Kolosy? Będą! Przez cały marzec czekamy na Wasze zgłoszenia

Ilość wyświetleń: 6989 - Dodano: niedziela, 28 lutego 2021 22:59

Kolosy? Będą! Przez cały marzec czekamy na Wasze zgłoszenia

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze zostaną w tym roku przyznane już po raz dwudziesty drugi. Kto je otrzyma, rozstrzygnie się podczas 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Swoje propozycje oraz rekomendacje wypraw można zgłaszać do końca marca przez stronę www.kolosy.pl

Pytacie, więc odpowiadamy – szczerze i konkretnie: naszym priorytetem jest organizacja Kolosów w tradycyjnym kształcie, z udziałem Was, publiczności, dlatego termin marcowy w tym roku nie wchodził w grę. W tym momencie planujemy zorganizować Kolosy (za rok) 2020 w dniach 28-30 maja 2021 roku. Mamy zarezerwowane obiekty, a termin wydaje się bezpieczny i sensowny. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy we wskazanym terminie będzie można organizować w Polsce imprezy masowe. W tej sprawie – jak wiecie – nie decydujemy. Ale jesteśmy dobrej myśli. Jeśli jednak okaże się, że nasze plany na wiosnę były zbyt optymistyczne, wtedy gotowi jesteśmy na termin jesienny, podobny do tego z ubiegłego roku: 1-3 października 2021 roku.

Podsumowując: Kolosy (za rok) 2020 planujemy i przygotowujemy na ostatni weekend maja, 28-30 V 2021. Jeśli przepisy nie pozwolą na organizację imprezy masowej w tym terminie, przenosimy wydarzenie na pierwszy weekend października, 1-3 X 2021.

Wyprawy czas zgłaszać

Niezależnie od tego, kiedy uczestnicy Kolosów będą mogli zjechać do Gdyni, by zaprezentować swoje wyprawy i opowiedzieć o nich publiczności, nie powinni zwlekać ze zgłoszeniem ich Kapitule Kolosów.

Zgłoszenia będziemy przyjmować do końca marca na nowych formularzach dostępnych na stronie www.kolosy.pl od 1 marca. Przypominamy, że do Kolosów (za rok) 2020 można zgłaszać wyprawy lub dokonania zrealizowane (ukończone) w minionym roku (2020). Kapituła Kolosów liczy nie tylko na zgłoszenia własne nadsyłane przez podróżników, ale też na fachowe rekomendacje – zarówno ze strony branżowych stowarzyszeń i redakcji, jak też od osób indywidualnych, dobrze znających poszczególne środowiska – szczególnie w kategoriach Alpinizm i Eksploracja jaskiń.

Zgłaszać się mogą również ci, którzy nie będę kandydowali do nagród w poszczególnych kategoriach, ale i tak chcieliby opowiedzieć o swoich wyprawach przed dużą publicznością (na nich czeka Fotoplastykon).

Wiemy, że rok 2020 nie sprzyjał organizacji jakichkolwiek wyjazdów, tym bardziej jesteśmy ciekawi Waszych zgłoszeń. I nie mamy wątpliwości, że będą – jak zwykle – zaskakujące, pomysłowe i inspirujące.

15 tys. zł od prezydenta

Ci, którzy jeszcze nie skończyli 35. roku życia lub mają już za sobą 65. urodziny powinni zwrócić szczególną uwagę na Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi. Pierwsza z nich zostanie wręczona po raz dwudziesty a druga po raz piąty. Obie przyznawane są za najlepszy projekt wyprawy, która dopiero ma się odbyć. Stawką jest nie tylko prestiż i satysfakcja, ale też 15 tys. zł od prezydenta Gdyni na pomoc w realizacji wymarzonego przedsięwzięcia.

Wszystkie szczegóły, regulaminy oraz aktualne formularze, z którymi powinniście się zapoznać, wysyłając zgłoszenie przed Kolosami (za rok) 2020 – czy to do samych Kolosów lub Fotoplastykonu, czy do towarzyszących im konkursów i nagród – znajdziecie tutaj >>> ZASADY UDZIAŁU.

Termin przesyłania zgłoszeń do Kolosów, Fotoplastykonu oraz Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego upływa 31 marca. Na zgłoszenia do Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi i konkursu fotograficznego FotoGlob czekamy do 15 kwietnia.

Będzie się działo

Na Kolosach (za rok) 2020 Kapituła przyzna jak co roku nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach, wręczony zostanie też Super Kolos – nazwisko laureata nagrody za całokształt dokonań tradycyjnie poznamy nieco wcześniej, a właściwie już niebawem. Podczas Finału Kolosów dowiemy się też, kto otrzyma Nagrodę im. Andrzeja Zawady, Nagrodę Wiecznie Młodzi, Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego, a także nagrody konkursu FotoGlob oraz nagrody publiczności.

By ułatwić pasjonatom poszczególnych form aktywności prezentowanych na Kolosach dotarcie na najbardziej interesujące ich prezentacje, zdecydowaliśmy się usystematyzować program imprezy pod względem dominujących danego dnia tematów. I tak w piątek zaprezentują się nominowani do nagród alpiniści, żeglarze i speleolodzy, w sobotę zaś zobaczymy relacje z wypraw zakwalifikowanych do Kolosów w kategoriach „Podróże” i „Wyczyn roku”. Niedzielę zdominują pokazy specjalne.

Gdynia czeka

Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego oraz wystawy fotograficzne. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas Kolosów jest wolny. Z prezentacji na tzw. dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.
Do Gdyni zapraszamy wszystkich, którzy kochają podróże, szczególnie serdeczne zaproszenie kierujemy zaś do każdego z dotychczasowych laureatów. To, czym są dzisiaj Kolosy, to w wielkiej mierze właśnie ich zasługa.

O Kolosach

Kolosy to pierwsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Przyznawane są corocznie. Po raz pierwszy ceremonia wręczenia statuetek – wówczas wyrzeźbionych w soli – odbyła się w roku 2000 w Wieliczce. Przez kilka kolejnych lat finał miał miejsce Krakowie, a od 2003 roku nieprzerwanie towarzyszy odbywającym się w Gdyni Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Organizatorami XXIII OSPŻiA są Miasto Gdynia i Agencja MART.