Paweł Kilen w Dworku. Namibia: trekking nad rzeką Kunene

Ilość wyświetleń: 6004 - Dodano: niedziela, 18 stycznia 2015 21:43

Paweł Kilen w Dworku. Namibia: trekking nad rzeką Kunene

Laureat Kolosa 2011 za niezwykłą, pięcioletnią wyprawę przez cztery kontynenty będzie w lutym gościem krakowskich Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim. Opowie o podróży w zakątek świata, o którym naprawdę mało kto słyszał: co powiecie na wspólny z Kilenem marsz przez północny Kaokoloand (pogranicze namibijsko-angolskie) od wodospadów Epupa, aż po granice Parku Narodowego Wybrzeże Szkieletowe? Zapraszamy 14 lutego o 17.00. Tam, gdzie zwykle

Kilen wybrał się w tak trudnodostępny teren, bo – jak sam o sobie mówi – jest „wariatem”. I ciągnie go tam, gdzie ludzie z zewnątrz docierają rzadko, lub nie dotarli jeszcze wcale.

Jak wyglądały dni, które spędził w dorzeczu Kunene?

Ruszałem około szóstej, kiedy zaczynało świtać. Jak na Namibię było wtedy chłodno, około dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Po godzinie pokazywało się słońce, które po trzech godzinach nie pozwalało mi dalej iść. Jak rdzenni mieszkańcy musiałem chować się do cienia. Znajdowałem go najczęściej gdzieś przy rzece, w koronach nielicznych drzew. Gdy po czterech dniach walki z odciskami i trudnym terenem dotarłem do oazy przy rzece Onyesu, postanowiłem tam odpocząć. Moje stopy były w opłakanym stanie.
Z jego prezentacji dowiemy się jednak nie tylko o niezwykłościach afrykańskiego krajobrazu i o trudach „ostrej wyrypy”, ale także o zamieszkujących Kaokoloand ludziach – Himba. O tym, kim są, kim byli kiedyś i jak żyje im się pod piekielnie palącym słońcem południa dzisiaj.

Paweł Kilen, rocznik 1981, magister turystyki i rekreacji, „Wujek Przygoda”, w latach 2006–2011 przejechał przez Europę, Azję, Australię i Afrykę, za co w marcu 2012 otrzymał Kolosa w kategorii „Podróże”, w trakcie swojej wędrówki wziął udział w dwóch etapach wyprawy sztafetowej Afryka Nowaka, uhonorowanej Nagrodą Specjalną Kolosów 2011.

Kolosowe Spotkania w Dworku
Paweł Kilen
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 14 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wstęp wolny