Kolosy (za rok) 2021 - laureaci i wyróżnieni (SOBOTA)

Ilość wyświetleń: 3219 - Dodano: sobota, 23 kwietnia 2022 15:09

Kolosy (za rok) 2021 - laureaci i wyróżnieni (SOBOTA)

Pierwszy z dwóch tegorocznych finałów Kolosów za nami. Poznaliśmy wyróżnionych w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń oraz Żeglarstwo, a także laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby oraz Nagrody Specalnej Kolosów. Gratulujemy nagrodzonym! Pozostałe werdykty Kapituły - w tym w kategoriach Podróże i Wyczyn - jutro.


 

KOLOSY (za rok) 2021

Gdynia, 23 kwietnia 2022 roku

EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIE

Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za odkrycia powiększające system Jaskini Złotej o niemal 2,4 km, w wyniku których – z długością 5316 m – stał się on najdłuższą jaskinią w górach Prokletije w Czarnogórze.

 

ŻEGLARSTWO

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA

Andrzej Górajek za opłynięcie archipelagu Svalbard.

Anna, Bartosz, Kuba i Julian Dawidowscy za sześcioletni rodzinny rejs połączony z aktywną popularyzacją żeglarskiego stylu życia.

Marek Rajtar za konsekwentną eksplorację archipelagu Svalbard.

 

ALPINIZM

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA

Wyprawa Andrzeja Bargiela za działalność eksploracyjną w Karakorum, w tym pierwsze wejście na sześciotysięczny Yawash Sar II (Andrzej Bargiel) oraz pierwsze polskie wejście na Leila Peak (Andrzej Bargiel i Jędrzej Baranowski) oraz zjazd na nartach z tych szczytów.

Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy za działalność eksploracyjną, w tym wytyczenie nowych dróg w górach Peru.

Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy w składzie Adam Bielecki, Michał Czech, Janusz Gołąb, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel za wyprawę w Karakorum do Doliny Gunj-e Dur, podczas której dokonano pierwszych wejść, technicznymi drogami, na szczyty pięcio- i sześciotysięczne.

Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski za poprowadzenie nowej drogi na Uli Biaho Gallery – pierwszej drogi w stylu big wall w warunkach zimowych w Karakorum.

 

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Anna Hajdukowicz na realizację projektu „Śladami tańców karaibskich – energia różnorodności”.

 

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY

Maciej Krzeptowski na realizację projektu ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim.

 

NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW

Wacław Liskiewicz za zorganizowanie i poprowadzenie pierwszego polskiego rejsu jachtem na Spitsbergen – w jego 55. rocznicę.