Nagroda im. Pawła E. Strzeleckiego wręczona

Ilość wyświetleń: 4015 - Dodano: sobota, 08 marca 2014 14:12

Nagroda im. Pawła E. Strzeleckiego wręczona

Po raz pierwszy na Kolosach przyznana została wczoraj Nagroda im. Pawła E. Strzeleckiego w konkursie na reportaż o spotkanych w podróży Polakach żyjących za granicą. Zwyciężył reportaż filmowy „Święty M.” Agaty Kochaniewicz, Roberta Rydzewskiego i Kingi Sielickiej o 60-letnim polskim emigrancie mieszkającym w Gwatemali.

Ponadto wyróżnione zostały filmy „Kraina Wolności” Marcina Zielińskiego i Jakuba Pietrzaka o polskim miasteczku w Teksasie oraz „The Ordinary Stories of Polish Londoners” Agnieszki Chmury – zbiór portretów młodej, polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.

          
Nagrodę przyznano w ramach Konkursu „Poznaj się na rodaku”. Zadaniem uczestników było opowiedzenie w niebanalny sposób – reportażem filmowym lub fotograficznym – o wyjątkowych ludziach, którzy mimo upływu lat nie zapomnieli o kraju pochodzenia. Ideą Nagrody jest zachęcenie podróżników do otwarcia się w czasie swoich wędrówek nie tylko na egzotyczność odwiedzanych krajów, ale i mieszkające tam osoby polskiego pochodzenia. W gronie Jury zasiedli Marek Kamiński, Chris Niedenthal, Tomek Michniewicz oraz Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, które zorganizowało konkurs.

         

Link do zwycięskiego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=djrii2YD1XQ