Kolosy (za rok) 2021 - SALA SEMINARYJNA - PROGRAM
Ilość wyświetleń: 7441 - Dodano: piątek, 15 kwietnia 2022 16:49
Pełny program wydarzeń na SALI SEMINARYJNEJ w hali Gdynia Arena podczas Kolosów (za rok) 2021. Zapraszamy!
24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
KOLOSY (za rok) 2021
SALA SEMINARYJNA
Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8
wstęp wolny
Piątek, 22 kwietnia 2022 roku
Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak
16:20–16:50
Spotkanie promocyjne
Magda Adamczyk
Gran Canaria zaprasza!
Ta hiszpańska wyspa leżąca w sercu archipelagu Wysp Kanaryjskich jest swoistym kontynentem w miniaturze. Ciepły klimat przez cały rok - średnia roczna temperatura wynosi 24°C! – i różnorodne krajobrazy wyspy pozwalają cieszyć się naturą i spędzać aktywnie czas na wszelkie ulubione sposoby. Gran Canaria zaprasza na prezentację i… do siebie. Na tę tętniącą życiem wyspę można przyjechać w dowolnym terminie, bo piękna pogoda bardzo rzadko bierze tam urlop.
17:00–17:40
Liliana Poszumska, Sylwia Kołpuć
Matki Nomadki w Hiszpanii
Historia o dzieciństwie pełnym podróży opowiadana przez dwie mamy, które łączą pracę i wychowanie dzieci z poznawaniem krajów i kultur. Tym razem głównym tematem będzie bardzo intensywny wyjazd do Hiszpanii, podczas którego nie zabrakło odwiedzin w antycznych miejscach, wędrówek po przepięknych szlakach, zabytków z listy UNESCO oraz poznawania nowych smaków – głównie kuchni Murcji i Walencji.
17:50–18:30
Radosław Sprawka, Magdalena Sobczak, Artur Wysocki
Połączeni przez Kolosy. Tandemem wzdłuż polskiego wybrzeża
700 km w 10 dni deszczową jesienią wzdłuż polskiego wybrzeża. Nie brzmi niezwykle, dopóki nie wiesz, że na rowerze jedzie także osoba niedowidząca. Czy to w ogóle możliwe? Cóż, łatwo nie było – zarówno dla Radosława, który nie miał żadnego doświadczenia w jeździe na rowerze, jak i dla Magdy oraz Artura, którzy podjęli się poprowadzić tę niecodzienną wyprawę.
18:40–19:30
Dominik Szmajda
Packraft jest dobry na wszystko
Co powiecie na łódkę, którą da się zapakować do bagażu podręcznego w samolocie? Packraft – bo o nim mowa – to wynalazek niemal doskonały. Zarówno dla tych, którzy mają nieograniczoną fantazję i chcą realizować najbardziej śmiałe przedsięwzięcia podróżnicze, jak i dla tych, którzy po prostu kochają wiosłować. Ultralekkie łódki o kompaktowych rozmiarach można zabrać ze sobą naprawdę wszędzie. Gdzie na przykład i dlaczego warto, opowie Dominik Szmajda, od kilku lat prekursor packraftingu w Polsce, wielokrotnie nagradzany na Kolosach za swoje wyprawy – zarówno przez Kapitułę, jak i publiczność. Jeszcze kilka lat temu zdarzało mu się spływać rzekami na traktorowych dętkach. Dziś ma łatwiej.
Sobota, 23 kwietnia 2022 roku
11:00–11:50
Spotkanie autorskie
Agnieszka Kwiatek (nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego)
W labiryncie południowych Włoch
Sąsiedzi grillujący na klatce schodowej, karabinierzy podsłuchujący rozmowy telefoniczne, uczniowie okupujący szkoły, lekarze zamawiający oliwę przy stole operacyjnym – Włochy (i Włosi) potrafią zaskoczyć, szczególnie na południu. Po labiryncie pełnym pułapek i niespodzianek – choć na szczęście bez Minotaura – oprowadza czytelników Agnieszka Kwiatek, Polka, która od wielu lat dzieli życie między Neapol a Palermo.
12:00–13:00
Warsztaty fotograficzne
Jakub Rybicki
Fotografia zawsze i wszędzie
Jak robić zdjęcia w miejscach, gdzie ciężko oddychać, a co dopiero wyjmować aparat? W temperaturach poniżej -30°C i powyżej +40°C, na zamarzniętym oceanie, w zamieci za kołem podbiegunowym, w pustyni i w puszczy, w Tatrach i Himalajach, zawsze z aparatem w ręku i kompletem nieodmrożonych palców, by go obsłużyć. Jakub Rybicki zdradzi sposoby, jak podróżować przez tydzień albo dwa miesiące, by przywieźć fantastyczne zdjęcia. Jaki sprzęt zabrać na kilkumiesięczną wyprawę rowerową „na lekko” i co jest potrzebne, by tworzyć reportaże dla „National Geographic”.
13:10–14:00
Spotkanie autorskie
Krzysztof Story (nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego)
Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem
Plan Krzysztofa Storego był tyleż prosty, co urzekający (podziałało choćby na dziennikarzy akredytowanych na Kolosach 2017, bo przyznali mu za opowieść o jego realizacji swoją nagrodę): wybrać jeden adres – konkretną ulicę i numer domu, objechać cały kraj i odnaleźć go w każdym kolejnym mieście i wsi, zapukać do drzwi. Według tego przepisu powstała książka Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem – obraz Polski codziennej, zwykłej, niedosłuchanej. Polski z ulicy Cichej 3.
14:10–15:00
Warsztaty
Monika Witkowska
ABC trekkingu do bazy pod Everestem
Ile kosztuje Everest z bliska? Jak zaplanować wyprawę do najsłynniejszej himalajskiej bazy? Czy trekking w Himalajach jest dla każdego? Na czym polega aklimatyzacja? Jak zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej? Sprzęt, ubezpieczenie, pozwolenia – pytań jest mnóstwo. Wszystkim zainteresowanym postara się na nie odpowiedzieć Monika Witkowska, członkini Kapituły Kolosów, wieloletnia przewodniczka grup trekkingowych. Jest świetnie przygotowana, bo z kolejną ekipą wybiera się pod Everest… już następnego dnia po Kolosach.
15:10–16:00
Warsztaty
Leszek Cichy
Czy po górach można chodzić ekonomicznie?
Na tak postawione pytanie odpowie świetnie znany wszystkim fanom Kolosów członek Kapituły, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, niezrównany gawędziarz i… bankowiec – Leszek Cichy. Podczas warsztatów skupi się na rozwiązaniach i wskazówkach praktycznych – wielokrotnie przetestowanych i sprawdzonych. Bo choć po górach rzecz jasna nie da się chodzić zupełnie bez wysiłku, to jednak trud można zmniejszyć i zoptymalizować.
16:10–17:00
Spotkanie autorskie
Danuta Piotrowska
Mont Blanc 1971. In memoriam Tadeusz Piotrowski
Siódmy tom serii In memoriam Tadeusz Piotrowski poświęconej górskiej drodze i najważniejszym dokonaniom jednego z najwybitniejszych polskich wspinaczy złotej ery, tragicznie zmarłego w 1986 roku na zboczach K2, Tadeusza Piotrowskiego. Podobnie jak poprzednie, wspaniale wydany i opracowany przez żonę himalaisty – Danutę. Mont Blanc 1971 traktuje o spektakularnym, pierwszym zimowym przejściu Wielkiego Filara Narożnego drogą Bonatti-Gobbi, którego Piotrowski dokonał wspólnie z Andrzejem Dworakiem, Januszem Kurczabem i Andrzejem Mrozem.
18:10–19:00
Spotkanie autorskie
Max Cegielski
Nazywam się Czogori
Powieść napisana przez doświadczonego dziennikarza Maxa Cegielskiego, której autor w nieoczywistej formie literackiej fikcji ujawnia rzadko poruszane wątki dotyczące „kuchni” wysokogórskich wypraw. Przedstawia też historię podboju ośmiotysięczników widzianą oczami mieszkańców Azji. Ekologia, duchy i przemiany w Polsce lat 90. XX wieku widziane w lustrze wspinaczki wysokogórskiej. Spotkanie poprowadzi Piotr Tomza.
19.10–20.00
Spotkanie autorskie
Dorota Filipiak (nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego)
Rumunia. Pęknięte lustro Europy
Zarazem dziennik, pamiętnik i zapis podróży – próba zachowania w pamięci tego, co ulotne, chwil spędzonych w Rumunii, spotkań i wrażeń. W swojej książce Dorota Filipiak nie próbuje stawiać diagnoz i unika ocen pretendujących do obiektywizmu. Zamiast tego świadomie sięga po osobiste spostrzeżenia i uwagi pisane na marginesie kolejnych podróży – tych rzeczywistych i wyobrażonych, trwających nieprzerwanie od kilkunastu lat.
Niedziela, 24 kwietnia 2022 roku
11:00–12:00
prof. Marek Lewandowski
Polska Stacja Polarna im. Antoniego B. Dobrowolskiego (Antarktyda Wschodnia). Powrót po 42 latach
Najstarsza polska stacja polarna na Antarktydzie powstała w latach 50. XX wieku na polodowcowej pustyni we wschodniej części kontynentu w miejscu, które początkowo wydawało się oazą. Z tego okresu pochodzi jego nazwa – Oaza Bungera (od nazwiska odkrywcy). Rzeczywistość i natura okazały się jednak dla ludzi mniej przychylne, niż ci sobie wyobrażali. Niedostępność miejsca i ekstremalne warunki sprawiły, że plan postawienia stacji w „oazie” najpierw porzucili Amerykanie, potem co prawda podjęli polarnicy z ZSRR, ale już po dwóch latach postanowili, że to, co udało im się zbudować, lepiej przekażą w darze… Polakom. Ci prezent przyjęli, ale przez ponad pół wieku udało im się zorganizować zaledwie trzy wyprawy naukowe w to miejsce – ostatnią w sezonie 1978/1979. Przez 42 lata stacja leżała odłogiem, aż w końcu przyszła polska jesień 2021. O tym, co wydarzyło się podczas 127 dni IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Polarnej im. Dobrowolskiego, opowie jej kierownik, prof. Marek Lewandowski.
12:10–13:00
Spotkanie autorskie
Janusz Onyszkiewicz
Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty
Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Swoje historie, związane z mężem i ojcem, w książce, wywiadzie-rzece, napisanym przez Włodzimierza Nowaka i Violettę Szostak, opowiadają także żona Janusza Onyszkiewicza – Joanna Jaraczewska (wnuczka Józefa Piłsudskiego) oraz jego dzieci.
13:10–14:00
Spotkanie autorskie
Olga Dębicka
Podróżować, znaczy żyć
Dziennikarka przez lata związana z „National Geographic Polska” postanowiła podsumować swoje podróżnicze doświadczenia i zebrała w książkę kilkadziesiąt reportaży z niemal wszystkich zakątków świata. Od sambodromu w Rio po stepy Kazachstanu, z centrum Dubaju do norweskich fiordów, na agroturystyce w Chorwacji i na safari w Kenii – mnóstwo przygód, anegdot, praktycznych wskazówek i inspiracji.
*******
Przez cały czas trwania 24. OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowaną Piękne. Jej autor od kilkunastu lat realizuje swoje dziecięce marzenia o poznawaniu świata. Z aparatem w dłoni odwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.
Tegorocznym Kolosom towarzyszy również wystawa zdjęć zakwalifikowanych do finału konkursu FotoGlob.
*******
Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.
DO ZOBACZENIA!