Motocyklem dookoła Indii | Witold Palak i Dorota Wójcikowska w Dworku | sobota, 16 listopada, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 2766 - Dodano: piątek, 25 października 2019 23:34

Motocyklem dookoła Indii | Witold Palak i Dorota Wójcikowska w Dworku | sobota, 16 listopada, godz. 17.00

Siedem lat mija, odkąd Witold Palak zrobił motocyklowe prawo jazdy. Od tego czasu zmieniło się wszystko. Najpierw ruszył na motocyklach przez Himalaje wspólnie z synem, za co w marcu 2014 otrzymali wyróżnienie na Kolosach, a następnie namówił na podróż Dorotę. To miało być pół roku, nie więcej. Zrobiły się… cztery lata. Na jednym (!) motocyklu. Dookoła Indii. Miłość, fantazja, przygoda i opowieść, której nie usłyszycie gdzie indziej. Przyjdźcie na Kolosowe Spotkania w Dworku. Wstęp wolny.


Przygód, których doświadczyli, przez łącznie blisko cztery lata podróży, nie sposób streścić w kilku zdaniach. Trudno będzie je opowiedzieć również w półtorej godziny. Na motocyklu legendarnej marki royal enfield Witold i Dorota przemierzyli ponad czterdzieści tysięcy kilometrów. Odwiedzili wszystkie stany Indii, dotarli do najbardziej skrajnych punktów na mapie tego kraju, a w maju 2018 powrócili do miejsca, z którego wystartowali trzy lata wcześniej – himalajskiej miejscowości Manali w górzystym stanie Himachal Pradesh. „Po drodze” zostali za swoją podróż uhonorowani wyróżnieniem Kolosów 2015.

Oboje są niezwykle sympatycznymi, ciepłymi ludźmi. I mają jedną zaletę, która znakomicie sprawdza się podczas wydarzeń takich jak Kolosowe Spotkania w Dworku: umieją pasjonująco opowiadać. A mają o czym.

Na swoim motocyklu pokonywali przełęcze położone na wysokości ponad 5000 m n.p.m., by dotrzeć do odosobnionych wiosek górskich w Ladakhu, pomagali pasterzom kóz – nomadom Changpa w Changtangu, uczyli, jak kisić kapustę członków grupy etnicznej Brokpa (potomków armii Aleksandra Macedońskiego), dokumentowali zmagania mieszkańców stolicy Kaszmiru, Srinagaru, ze skutkami katastrofalnej powodzi, uczestniczyli w szamańskich obrzędach ludu Apatani w trudno dostępnym stanie Arunachal Pradesh, przejechali wzdłuż i wszerz największą rzeczną wyspę Indii – Majuli w Assamie, zaś w stanie Nagaland razem z potomkami łowców głów uczestniczyli w tradycyjnym polowaniu na ryby i spędzili święta Bożego Narodzenia. Przejechali też tzw.Seven Sister States – najmniej poznany przez turystów zakątek Indii, otwarty dla obcokrajowców dopiero przed kilku laty. Popijali samogon w wioskach Bondów, w stanie Odisha (Orissa), wtapiali się w tłum tamilskich pielgrzymów, by wziąć udział w tradycyjnych obrzędach, uczestniczyli w naukach prowadzonych przez Dalajlamę, a nawet pomagali wydobywać sól na Białej Pustyni w Kutchch (w rejonie zwanym indyjskim Dzikim Zachodem) w stanie Gudźarat.
I to wszystko w jednym kraju, na jednym motocyklu. Ale we dwoje.

W sobotę, 16 listopada przyjdźcie o 17.00 do Dworku. Naprawdę warto!

Witold Palak i Dorota Wójcikowska | Motocyklem dookoła Indii
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 16 listopada 2019 r., godz. 17.00
Wstęp wolny