Nanga Dream w Krakowie | sobota, 20 lutego, g. 17.00
Ilość wyświetleń: 6798 - Dodano: piątek, 12 lutego 2016 11:23
Piotr Tomza, autor Pokolenia Kolosów i Afryki Nowaka, przebrany za himalaistę, spędził ponad dwa tygodnie w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Himalajach – pasterskiej wiosce Lattabo na północy Pakistanu. U podnóża potężnej, czteroipółkilometrowej (w pionie!) ściany Rupal, spotkał wspinaczy łamiących wszelkie schematy: ekipę Nanga Dream - członków zimowej ekspedycji na Nanga Parbat, jeden z dwóch, wciąż niezdobytych o tej porze roku ośmiotysięczników
Mierząca 8126 m Naga Góra to dziewiąty najwyższy szczyt świata. Położona w zachodniej części Himalajów Wysokich, zwieńczona śnieżno-lodowo-skalnym trapezem od ponad półtora wieku rozpala emocje i pobudza wyobraźnię wspinaczy i poszukiwaczy przygód z całego świata. Jest piękna oraz - takie zestawienie nie powinno nikogo zaskoczyć - śmiertelnie niebezpieczna.
Od dobrych kilku lat każdej zimy odbywa się na niej prawdziwe oblężenie. Himalaiści – z różnych stron świata, ale, nie ma co ukrywać, przede wszystkim mówiący po polsku – próbują namówić Nangę do karnawałowego tańca. Jak na razie – wciąż bezskutecznie.
Począwszy od sezonu 2010/2011 wśród pretendentów zawsze znajduje się ekipa Nanga Dream – być może najbardziej śmiałego i szalonego przedsięwzięcia podróżniczego ostatnich lat. Zaczynali we dwóch: Marek Klonowski i Tomek „Czapa” Mackiewicz, laureaci Kolosa 2008 w kategorii „Wyczyn roku” za niezwykle wymagający trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, nie korzystając z żadnego instytucjonalnego wsparcia, na własną rękę podjęli się realizacji jednego z najtrudniejszych współczesnych wyzwań eksploracyjnych.
W tym roku w składzie Nanga Dream znalazło się siedem osób (Tomek Mackiewicz, wspólnie z Elisabeth Revol, działał po drugiej stronie góry, w dolinie Diamir): Marek Klonowski (kierownik wyprawy), Paweł Dunaj, Paweł Witkowski, Tomek Dziobkowski, Michał Dzikowski i Paweł Kudła (we wczesnej fazie w ekspedycji brali też udział pakistańscy wspinacze: Safdar Karim i Karim Hayat).
Jeśli chcecie poznać historię prawdopodobnie pierwszego weganina, który zimą w Himalajach przekroczył wysokość 7000 m, przekonać się, jak może wyglądać baza wysokogórskiej wyprawy urządzona w zasquatowanej pasterskiej chacie, oraz dowiedzieć się, kim jest Zębaty – koniecznie przyjdźcie do Dworku.
*****
Kolosowe Spotkania w Dworku
Piotr Tomza | Nanga Dream albo przebranie himalaisty
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 20 lutego 2016 r., godz. 17.00
Wstęp wolny