8. Krakowskie Spotkania Podróżników
Ilość wyświetleń: 1391 - Dodano: sobota, 02 listopada 2024 02:29
Tak, to już za chwilę! 15 listopada zaczynamy 8. Krakowskie Spotkania Podróżników, czyli najważniejsze kolosowe wydarzenie przed gdyńskimi Kolosami. Przed nami trzy dni opowieści o podróżniczo-eksploracyjnych dokonaniach, nie tylko ostatniego roku, ale także ostatniego półwiecza. Będą młodzi, wciąż młodzi i wiecznie młodzi. Wśród gości m.in. Krzysztof Wielicki, Kinga Baranowska i Sebastian Kawa
PROGRAM Z OPISAMI:
PIĄTEK, 15 listopada 2024 >>>
SOBOTA, 16 listopada 2024 >>>
NIEDZIELA, 17 listopada 2024 >>>
W trzydniowym programie jak zwykle zmieściło się wiele inspirujących i ambitnych podróży. W Dworku Białoprądnickim zjawią się zarówno świeżo upieczeni jak i dawniejsi laureaci Kolosów oraz kolosowych wyróżnień. Wraz z nimi przemierzymy świat wzdłuż, wszerz i w głąb: od obszarów polarnych po Australię, od szczytów i przestworzy po głębokie korytarze jaskiń. Czekają nas wspinaczki, rejsy, podróże reporterskie i wyczynowe. Zobaczymy także przedsmak tego, co może pojawić się w marcu 2025 r. Wśród wyjątkowych gości tegorocznej edycji Krakowskich Spotkań Podróżników nie zabraknie Krzysztofa Wielickiego, jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie, Kingi Baranowskiej, pierwszej Polki na szczycie Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzongi oraz Sebastiana Kawy, najwybitniejszego pilota w historii szybownictwa.
Tegoroczni zdobywcy Kolosa w kategorii Podróż, Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz, zabiorą nas swoim canoe w wyczynowo-poznawczą podróż do wnętrza tundry kanadyjskiego Barren Lands. Kamila Kielar i Ewa Chwałko opowiedzą natomiast o swoich niedawnych pieszych "wycieczkach" Kamila o 2300 kilometrach wędrówki z Gór Skalistych nad Pacyfik; Ewa o 1400 kilometrów rumuńskiego szlaku pieszego. Poza Kamilą Kraków będą reprezentowali Paweł Ramatowski, który przybliży kulisy eksploracji jaskiń w systemie Kanin na Słowenii oraz Bartek Twaróg, od lat z pasją i reporterską wnikliwością zgłębiający kwestie społeczne dotyczące współczesnych Aborygenów.
Tomasz Owsiany, podróżujący autor i reportażysta przedstawi swój najnowszy materiał, skupiający się na problemach rdzennej ludności Paragwaju. Kolejny pisarz i podróżnik - Grzegorz Kapla przybliży natomiast fragmenty Indonezji, do której wraca z niesłabnącym zapałem. Dagmara Bożek, autorka reportażu "Polarniczki" przeniesie nas za koło podbiegunowe, a bohaterkami jej opowieści będą dawne i współczesne badaczki terenów polarnych.
Piotr Strzeżysz swoje pisarskie impresje gromadzi w trakcie dłuższych przejażdżek rowerowych - na przykład z Alaski do Patagonii (i na odwrót). Tym razem Piotra poniosło z Polski w Himalaje. Rowerem, naturalnie.
Dla Sebastiana Kawy naturalny jest szybowiec. Osiemnastokrotny złoty medalista mistrzostw świata pozwoli nam przyjrzeć się majestatycznemu szczytowi K2 z góry - w relacji z historycznego lotu w duecie z Sebastianem Lampartem nad wierzchołkiem drugiego najwyższego ośmiotysięcznika. Na dachu świata zostaniemy na dłużej. Kinga Baranowska poświęci sporo uwagi Kanczendzondze, ale skupi się również na tym, co ważne w trakcie wspinaczki, przed nią i po niej. Z kolei opowieść Krzysztofa Wielickiego będzie tym razem poświęcona przede wszystkim ludziom, których legendarny himalaista spotykał przez kilkadziesiąt lat górskich wypraw.
Odpowiednią równowagę między wodą a górami zapewnią opowieści Michała Palczyńskiego i Artura Czermaka. Michał zabierze nas w rejs "jachtodomem", którym wraz z Olą Rapp dotarli w trudno dostępny, prawie niezamieszkały archipelag Aleutów. Artur zaś zaprosi nas do pneumatycznego kajaka i pokaże uroki rodzimej Odry - tej sprzed powodzi.
Spotkania zakończy relacja uczestników wyprawy „Śladami Uczestników”, którzy repliką słynnego ciężarowego „Jelonka”, 45 lat później, przemierzyli ponownie drogę trasę ekspedycji Annapurna South 1979. Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników poprzez wyprawę Jelczem w Himalaje postawiła sobie za cel rozsławienie dorobku polskiego sportu górskiego.W wyprawie brali udział uczestnicy tamtej legendarnej jeleniogórskiej wyprawy – Ryszard Włoszczowski i Bogdan Dejnarowicz.
Trwający jubileusz XXV-lecia Kolosów-nagród to idealna okazja, żeby odbyć podróż sentymentalną przez...podróże! W pierwszym dniu Spotkań proponujemy pięć archiwalnych nagrań relacji z podróży nagrodzonych statuetką Kolosa. Poprzez duży ekran w Dworku Białoprądnickim przeniesiemy się do gdyńskiej Areny. Przypomnimy m.in. wyprawę poznawczą Magdaleny Skopek do rdzennej ludności Półwyspu Jamalskiego (Kolos za rok 2010), reporterską podróż Andrzeja Muszyńskiego w Himalaje Birmańskie (Kolos za rok 2012) oraz dziewięcioletni rejs Kazimierza Ludwińskiego z małą córką i zupełnie maleńkim synkiem, dla których katamaran stał się "Wyspą Szczęśliwych Dzieci" (Kolos za rok 2013).
8. Krakowskie Spotkania Podróżników poprowadzą: Janusz Janowski, pomysłodawca i dyrektor Kolosów, oraz znana z finałów Kolosów Joanna Szymańska. Gospodarzem spotkań będzie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
SKRÓCONY PROGRAM 8. KSP
Miejsce:
Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki"
ul. Papiernicza 2, Kraków
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Prelekcja na życzenie internautów
głosowanie odbędzie się na stronie: https://www.facebook.com/kolosy.org
SOBOTA 16 LISTOPADA 2024
Miejsce: Sala Kominkowa, Złota i Teatralna
Wszyscy sobotni i niedzielni prelegenci będą fizycznie obecni w Dworku.
Po pokazach będzie możliwość zadawania pytań.
11.00-12.00
Artur Czermak
Odryseja. Kajakowa wędrówka od Czech do Bałtyku
12.10-13.10
Piotr Strzeżysz
Rowerem z Polski w Himalaje
13.20-14.20
Ewa Chwałko
Via Transilvanica - 1400 km Rumunii
14.30-15.30
Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz
Barren Lands Expedition 2023
15.30-16.00 Przerwa
16.00-17.00
Sebastian Kawa
Zimna pustynia szybowcem
17.10-18.20
Kamila Kielar
Rubież - 2300 km wędrówki z Gór Skalistych nad Pacyfik
18.30-20.00
Kinga Baranowska
O Kanczendzondze i innych wysokich szczytach
NIEDZIELA 17 LISTOPADA 2024
10.00-10.50
Dagmara Bożek
Polarniczki
11.00-12.00
Grzegorz Kapla
Włóczęga z Archipelagu
12.10-13.40
Krzysztof Wielicki
Góry i przyjaciele
13.40-14.00 Przerwa
14.00-15.00
Tomasz Owsiany
YVYpóra. Twarze Paragwaju
15.10-15.40
Paweł Ramatowski
Eksploracja jaskiń w wapiennym masywie Kanin na Słowenii
15.50-16.50
Bartosz Twaróg
Aborygeni australijscy - 230 lat oporu i walki o sprawiedliwość
17.00-18.00
Michał Palczyński
Tam, gdzie rodzą się sztormy. Jachtem wzdłuż Aleutów
18.10-19.10
Maciej Pietrowicz, Ryszard Włoszczowski, Dariusz Załuski
Śladami uczestników: Czyli jak po 45 latach Jelcz powrócił w Himalaje
Organizatorami 8. Krakowskich Spotkań Podróżników są: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki" i Agencja MART.
Projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.
Uwaga!
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. Do dyspozycji uczestników oddajemy również zabytkowe Piwnice pod Budynkiem Głównym, które na czas imprezy będą pełniły rolę Centrum Podróżniczej Integracji. Będzie można porozmawiać oraz skorzystać z menu sąsiadującej z Piwnicami restauracji.
Wszelka działalność dziennikarska wymaga zgody organizatorów.
Kontakt: , tel. 503 47 89 40