Kolosowe spotkania w Dworku | 10 maja, g. 17.00 | Maciej Tarasin, czyli z wiosłem przez Amazonię

Ilość wyświetleń: 6592 - Dodano: piątek, 25 kwietnia 2014 12:57

Kolosowe spotkania w Dworku | 10 maja, g. 17.00 | Maciej Tarasin, czyli z wiosłem przez Amazonię

Wielokrotny prelegent Kolosów, znakomity wioślarz, od lat podejmujący coraz ambitniejsze wyzwania eksploracyjne przede wszystkim na rzekach Ameryki Południowej, na początku maja odwiedzi Kraków. W Dworku Białoprądnickim opowie m.in. o swoich początkach na bystrej wodzie, o miłości do Amazonii, a także o tym, jak stał się gwiazdą programu słynnego Beara Gryllsa w telewizji Discovery oraz bohaterem polskiej edycji „Playboya”. Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Tarasinem

- Moja przygoda z wiosłem zaczęła się w roku 2008 – wspomina mieszkający w Gliwicach podróżnik. - Spłynąłem wtedy najpierw, z Grzegorzem Szałajskim, kanadyjską Nahanni (od Nood Island Lakes do Nahanni Butte, Terytoria Północno-Zachodnie), a kilka miesięcy później, tym razem z Piotrem Opacianem (laureat Kolosa 2005 w kategorii „Podróże”), etiopską Omo. Łącznie blisko 1000 kilometrów pośród niesamowitej przyrody. W Kanadzie podziwialiśmy cztery potężne kaniony oraz bogactwo dzikiej zwierzyny, w Etiopii musieliśmy się natomiast zmagać z przeciwnościami: kilkoma wywrotkami na potężnych bystrzach oraz napadem miejscowych Mursi.


Rok później, wraz ze swoją narzeczoną Nataszą Szałajską, wybrał się do Amazonii. Maciek i Natasza spłynęli wtedy Rio Tuichi. Boliwię odwiedzili ponownie w roku 2010, tym razem, by urzeczywistnić pionierski projekt spłynięcia dziewiczej Rio Altamachi. - Po czterech dniach marszu przez dżunglę i góry dotarliśmy w pobliże San Agustin. Tam zbudowaliśmy i spuściliśmy na rzekę tratwę. Płynęliśmy przez tereny dzikie, niezamieszkane przez ludzi. Altamachi raz karmiła nas rybami, innym razem wywracała na progach. Jakby się z nami bawiła – opowiada Tarasin.


W 2011 roku Maciek poprowadził wyprawę eksploracyjną kolumbijską Rio Yari. Kluczowe momenty tego nieudanego przedsięwzięcia odtworzył dwa lata później Bear Grylls w swoim programie w telewizji Discovery.

 

Rozmowa z Maćkiem Tarasinem w grudniu 2011 roku w Krakowie:

 


Podczas ostatnich Kolosów Tarasin opowiadał też o Kolumbii, do której wrócił w listopadzie 2013 roku. W Parku Narodowym Chiribiquete, który ze względu na dzieła sztuki pokrywające prekambryjskie formacje skalne – tepui, bywa nazywany „Kaplicą Sykstyńską Amazonii”, przepłynął na wiosłach ponad 500 kilometrów rzekami Rio Tunia, Rio Apaporis, Rio San Jorge i Rio Cunare.

 

Kolosowe spotkania w Dworku
10 maja, sobota, godz. 17.00
Gość: Maciej Tarasin (Z wiosłem przez Amazonię)
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna
Wstęp wolny

 

Zapraszamy!

 

UWAGA! Podczas spotkania 10 maja w Dworku będzie też można kupić książki Piotra Tomzy "Pokolenie Kolosów" w promocyjnej cenie.

 

14 czerwca gościem Kolosowych spotkań będzie Tomek Mackiewicz