum Kultury „Dworek Białopradnicki” w Krakowie. Początek o godz. 17.00. Zapraszamy!




Marian Bała
Zaczął się wspinać w roku 1950. Dokonał kilku ważnych pierwszych zimowych przejść w Tatrach w latach 50. i 60. XX wieku, m.in. na Mięguszowieckim Szczycie wschodnią ścianą drogą Świerza oraz diretissimą ściany północnej, a także filarem Leporowskiego na Kozi Wierch. Uczestniczył w polskiej wyprawie na Spitsbergen w roku 1959 (liczne pierwsze wejścia na szczyty), a także w pięciu wyprawach w Hindukusz. Wspinał się również w Alpach, na Kaukazie, w Pamirze, w Andach i w Himalajach.

Leszek Cichy
Uczestnik słynnej, kierowanej przez Andrzeja Zawadę, zimowej wyprawy na Mount Everest. 17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii wejścia na najwyższy szczyt Ziemi o tej porze roku. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Ma koncie pierwsze wejścia na Shisparé Sar w Karakorum oraz Gunnbjorns Fjeld, najwyższy szczyt Arktyki. Wytyczył też nowe drogi na Gaszerbrum II, zachodni wierzchołek Kanczendzongi i Aconcaguę. Czterokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2, w tym w jednej zimowej. Członek Kapituły Kolosów.

Tomasz Mackiewicz
Zaczynał od wspinaczki sportowej i boulderingu. W 2008 roku, wraz z Markiem Klonowskim, strawersował najwyższy szczyt Kanady, Mount Logan, w trakcie trwającego czterdzieści dni brawurowego marszu przez największe lodowce Alaski i Jukonu (Kolos w kategorii „Wyczyn roku”). Począwszy od 2011 roku trzykrotnie atakował zimą Nanga Parbat, podczas organizowanych wspólnie z Klonowskim, całkowicie samodzielnych i pozbawionych instytucjonalnego wsparcia ekspedycji „Nanga Dream”. W tym roku udało mu się dotrzeć do wysokości aż 7400 m (wyżej od niego zimą na Nanga Parbat byli tylko Krzysztof Pankiewicz i Zbigniew Trzmiel podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę zimą 1996/97). W grudniu 2013 Mackiewicz z Klonowskim ruszają pod Nanga Parbat po raz czwarty.




Miejsce spotkań:
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Organizatorzy:
Kolosy.pl i Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Kontakt >>