Kolosowe postscriptum w Dworku | 27 kwietnia 2024

Ilość wyświetleń: 941 - Dodano: poniedziałek, 15 kwietnia 2024 22:19

Anna Liszewska, Matúš Lašan

Jak co roku zapraszamy do Krakowa na odtworzenie wybranych pokazów zarejestrowanych podczas ostatnich Kolosów w Gdyni.  Wyjątkowe zdjęcia,  jakość obrazu taka sama jak w Gdyni, autentyczna eksploracja i niebanalna  przygoda.

Gdzie i kiedy? W sobotę, 27 kwietnia o 17.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie! W programie prelekcje laureatów Kolosów i  kolosowych wyróżnionych z kategorii: "Alpinizm", „Podróże”, „Wyczyn roku”, "Żeglarstwo". Wstęp, jak zawsze, wolny!


 

Paweł Hałdaś, Marcin Tomaszewski
„Fram", Grenlandia, ściana Oqatssut
 
Wyróżnienie za rok 2023 w kategorii "Alpinizm"
 
Dotychczas nikt nie porwał się na zimowe wejście w stylu wielkościanowym na skalne ściany grenlandzkich fiordów – aż do marca zeszłego roku, kiedy Paweł Hałdaś i Marcin „Yeti” Tomaszewski w ciągu dwóch tygodni wytyczyli nową, liczącą 700 metrów i 17 wyciągów drogę „Fram” na ścianie zwanej przez Inuitów Oqatssut. Tym samym, przy mrozach dochodzących do -40 stopni Celsjusza, pokonali pierwszą w historii zimową drogę na Grenlandii w stylu wielkościanowym, uchodzącym za najbardziej techniczną formę wspinaczki. Na zawsze będą już związani z miejscem... którego nie brali pod uwagę. Wyruszając w szykowaną od długiego czasu wyprawę, zamierzali bowiem wspinać się w okolicy wysp Storøen i Agpat. Plany zmienił topniejący lód.
 

grenlandia zima 2023 tomaszewski haldas 22



Michał Kozok
Australia Siłami Natury

Kolos za rok 2023 w kategorii "Wyczyn"

Do tej wyprawy Michał przygotowywał się 9 lat. Najpierw wytyczył zarys trasy przez wszystkie skrajne przylądki kraju oraz najwyższe szczyty każdego stanu i terytorium Australii kontynentalnej. Potem rozmieścił zapasy pożywienia i sprzętu w ponad 70 miejscach. A w końcu... nadmuchał swoją kaczkę Grażynkę, towarzyszkę nagrodzonej Kolosem podróży Siłami Natury przez Amerykę Południową, po czym wyruszył w drogę. Dystans ponad 14 tys. kilometrów, tak jak dawniej, pokonał siłą własnych mięśni. I czego to nie używał po drodze! Jechał rowerem, hulajnogą i na deskorolce. Pływał kajakiem i deską na pagaj, a przez setki kilometrów pchał taczkę i wózek sklepowy. Przechodził przez wezbrane rzeki, bagna i pustynie. Znosił upały i przymrozki. Po ponad 13 miesiącach dotarł w końcu do mety na Przylądku Jork.

076

 


Michał Łukaszewicz, Karolina Gawonicz
Barren Lands Expedition 2023
 
Kolos za rok 2023 w kategorii "Podróże"
 
Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz, którzy od lat konsekwentnie dokumentują endemiczną faunę w najdalszych zakątkach świata, założyli sobie samodzielną, niezmotoryzowaną przeprawę kanu przez drugą na świecie największą połać niezamieszkałej dziczy: kanadyjskie Barren Lands. Tundrowy bezkres zamierzali przebyć śladami eksploratorów James’a Critchell-Bullocka i Johna Hornby’ego w stuletnią rocznicę ich wyprawy, a także odnaleźć zakopany przez parę Brytyjczyków depozyt filmowy. Za ten śmiały projekt otrzymali w zeszłym roku Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Dzisiaj już wiemy, że im się udało. Chociaż wielowątkowa wyprawa kosztowała ich wiele wysiłku, Michał i Karolina nie zamierzają skupiać się w swojej opowieści na trudach i niebezpieczeństwach. Ważniejsze wydają im się historie, które podarowała im kanadyjska ziemia.
 
image25
 
 

Dariusz Krowiak
Hayat – Próba lodu. Przejście Północno-Zachodnie

Kolos za rok 2023 w kategorii "Żeglarstwo"

To nie była próba lodu tylko z nazwy. Kapitan Dariusz Krowiak wraz z sześcioosobową załogą obrał za cel legendarne Przejście Północno-Zachodnie: zespół kanałów i mórz arktycznych, łączących ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Stalowy jacht Hayat został zaopatrzony w zapas jedzenia na dwanaście tygodni i 19 lipca opuścił port w Halifaksie. W dwa i pół miesiąca załoga pokonała 7tyś mil morskich, z czego znaczną część po niezmiernie wymagających wodach, charakteryzujących się gwałtownymi zmianami wiatrów, silnymi prądami i szybko budującymi się falami. Hart i umiejętności członków wyprawy wystawiały na próbę mielizny, mgły, silne prądy góry i pak lodowy. Zdarzył się też poważny przeciek w kadłubie, który załoga, zdana tylko na siebie, zlikwidowała kładąc jacht na piasku podczas odpływu. Dzięki doświadczeniu starszych i zaangażowaniu młodszych załogantów, tytułową „próbę lodu” ekspedycja zaliczyła wzorowo.

 krowiak

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Kolosowe postscriptum
Sobota, 27 kwietnia 2024 r., godz. 17.00

Miejsce spotkań, gospodarz:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sala Teatralna
Kraków, ul. Papiernicza 2

Organizatorzy cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku: kolosy.pl (MART) i CK Dworek Białoprądnicki
Prowadzenie: Janusz Janowski

ins d