Marek Kalmus w Dworku | Mustang. Lo – ostatnie tybetańskie królestwo

Ilość wyświetleń: 4767 - Dodano: niedziela, 03 stycznia 2016 16:48

Marek Kalmus w Dworku | Mustang. Lo – ostatnie tybetańskie królestwo

Laureat Nagrody Specjalnej Kolosów 2008, wybitny znawca kultury buddyjskiej i tybetańskiej, a także tradycyjnej medycyny chińskiej będzie pierwszym gościem Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim w nowym roku.


Marek Kalmus do Azji podróżuje regularnie od połowy lat 70. ubiegłego wieku. W trakcie wypraw spędził na tym kontynencie łącznie ponad cztery lata. Jest nie tylko jednym z najlepszych w Polsce ekspertów w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim potrafi o swojej pracy i pasji fascynująco opowiadać.

W Dworku opowie o ostatnim buddyjskim królestwie, położonym w północnym Nepalu, wciąż tajemniczym Lo, zwanym Mustangiem. To jedyny tak dobrze zachowany obszar antycznego Tybetu. Oprócz licznych, opisanych już przez badaczy, zabytków, znajdują się tam miejsca nadal nieodkryte lub znane słabo – wykute w górskich zboczach groty, które w dawnych czasach używane były jako domy, pustelnie oraz miejsca pochówku dla buddystów i wyznawców starej religii bon.

Kolosowe Spotkania w Dworku
Marek Kalmus | Mustang. Lo – ostatnie tybetańskie królestwo

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
piątek, 22 stycznia 2016 r., godz. 18.00

Wstęp wolny

*****

O szczegółach kolejnych spotkań w Dworku jeszcze powiadomimy, ale już teraz sygnalizujemy, kto będzie ich gościem i co będzie się działo:

20 lutego - Piotr Tomza 

19 marca - spotkanie "na świeżo" po finale Kolosów 2015: niespodzianka

kwiecień - Grzegorz Kuśpiel

maj - Witold Palak