Konkurs świąteczny

Ilość wyświetleń: 4300 - Dodano: wtorek, 15 grudnia 2015 15:47

Konkurs świąteczny

Mamy dla Was coś w sam raz pod choinkę – książki. Wszystko, co trzeba zrobić, by je otrzymać, to prawidłowo odpowiedzieć na (mamy nadzieję) wcale nie takie łatwe pytanie. Na dwie osoby, które zrobią to najszybciej, czekają Syberyjski sen Zofii Piłasiewicz, Księżycowa autostrada Witolda Palaka oraz Stalowe anioły nad Yarí Macieja Tarasina. No to teraz zagadka


W cieniu Google’a nie jest łatwo postawić pytanie (nie licząc fundamentalnych, typu „Jak żyć?” albo „Dlaczego mi to nie działa?”), na które odpowiedź znajduje się dalej niż w zasięgu kilku kliknięć. Wierzymy, że udało nam się wymyślić coś, co przysporzy Wam przynajmniej trochę kłopotu.

W przyszłym roku mija 200 lat od pewnego bardzo osobliwego zjawiska, które wtedy, w 1816 roku, dotknęło mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Co to było za zjawisko? Pod jaką nazwą przeszło do historii. Kiedy na Kolosach była już o nim mowa?

Jeśli to jednak banalne – trudno. Dwie osoby, które jako pierwsze przyślą prawidłową odpowiedź na adres , książki dostaną tak czy owak.

[AKTUALIZACJA] Było banalne. W każdym razie dla Was. Zwycięzców znamy (najszybciej napisali do nas Magda Wardyn i Maciej Kliniewski), a odpowiedzi są następujące:

- chodziło nam o tzw. "rok bez lata", czyli szereg anomalii pogodowych, jakie miały miejsce w roku 1816 na północnej półkuli. Gdzieniegdzie zima trzymała do sierpnia, latem padał śnieg, a temperatury nagle spadały z dwudziestu kilku stopni Celsjusza do wartości poniżej zera. A wszystko (w głównej mierze) wskutek erupcji wulkanu Tambora (na wyspie Sumbawa, dzisiejsza Indonezja). Na Kolosach opowiadał o tym w 2014 roku specjalista od wulkanów i laureat ostatniej edycji Nagrody im. Andrzeja Zawady, Grzegorz Gawlik.

Pakiet prezentowy mamy całkiem obfity. Dwie książki ufundowane przez Wydawnictwo Bezdroża:

1. Zofia Piłasiewicz, Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna (Wydawnictwo Bezdroża, Gliwice 2014)

12 konkurs pilasiewicz

Zapis dwóch podróży, jakie autorka odbyła wraz z grupą przyjaciół (za jedną z nich otrzymała wyróżnienie na Kolosach 2005). Najpierw wiele dni Koleją Transsyberyjską, potem marszem przez tajgę, wreszcie drogą wodną, nurtem Jeniseju, Chamsary i Uług-O.

„Wyprawa na Syberię w jakiś sposób nas zmieniła. Nie marzymy o wyjeździe do Grecji, Włoch czy innego europejskiego kraju. Po nocach śnią się nam modrzewie, cedry i blask ogniska. Wieczorami wspólnie czytamy, siedzimy nad mapą. Lubimy spotkania z osobami, które również mają w sobie wędrowne dusze, ten dziwny żar tęsknoty. Jakoś łatwiej wtedy się porozumiewamy. To wszystko, zamiast gasić tęsknotę, podsyca marzenia. W końcu podejmujemy decyzję. Wracamy tam!".

2. Witold Palak, Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje (Wydawnictwo Bezdroża, Gliwice 2015)

12 konkurs palak

Relacja z podróży nagrodzonej wyróżnieniem na Kolosach 2013. Ojciec i syn razem na jednych z najtrudniejszych motocyklowych tras świata. Prawo jazdy zrobili tuż przed wylotem z Polski, w New Delhi kupili dwie używane (12- i 20-letnią) maszyny marki royal enfield i wyruszyli w Himalaje.

„W naszej wyobraźni tylko ten kultowy sprzęt mógł pokonać magiczną trasę przez Ladakh. Zapragnęliśmy być himalajskimi Easy Riders, a jedynie ta indyjska produkcja, oparta na brytyjskim układzie konstrukcyjnym z 1952 roku, mogła zaspokoić nasze marzenia. Cieszyliśmy się, że motocykle spełniały najważniejszy warunek poruszania się po azjatyckich drogach: oba miały sprawne klaksony!”

I jeszcze trzecia od Świata Książki i Maćka Tarasina – Stalowe anioły nad Yarí (Warszawa 2015).

12 konkurs yari

Przy okazji warto wspomnieć, że dosłownie przed kilkoma dniami Maciej Tarasin wyruszył na swoją kolejną wyprawę w rejon, którego dotyczy książka o wydarzeniach na rzece Yari. Tym razem podróżnik za cel postawił sobie odnalezienie nieudokumentowanych wcześniej naskalnych malowideł indiańskich oraz pokonanie na wiosłach górskich odcinków rzeki Cunare w Parku Narodowym Chiribiquete w południowej Kolumbii. W przedsięwzięciu towarzyszą mu Camilo Matapi oraz Dominik Szczepański, autor wydanej przed kilkoma tygodniami biografii Aleksandra Doby zatytułowanej Na oceanie nie ma ciszy.

12 konkurs Doba