Od dzikich rzek Alaski po Nanda Devi East | Wojciech Flaczyński

Ilość wyświetleń: 2978 - Dodano: poniedziałek, 23 września 2019 14:31

Od dzikich rzek Alaski po Nanda Devi East | Wojciech Flaczyński

Skończyło się lato, kończą się wakacje, zaczyna się… czas opowieści. Po przerwie na upały wracamy do Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki z comiesięcznymi Kolosowymi Spotkaniami. I już 5 października o 17:00 będziemy gościć laureata Kolosa 2007 oraz wyróżnienia 2009 (w obu przypadkach w kategorii Wyczyn roku) – Wojciecha Flaczyńskiego. Nasz gość opowie jednak nie tylko o tym, co kiedyś, ale też zda relację ze swojej ostatniej wyprawy – w czerwcu tego roku, w 80. rocznicę pierwszego wejścia na pierwszy polski szczyt w Himalajach, Wojtek stanął na wierzchołku legendarnej Nanda Devi East! Zapraszamy do Dworku. Wstęp – jak zawsze – wolny.


DSCF3061

Choć w Himalajach (i Karakorum) "polskich" gór znalazłoby się co najmniej kilka, Nanda Devi ma nad nimi tę przewagę, że była pierwsza. 2 lipca 1939 roku na jej niezdobytym wcześniej przez nikogo wschodnim wierzchołku stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, na długie lata ustanawiając w ten sposób polski rekord wysokości.

Osiemdziesiąt lat po tej historycznej - i zarazem dramatycznej - ekspedycji, w której wzięli udział również Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz (obaj zginęli w lawinie), na Nanda Devi East wyruszyła polska wyprawa jubileuszowa. W jej składzie znaleźli się m.in. Rafał Fronia, Dariusz Załuski oraz wnuk pierwszego zdobywcy, Jakuba Bujaka, Jan Lenczowski. 27 czerwca 2019 roku na wierzchołku stanęli Jarosław Gawrysiak i nasz najbliższy gość – Wojciech Flaczyński.

Kolosowa publiczność zna Wojtka przede wszystkim z wypraw, które realizuje wraz ze swoim ojcem, Lechem. Statuetkę oraz wyróżnienie za „Wyczyn roku” otrzymali wspólnie – najpierw za to, że jako pierwsi Polacy spłynęli drugą co do wielkości rzeką Alaski, Kuskokwim River, aż do jej ujścia do Morza Beringa (dokonali tego podczas wyprawy, w trakcie której zdobyli też szczyt Denali); dwa lata później wspięli się na najwyższy szczyt Kanady, Mount Logan, i spłynęli canoe blisko dwa tysiące kilometrów po rzekach Jukon i Porcupine.

W kolejnych latach podnosili sobie poprzeczkę i mają na koncie m.in. wyprawy na Nanga Parbat, Lhotse i Makalu (w 2017 roku Wojtek stanął na szczycie tego ośmiotysięcznika, 8463 m). W przerwach pomiędzy wyjazdami w wysokie góry Wojtek wypełnia sobie czas startując w ekstremalnych zawodach kolarstwa górskiego.

O tym wszystkim – o swojej pasji i miejscach, które dzięki niej odwiedził – Wojciech Flaczyński opowie w Krakowie 5 października o 17:00. Bądźcie!

Kolosowe Spotkania w Dworku
Wojciech Flaczyński | Od dzikich rzek Alaski po Nanda Devi East
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 5 października 2019 r., godz. 17.00
Wstęp wolny