Lepszej zachęty nie będzie. Piotr Strzeżysz w Krakowie tuż przed Kolosami | Sobota, 17 lutego, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 4076 - Dodano: wtorek, 13 lutego 2018 11:58

Fot. Piotr Strzeżysz

Oderwać się od ziemi, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę w Dworku Białoprądnickim.

Jeden z najbarwniejszych i najbardziej oryginalnych polskich podróżników, nagrodzony Kolosem 2014 za „wytrwałość w próbach odnalezienia życiowej prawdy w podróży i odwagę przyjmowania tego, co przyniesie droga”, przyjeżdża do Krakowa na niespełna trzy tygodnie przed tegorocznymi Kolosami. Zapomnijcie o feriach. To trzeba zobaczyć. Już w najbliższą sobotę


Znów był w podróży, znów rowerem, znów prawie półtora roku. Choć może trafniej byłoby powiedzieć, że w tej podróży być nigdy nie przestał. Piotr Strzeżysz, autor „Powidoków” i „Snu powrotu”, przedpremierowo opowie w Krakowie o wyprawie, z której wrócił zaledwie kilka miesięcy temu. Znów przez Amerykę, ale tym razem z południa na północ. Niesamowite zdjęcia i mądre historie – tego możemy się spodziewać na pewno.

 

Piotr Strzeżysz

Oderwać się od ziemi. Rowerem z Patagonii na Alaskę

Znów był w podróży, znów rowerem, znów prawie półtora roku. Gdy trzy lata temu w Gdyni kończył opowieść o swojej epickiej, nagrodzonej Kolosem, podróży z Alaski do Patagonii, pokazał przejmujący film nagrany na brzegu Cieśniny Magellana, na którym wrzuca do morza całą, zaklętą w kamyk podróż. Zatrzymał się wtedy na 300 km przed metą planowaną w Ushuai. „Może dojadę tam innym razem, ale jeszcze nie teraz. Może za rok, a może wcale. Kto wie, być może ta droga nigdy się nie skończy i zawsze już będę jechał na >koniec świata<, mając przed sobą nieuchwytny horyzont” – mówił. W lipcu 2016 roku wrócił do Ameryki i ruszył w przeciwnym kierunku. Po co? „Uczyć się uważności, uczyć się świata. W najbardziej banalnych momentach znajdywać uśmiech i szczęście. Otwierać oczy na to, czego na co dzień nie widać. Przebywać z ludźmi i zostawiać im cząstkę siebie. Rozmawiać z duchami i często patrzeć w gwiazdy. Głaskać rude koty i dokarmiać bezdomne psy. Oderwać się od ziemi, choćby na chwilę". Cel osiągnięty? „Wszystko, jak powyżej”.

 

Piotr Strzeżysz | Oderwać się od ziemi
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 17 lutego 2018 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

 

Zapraszamy!