Kolosy 2014 – pierwszy zwiastun

Ilość wyświetleń: 8142 - Dodano: czwartek, 07 sierpnia 2014 10:19

Kolosy 2014 – pierwszy zwiastun

Chociaż do marca 2015 roku jeszcze szczęśliwie sporo czasu, a wiele wypraw, które zostaną zaprezentowane w Gdyni w przyszłym roku, bądź to dopiero trwa, bądź nawet się nie zaczęło, coś już na temat Kolosów 2014 wiemy. A skoro wiemy, możemy zdradzić

                 

Po pierwsze: termin.

              

Tu bez zaskoczeń: 6-8 marca 2015, od południa w piątek do wieczora w niedzielę, tam, gdzie zwykle, w Gdyni, w hali Gdynia Arena.

            

AKTUALIZACJA (19/09/2014): wciąż bez zaskoczeń, jak zwykle na początku marca, niemniej ze względu na zmiany w kalendarzu imprez organizowanych w hali Gdynia Arena zgodziliśmy na przesunięcie wcześniej ustalonej daty Kolosów o tydzień. Czyli: Kolosy (za rok) 2014 odbędą się tam, gdzie zwykle, od piątku do niedzieli 13-15 marca 2015 roku, a więc, jak to bywało w ostatnich kilku latach, w drugi pełny weekend marca. Powinno być o te siedem dni cieplej.

           

Po drugie: temat panelu specjalnego.

             

Podczas ostatnich Kolosów spróbowaliśmy tego po raz pierwszy – przygotowanej przez wybitnych znawców tematu (prof. Andrzej Paczkowski, Leszek Cichy, Janusz Kurczab) retrospektywy poświęconej dziejom polskiej obecności w najwyższych górach świata. Ponieważ nasza propozycja i jej realizacja (panel „Złota era polskiego himalaizmu”) spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, postanowiliśmy, że będzie kontynuacja i w marcu 2015 znów opowiemy w Gdyni trochę o historii eksploracji, w szczególności zaś o wybitnym w nią wkładzie Polaków.

           

Ale proszę się nie obawiać, to nie będzie odgrzewane danie.

           

Wprost przeciwnie.

           

Jest dziedzina, w historii której Polacy odegrali rolę niemniej istotną niż w himalaizmie. A jednak nazwiska jej przedstawicieli nie są tak rozpoznawalne jak zdobywców ośmiotysięczników.

            

Postaramy się coś z tym zrobić.

              

Opowiemy o historii polskiego polarnictwa.

               

Od Arctowskiego i Dobrowolskiego, przez Siedleckiego i Birkenmajera aż po czasy współczesne.

             

Więcej szczegółów niebawem.

 

Uwaga! Formularze zgłoszeniowe zostaną podpięte w zakładce Zgłoszenia 15 listopada 2014 roku, w momencie rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń.