Kolosy (za rok) 2018. Zgłoszenia do końca stycznia!

Ilość wyświetleń: 2839 - Dodano: piątek, 18 stycznia 2019 07:43

Kolosy (za rok) 2018. Zgłoszenia do końca stycznia!

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze zostaną w tym roku przyznane już po raz dwudziesty. Kto je otrzyma, rozstrzygnie się 8-10 marca podczas XXI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. To największe tego typu wydarzenie w Europie. Swoje propozycje oraz rekomendacje wypraw można zgłaszać do końca stycznia przez stronę www.kolosy.pl   


Tegoroczne OSPŻiA będą wyjątkowe, Kolosy zostaną bowiem przyznane już po raz dwudziesty. Po raz pierwszy ceremonia wręczenia statuetek – wówczas wyrzeźbionych w soli – odbyła się w roku 2000 w Wieliczce. Przez kilka kolejnych lat finał miał miejsce Krakowie, a od 2003 roku nieprzerwanie towarzyszy odbywającym się w Gdyni Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Pomysłodawcą i twórcą Kolosów jest Janusz Janowski, do dziś pozostający ich organizatorem.

Piękni dwudziestoletni

Co czeka publiczność Kolosów z okazji jubileuszu? Będą wspomnienia (m.in. wybrane, najciekawsze pokazy z ostatnich lat), specjalni goście, którzy tworzyli wyjątkowy klimat imprezy przez dwie dekady, oraz okolicznościowa wystawa. 

By ułatwić pasjonatom poszczególnych form aktywności prezentowanych na Kolosach dotarcie na najbardziej interesujące ich prezentacje, nieco bardziej niż zwykle usystematyzowany będzie program imprezy. W piątek zaprezentują się nominowani do nagród alpiniści, żeglarze i speleolodzy, w sobotę zaś zobaczymy relacje z wypraw zakwalifikowanych do Kolosów w kategoriach „Podróże” i „Wyczyn roku”. Niedzielę zdominują pokazy specjalne. 

Jak co roku Kapituła przyzna nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach, wręczony zostanie też Super Kolos (nazwisko laureata nagrody za całokształt dokonań tradycyjnie poznamy nieco wcześniej, a właściwie – już niebawem), dowiemy się też, kto zostanie zwycięzcą Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi, konkursu FotoGlob oraz nagród publiczności.

Wyprawy czas zgłaszać

Od 1 stycznia na stronie www.kolosy.pl dostępne są aktualne formularze, za pomocą których można zgłosić na Kolosy wyprawę lub dokonanie zrealizowane (ukończone) w minionym roku (2018). Kapituła Kolosów liczy nie tylko na zgłoszenia własne nadsyłane przez podróżników, ale też na fachowe rekomendacje – zarówno ze strony branżowych stowarzyszeń i redakcji, jak też od osób indywidualnych, dobrze znających poszczególne środowiska – szczególnie w kategoriach Alpinizm i Eksploracja jaskiń. Zgłaszać się mogą również ci, którzy nie będę kandydowali do nagród w poszczególnych kategoriach, ale i tak chcieliby opowiedzieć o swoich wyprawach przed dużą publicznością (na nich czeka Fotoplastykon).

15 tys. zł od prezydenta

Ci, którzy jeszcze nie skończyli 35. roku życia lub mają już za sobą 65. urodziny powinni natomiast zwrócić szczególną uwagę na Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi. Obie przyznawane są za najlepszy projekt wyprawy, która dopiero ma się odbyć. Stawką jest nie tylko prestiż i satysfakcja, ale też 15 tys. zł od prezydenta Gdyni na pomoc w realizacji wymarzonego przedsięwzięcia.

Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zgłaszania dokonań do Kolosów, składania aplikacji do grantów: Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi, pokazów do Fotoplastykonu, rekomendowania wypraw oraz udziału w konkursie i wystawie FotoGlob są dostępne tutaj >> ZASADY UDZIAŁU.  

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia. Wyjątkiem jest konkurs fotograficzny FotoGlob, do którego zgłoszenia będą przyjmowane do 7 lutego.

Gdynia czeka

20. edycja Kolosów i XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się 8-10 marca 2019 roku w Gdyni – w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego oraz wystawa z okazji jubileuszu 20-lecia Kolosów. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas Kolosów jest wolny. Z sobotnich prezentacji na tzw. dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

Do Gdyni zapraszamy wszystkich, którzy kochają podróże, szczególnie serdeczne zaproszenie kierujemy zaś do każdego z dotychczasowych laureatów. To, czym są dzisiaj Kolosy, to w wielkiej mierze właśnie ich zasługa.

Organizatorem XXI OSPŻiA są Miasto Gdynia i Agencja MART.