Joanna Pajkowska

Ilość wyświetleń: 949 - Dodano: poniedziałek, 29 sierpnia 2022 18:23

Joanna Pajkowska

Żeglarka oceaniczna, żeglarstwo uprawia od czasów studenckich, przepłynęła 250 tysięcy mil morskich, trzykrotnie (dwukrotnie samotnie) opłynęła świat, ostatnio, w 2019 roku, dokonała tego bez zawijania do portów, jako pierwsza Polka.

Mieszkając w Anglii pracowała jako ratownik morski będąc członkiem załogi statku ratowniczego i wielokrotnie brała udział w akcjach ratowania poszkodowanych na morzu. W przeszłości żeglowała również na wokółziemskiej etapowej trasie, a także w załogach dwuosobowych na trasie ze wschodu na zachód z Australii do Brazylii oraz z amerykańskiej Florydy do Słowenii. Ścigała się również, z dużymi sukcesami, w regatach przez Atlantyk OSTAR i TWOSTAR. Jako jedyny polski żeglarz jest posiadaczką aż trzech Srebrnych Sekstantów za trzykrotne uhonorowanie jej Nagrodą Rejs Roku, ponadto zdobyła drugą i trzecią nagrodę w tym samym konkursie.

Laureatka Kolosa 2019 w kategorii Żeglarstwo za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów.

(ur. 1958) | Laureatka Super Kolosa 2021. W Kapitule od 24 kwietnia 2022 roku.