Dominik Szmajda. Jądro ciekawości | Kolosowe Spotkania w Dworku | 11 maja 2019 godz.17.00

Ilość wyświetleń: 1698 - Dodano: czwartek, 25 kwietnia 2019 00:12

Dominik Szmajda. Jądro ciekawości |  Kolosowe Spotkania w Dworku | 11 maja 2019 godz.17.00

Jeden z najbardziej oryginalnych polskich podróżników, wielokrotnie nagradzany na Kolosach za swoje nietuzinkowe prezentacje (w tym za najlepszą prelekcję imprezy), od lat zakochany w Afryce – Dominik Szmajda – będzie majowym gościem Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim. Przyjeżdża z Poznania. Nie warto tego przegapić.
 

Podczas spotkania Dominik Szmajda przedstawi materiał będący retrospektywą wszystkich czterech wypraw w rejon afrykańskich lasów deszczowych, które odbył na przestrzeni ostatnich sześciu lat. A zaczęło się wyjazdem do południowo-wschodniego Kamerunu, gdzie wraz z trzema kolegami spłynął rzadko eksplorowany fragment rzeki Dja. Tam narodził się pomysł projektu polegającego na pieszym i samotnym przemierzaniu dżungli. W tym celu Dominik wyruszył do Demokratycznej Republiki Konga w okolice Parku Narodowego Salonga. Jednak pierwotny cel okazał się zbyt ambitny i w obliczu trudności logistycznych i niewystarczającego przygotowania podróżnik zmienił plan i kilka tygodni wędrował ścieżkami od wioski do wioski.

Rok później wyjechał do Konga Brazzaville (Republika Konga), gdzie zrealizował swój pierwotny zamysł – w ciągu 10 dni przebył 140 km dziewiczej dżungli, nie napotykając po drodze żywej (ludzkiej) duszy. Choć wyprawa okazała się bardzo trudna, a momentami wręcz dramatyczna (ataki słoni leśnych), Dominik nie uznał jej za spełnienie swojego marzenia. Dlatego na początku 2018 roku ponownie wybrał się do największej dżungli Afryki, jakim jest Park Narodowy Salonga, z zamiarem przejścia go ze wschodu na zachód.

 

Dominik Szmajda - współwłaściciel i redaktor w rodzinnym wydawnictwie Sorus, któremu polska literatura podróżnicza zawdzięcza wydanie legendarnego już dziś zbioru listów i reportaży Kazimierza Nowaka z lat 30. XX wieku Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

Na Kolosach zadebiutował relacją z samotnej, rowerowej włóczęgi po Afryce Zachodniej – inspirowanej, a jakże, historią Kazimierza Nowaka – za którą w marcu 2010 roku od razu otrzymał wyróżnienie w kategorii „Podróże”. Ta wyprawa zapoczątkowała w życiu Dominika zupełni nowy etap – dotąd stateczny pracownik korporacji w całości poświęcił się podróżom. Wziął udział w trzech etapach sztafety Afryka Nowaka (Nagroda Specjalna Kolosów 2011) – dwóch w Libii i jednym w Czadzie - rowerem wybrał się również na Ural (Nagroda Publiczności Kolosów 2012 za najlepszą prezentację), potem wspólnie z kolegami spłynął na dmuchanym kanoe rzeką Dja w Kamerunie (wyróżnienie w kategorii „Podróże” na Kolosach 2013), a od kilku lat konsekwentnie podróżuje do Afryki Centralnej (Demokratyczna Republika Konga, Kongo, Gabon), by samotnie przemierzać na własnych nogach najbardziej niedostępne puszcze na świecie.

 

Dominik Szmajda | Jądro ciekawości
Kolosowe Spotkania w Dworku
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 11 maja, godz. 17.00
Wstęp wolny