Piotr Opacian | Kajakami przez Syberię

Ilość wyświetleń: 2153 - Dodano: poniedziałek, 03 lutego 2020 22:57

Piotr Opacian | Kajakami przez Syberię

Kajakarz morski i fotograf przyrody, laureat Kolosa w kategorii Podróże, Piotr Opacian, zawita do Krakowa, by opowiedzieć o bezludnych, dzikich zakątkach północnej Jakucji. Tej opowieści po prostu nie można przegapić, bo nie ma już rzek tak prawdziwie dzikich jak Oleniok. Przyjdź w sobotę, 15 lutego, godzina 17:00 na spotkanie pełne kontrastów… W Internecie o Olenioku za dużo nie poczytasz.


Ekipa czterech polskich kajakarzy spłynęła 2 000 km w dół rzeki Oleniok, po drodze napotykając tylko na jedną osadę, w większości zamieszkaną przez pierwotnych gospodarzy tych ziem, Ewenków i Ewenów. Ich drogę przecięła między innymi wielotysięczna migracja reniferów, przypływająca rzekę ze wschodu na zachód. Przez dużą część spływu towarzyszyły im bezludne, kolorowe góry księżycowe ze skalnymi labiryntami, którymi wędrują tylko niedźwiedzie i wilki…
- Po dwóch, trzech tygodniach takiej wyprawy – opowiada Piotr – odzywa się w nas pierwotny instynkt, londonowski zew natury. Wtedy dociera do nas, jaki błąd popełnili nasi przodkowie, kroczek za kroczkiem zrywając z pięknem natury, za złudny miraż bezpieczeństwa w betonowych czterech ścianach.
To będzie fragment prawdziwie dzikiej przyrody z wyśmienitymi zdjęciami i klipami bez uprzednio napisanego scenariusza!

Piotr Opacian, kajakarz, laureat Kolosa 2005 za samotną wyprawę eksploracyjną do Amazonii boliwijskiej, podczas której m.in. przepłynął 450 km w górę rzeki Madidi. Pasjonat przyrody i fotografii. Szczególnie upodobał sobie Amerykę Południową, ale ma w swoim dorobku również wyprawy do Afryki (spływ rzeką Omo), w góry Ałtaju (spływ rzekami Katuń i Ob) i na Spitsbergen. Ponadto opłynął kajakiem Zatokę Botnicką. Jest autorem książki Xingu. Rzeka wolnych indian.

 

KOLOSOWE SPOTKANIA W DWORKU
Piotr Opacian | Kajakami przez Syberię

sobota, 15 lutego 2020 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sala Teatralna
Kraków, ul. Papiernicza 2

Prowadzenie: Janusz Janowski